Художник впізнав свою ідею "сплячої красуні" в проекті Леді Ґаґи

Останнє поновлення: Вівторок, 25 вересня, 2012 p., 17:26 GMT 20:26 за Києвом
Леді Ґаґа

Леді Ґаґа запустила власні парфуми і презентувала їх в образі сплячої красуні

Свіжий перформенс американської поп-співачки Леді Ґаґи підозріло нагадує проект Тараса Полатайка "Спляча красуня", який нещодавно закінчився у Національному художньому музеї в Києві і отримав значний розголос у світовій пресі.

Про це ВВС Україна розповів художник, який своєю Клацнути акцією намагався відтворити однойменну казку у сучасних реаліях.

Через кілька днів по тому, як мистецький проект завершився у Києві, Леді Ґаґа сама "заснула" на подіумі у музеї Guggenheim в Нью-Йорку під час презентації своїх парфумів.

"Сьогоднішня акція має назву "Поспати з Ґаґою", - написала співачка у своєму Twitter 14 вересня, перед тим, як на очах у публіки вляглася у ліжко в чорній сукні.

Учасниці проекту Тараса Полатайка по черзі засинали в стінах київського музею у білих сукнях, чекаючи, поки хтось розбудить їх своїм поцілунком. Врешті 24-річна Яна Гуржій таки розплющила очі по тому, як її поцілувала інша молода дівчина. Це й стало кульмінацією дійства.

"Оскільки я не юрист, втримаюся від юридичних визначень. Натомість як художник, можу сказати наступне: немає кращого компліменту ніж імітація. У комерційному заході Леді Ґаґи, суттю якого був продаж її парфумів, були поверхово використані деякі формальні сторони мого перформенсу. Серед них сама ідея сну у музичному супроводі, та живої Клацнути інтернет-трансляції", - розповів у коментарі ВВС Україна Тарас Полатайко, чий проект також постійно наживо транслювали в інтернеті.

"Мертва копія"

Певну подібність у роботі Леді Ґаґи помітила і Клацнути мистецька преса, пишучи, що її перформенс "незручно схожий" на творіння Тараса Полатайка. Однак автор стверджує, що проекти нагадують одне-одного лише за формою, але не за змістом.

Спляча красуня

''Красуні'' Тараса Полатайка не були комерційними

"Будь-яка поверхова імітація - це епігонство. Поверхові елементи сліпо повторюються без розуміння глибинної суті оригіналу. Втрачається сама душа оригіналу, а на її місці постає мертва копія", - прокоментував художник.

"Це робота, яка дала людям можливість два місяці жити у казці. Створення чарівної дійсності чи перетворення буденної реальності на казку є суттю твору. Древній архетип людської психіки, описаний у казці, стає реальною ситуацією, у якій можна взяти участь", - сказав Тарас Полатайко.

Його проект мав символічну суть, а окрім мистецької цінності західна преса вбачала в ньому політичний підтекст, порівнюючи постпомаранчеву Україну із красунею, яка заснула і чекає, доки хтось її розбудить.

Також автор наголошує, що його проект був принципово некомерційним, "бо гроші псують казковість". Парфуми ж принесуть для Леді Ґаґи чималий прибуток, оскільки, як вона сама написала у Twitter, лише за перший тиждень після появи їх замовили шість мільйонів людей. Цей результат поступається лише парфумам від Коко Шанель.

Тарас Полатайко каже, що ще не визначився, як реагуватиме на те, що сталося. Зараз він більше переймається задумом відтворити "Сплячу красуню" в інших країнах.

Акція в Києві вже викликала інтерес в більшості європейських країн, Австралії, Кореї, Зімбабве, Саудівській Аравії, Конго та багатьох інших куточках світу.

''Спляча красуня'' досі спить у Києві

В художньому музеї триває мистецький проект, в рамках якого всі бажаючі можуть спробувати розбудити дівчину поцілунком.

Проглянутиmp4

У вас немає необхідної версії Флешплеєра

Вибрати інший медіа-плеєр

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS