Як я провів літо: де заробляють студенти?

  • Роман Лебедь
  • BBC Україна
Підпис до фото,

Найкращий варіант для студентів - знайти не підробіток, а роботу, яку можна суміщати з навчанням

Менеджер з продажу, офіціант, промоутер, кур'єр і продавець - саме ці професії найчастіше пропонують як підробіток на літо українським студентам.

Кожного червня понад 2,5 мільйона молодих українців, які навчаються у коледжах, технікумах, інститутах та університетах, ідуть на канікули, залишаючись без визначеного заняття.

Багато з них намагаються використати вільний час, щоб заробити гроші. Про те, що цих людей стає дедалі більше, свідчить хоча б факт появи в інтернеті окремих сайтів, які пропонують роботу студентам.

Однак підібрати вдале заняття не завжди просто, до того ж, є ризик стати жертвою шахрайства, а платня часто змушує хлопців та дівчат почуватися "дешевою робочою силою".

Офіціанти й продавці

"Якщо ти студент і шукаєш роботу на літо, то це буде або офіціант, або продавець. У випадку з хлопцем ще, можливо, вантажник якийсь", - з власного досвіду розповіла ВВС Україна студентка Волинського Національного університету імені Лесі Українки Мар'яна Ярош.

Дівчина каже, що намагається знайти підробіток на канікули. Її вік не дозволяє працювати за спеціальністю - іноземного філолога. Мар'яна скаржиться, що люди просто не сприймають її серйозно при спробі влаштуватися репетитором. Та й будь-яку іншу роботу знайти виявилося непросто.

"Я купувала газети з оголошеннями, шукала в інтернеті, проглядала оголошення на вулицях. Бувало навіть таке, що сиджу в кафе, підходить офіціант, а я в нього запитую: чи не треба вам люди на роботу?", - каже вона.

Водночас в інтернеті, на перший погляд, студентам пропонують немало роботи - на спеціальних сайтах публікують інформацію про вакансії і дозволяють молодим людям розмістити свої резюме.

"Найбільш поширена і найпростіша категорія - це некваліфікована робота в сфері обслуговування", - розповіла ВВС Україна Наталія Маціпура, PR-менеджер кадрової компанії HeadHunter.

Підпис до фото,

Мар'яна Ярош каже, що за роботу офіціанта платять непогано, але вона дуже виснажує

За її словами, влітку значно збільшується попит роботодавців на офіціантів, барменів, гідів. Хоча на суттєві заробітки в цій сфері розраховувати не варто.

"Якщо ти офіціант і працюєш в денну зміну, то матимеш від 1000 до 1500 на тиждень, у нічну зміну може бути і 2000. Але ти працюєш через один тиждень. І, хоча зарплата доволі пристойна, там так вимотуєшся, що вже й тих грошей не хочеться. А продавцям десь гривень 800-900 пропонують", - підтвердила Мар'яна Ярош.

Для багатьох студентів така зарплатня неприйнятна тільки через те, що на літо їх виселяють із гуртожитків, тому приїжджим треба орендувати житло.

"Впарювання" продукції

"Класична робота для студентів - промоушн і консультування споживачів про продукт роботодавця", - стверджує один з інтернет-сайтів для пошуку вакансій.

Менеджер з продажів, агент із залучення клієнтів, промоутер, мерчандайзер - всі ці спеціальності, пов'язані із продажем або просуванням продукції чи послуг, сповна представлені в розділах з оголошеннями про роботу для студентів.

Молоді торгові агенти, приміром, потрібні у Криму, на Закарпатті, в Одесі, Львові та інших містах. Здебільшого, цим людям пропонують збувати товари серед знайомих, і їх заробіток залежить від кількості проданої продукції. Втім, киянка Анна Щупак радить пильно придивлятися до подібних пропозицій, оскільки вони, з її досвіду, часто виявлялися тим, що дівчина називає "лохотрон".

"Дзвонять із компаній, які займаються "впарюванням" продукції. Запрошують на співбесіду, дають літературу, ходиш на лекції, а в кінці виявляється, що тобі треба зробити замовлення на 300-400 умовних одиниць і потім для розширення свого бізнесу шукати людей", - розповіла дівчина, яка закінчила Академію праці та соціальних відносин за спеціальністю соціальний працівник.

Робота з людьми приваблює дівчину, але, як виявилося на практиці, за неї платять трохи більше тисячі гривень, а через те, що ця посада, впроваджена за ініціативою президента, нова, вона не змогла знайти пристойного місця роботи за фахом.

Натомість їй пропонували 6 тисяч гривень за роботу адміністратора в салоні ескорт-послуг, чим в Україні нерідко маскують проституцію. Також є чимало пропозицій працювати продавцем або оператором кол-центру - відповідати на дзвінки клієнтів різних компаній чи, навпаки, пропонувати послуги потенційним клієнтам.

У великих містах неважко влаштуватися на роботу кур'єром - згідно з американськими художніми фільмами, багато успішних бізнесменів розпочинали свою кар'єру саме з цієї посади. Якщо вірити оголошенням, за таку роботу можуть платити до трьох тисяч гривень і охоче беруть студентів.

Турбізнес

Останнім часом, за словами Наталії Маціпури, на ринку збільшилася пропозиція вакансій, пов'язаних із туризмом.

"Цього літа було багато вакансій від компаній-туроператорів. Звичайно, стає більш активним готельно-ресторанний сектор", - каже вона, додаючи, що певний поштовх цій сфері дало Євро-2012.

По-перше, студенти, які володіють англійською мовою, мали змогу влаштуватися гідами, перекладачами або ж обслуговуючим персоналом у готелях та інших закладах.

Підпис до фото,

Турбізнес - можливість розвитку, хоча й повільного

Наталія Маціпура стверджує, що така робота може бути перспективною і дає цінний досвід - за її інформацією, стажування у п'ятизіркових готелях Києва проходять навіть студенти з інших країн, зокрема зі Швейцарії.

Ще один спосіб заробити для студентів, багато з яких намагаються зібрати гроші на відпочинок улітку, - допомагати відпочивати іншим.

Робота в турфірмах передбачає супровід клієнтів від першого контакту до укладання угоди, бронювання, продаж турів та інші туристичні послуги. Для такої роботи закінченої вищої освіти не вимагають.

"Всі сидять за комп'ютерами в інтернеті... Є замовлення - о, чудесно! Зробила - знов сидиш. Отак", - описала свою роботу в турфірмі, куди вона влаштувалася на кілька тижнів улітку, Олеся - студентка Київського Національного університету, яка не захотіла розголошувати своє прізвище.

Втім, за словами дівчини, і платять за такі норми не дуже багато - до 2,5 тисячі гривень. До того ж, робота неофіційна, влаштуватися згідно із законодавством можна лише після першого відпрацьованого року.

"Тоді б я мала підписати контракт, що я погоджуюсь працювати 5 чи 7 років з тією ж зарплатнею", - пояснила дівчина.

Більше, за її словами, можна заробити лише у великих операторів, але туди не потрапити без досвіду - 2-3 роки роботи.

Де взяти досвід?

Саме ця вимога часто стає на заваді до працевлаштування - особливо тим студентам, які хочуть працювати за фахом. Як можливий варіант вирішення проблеми, експерти радять спершу попрацювати безкоштовно - волонтерами, або на стажуванні в офісі.

Підпис до фото,

Олексій Лосєв допомагає рекламувати продукцію і організовує свята

Останній варіант нині ледь не обов'язковий для майбутніх банкірів і не лише для них. Саме так свою першу посаду здобув студент Київського Національного університету Олексій Лосєв.

"Знайшов роботу в квітні, два місяці був на посаді стажера - нічого не платили, перекладав папірці. Потім запропонували роботу на літо із перспективою з часом влаштуватися на постійній основі", - розповів юнак, який зараз працює менеджером проекту в маркетинговому агентстві.

Гарна робота для Олексія, як і для багатьох інших студентів, стає приводом перевестися на заочне відділення у вишах і продовжувати розвивати кар'єру паралельно з навчанням.

"Одразу по закінченню коледжу влітку я влаштувалася на роботу - думала, що на літні місяці, а далі буде видно. Бо місце декретне було. І ось - я вже третій рік працюю секретарем відділення реалізації нафтопродуктів "Укрнафти", - розповіла ВВС Україна студентка-заочниця Тернопільського Національного економічного університету Катерина Лук'янчикова.

Перспективи на тлі занепаду

За результатами дослідження компанії HeadHunter, саме такий варіант - постійна робота у поєднання з навчанням - бажаний для понад 40% студентів, які намагаються заробляти гроші паралельно з навчанням. Майже 35% шукають роботу з гнучким графіком. І лише 12% цікавляться сезонним підробітком.

Гроші, згідно з результатами опитування, третині студентів потрібні для часткової або повної оплати навчання. 36% молодих людей влаштовуються, щоб заробити на відпочинок або електронні пристрої, і ще третина працює за майбутньою спеціальністю не так заради вигоди, як для здобуття досвіду.

"Зараз роботодавці страшенно зацікавлені в молоді, особливо в розумній молоді, яка може далі розвиватися. Старшим людям важче прищепити культуру компанії, їх важче зламати, а молодь дуже швидко вчиться. Студенти, які стараються і чогось прагнуть, справді можуть отримати хорошу роботу", - підсумовує Наталія Маціпура.

За її прогнозом, тенденція залучення молоді до роботи лише розвиватиметься.

Однак наразі, згідно з офіційною статистикою, 18,8% українців віком від 15 до 24 років не навчаються і не працюють, а безробіття серед молодих людей в 2,3 разу перевищує цей показник серед дорослого населення України.