Від Компартії до УНР: чи потрібна політика у назвах вулиць?

Ленін Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ленін досі поруч - такі білл-борди час від часу з'являються на вулицях українських міст

Київ, який неодноразово називали "європейським містом", досі має вулиці, названі на честь Володимира Леніна. Комісія з питань найменувань та пам'ятних знаків міської адміністрації столиці підтримала ініціативу громадських організацій про перейменування "ленінських" вулиць. Проте їхня інша ініціатива - про присвоєння тим вулицям імен військових командирів УНР - викликала спротив у послідовників Ілліча.

У Києві є вулиці Леніна у Дарницькому, Солом'янському, Деснянському і Святошинському районах.

Сергій Рудик з "Української громади Києва" каже, що суперечку навколо перейменування вулиць Леніна у Києві можна порівняти із суперечками навколо виділення земельних ділянок.

"Це викликає резонанс, ледь не вдесятеро більший, ніж виділення якоїсь земельної ділянки - чесно чи нечесно - в чиїсь руки. Тому що це всім болить і у всіх на слуху", - каже Сергій Рудик у розмові із ВВС Україна.

"Раніше, у Радянському союзі кожна головна вулиця населеного пункту носила ім'я Леніна, - каже Сергій Рудик, який також є членом правої партії "Свобода". - У випадку з Києвом вулиці з'явилися після того, як до столиці приєднали навколишні села і з того часу нічого не змінилося".

КПУ: запитайте жителів вулиць

Однак плани прибрати ім'я Леніна з мапи української столиці викликали протести, зокрема серед представників Комуністичної партії України. На думку депутата парламенту від КПУ Олександра Голуба, підтримкою подібних ініціатив представники влади Києва намагаються відвернути увагу від господарчої бездіяльності:

"Зрозуміло, що ті люди, які сьогодні працюють в Київраді, нічого не створили за цей період - вони не побудували нових вулиць, не побудували нових кварталів, і тому, звичайно, їм нічим звітувати перед своїми виборцями".

Перш ніж ініціювати зміну назв, слід було порадитися із людьми, які живуть на тих вулицях, вважає комуніст. Прізвище Леніна, за його словами, має історичну цінність.

"В будь-якому випадку, це цінність за певний період життя, який прожила країна. І ті досягнення, які були за цей період, звичайно, пов'язані з ім'ям Леніна", - аргументує Олександр Голуб.

На противагу йому, колишній голова архіву СБУ, історик та громадський діяч Володимир В'ятрович вважає радянські пам'ятники та назви вулиць "атавізмом тоталітаризму", яких, на його думку, давно слід позбутися.

"Таким чином ми не просто увічнюємо злочинців, ми ще й виховуємо якусь шизофренію у наступних поколінь, які читають у підручних з історії про злочини Леніна, і разом з тим до школи йдуть вулицею Леніна. Тож я сподіваюся, що рано чи пізно це закінчиться, і Україна рухатиметься нормальним європейським шляхом, де таких вулиць немає вже давно", - сказав Володимир В'ятрович ВВС Україна.

Науковець наводить приклад західних сусідів України - Польщу, Словаччину, Угорщину, а також Чехію, Німеччину, країни Балтії, які позбулися комуністичного спадку. Днями також парламент Молдови схвалив заборону використання комуністичної символіки у політичних цілях.

Від Леніна - до отамана Зеленого

Суперечки щодо назв вулиць викликав не лише факт усунення ленінських назв, але й запропоновані варіанти заміни.

Замість Леніна в Києві пропонують увічнити командира українських частин у бою під Крутами Аверкія Гончаренка, отамана Зеленого (він же - український революціонер Данило Терпило, який на чолі Дніпровської повстанської дивізії у 1918 році звільняв Київ від більшовиків), козака Київської дивізії Армії УНР Степана Щербака та генерала-хорунжого Армії Української Народної Республіки Олекси Алмазіва.

"Українська Народна Республіка і її діячі, на мою думку, в Києві - столиці України - дуже мало увічнені. Є одиниці постатей, іменами яких названі вулиці", - стверджує Сергій Рудик, який, як кандидат історичних наук, проаналізував добу УНР.

Копирайт изображения texty.org.ua
Image caption В Україні досі 4,5 тисячі вулиць носять ім'я Володимира Леніна

Історик-києвознавець Михайло Кальницький погоджується, що ім'я Леніна, який навіть не бував у Києві, на його мапі невиправдане. Але запропонований підхід критикує.

"Не дуже приємно, коли починають розгойдувати ось цей маятник з одного боку в інший. Тобто, якщо Ленін - це ультракомуністичний діяч, то треба, виходить, обов'язково взяти когось, скажімо, ультранаціоналістичного. Замість того, щоб пошукати щось таке, що б задовольнило усіх - і лівих, і правих", - сказав ВВС Україна історик.

Як вдалі приклади в Києві вчений називає заміну перейменування вулиці Карла Маркса на Городецького, а комуністки Євгенії Бош - на художниці Катерини Білокур.

"Зрештою, у місцевостях на околицях завжди є місцеві колоритні топоніми, які можна відродити, і це було б набагато цікавіше", - сказав Михайло Кальницький.

Історія у вулицях

Нещодавно редакція сайту texty.org.ua провела власне дослідження назв населених пунктів України і з'ясувала, що щонайменше 4,5 тисячі центральних вулиць українських міст і сіл досі носять ім'я Володимира Леніна.

Загалом вулиць, названих на честь тоталітарних лідерів чи діячів радянської епохи, досі у 20 разів більше, ніж пов'язаних із незалежністю.

У підсумку, журналісти створили карти, на яких різними кольорами позначили топоніми, пов'язані із радянським часом, доби незалежності і такі, що носять нейтральні назви.

Новини на цю ж тему