Сергій Постоловський: негідники живуть довше і успішніше

Останнє поновлення: Понеділок, 12 листопада, 2012 p., 14:49 GMT 16:49 за Києвом
Сергій Постоловський, письменник

Сергій Постоловський пише чоловічі романи

Сергій Постоловський, книга якого "Ігри негідників" є серед номінантів на премію Клацнути "Книга року ВВС 2012", закінчив Київський інститут міжнародних відносин національного університету ім.Шевченка, захистив кандидатську дисертацію на тему "Інформаційна складова терористичної діяльності", зараз навчається у докторантурі. Проте, як каже сам письменник, написання романів забирає більше часу, ніж дисертація.

Пишучи книгу Клацнути "Ігри негідників", розповів Сергій Постоловський, користувався архівами КДБ і Держдепартаменту США, подорожував у США і спілкувався із колишніми розвідниками.

Сергій Постоловський: Це історія сім'ї, що починається у радянські часи і завершується нашим часом. Моє завдання було показати становлення цієї сім'ї, її життя у різних переломних моментах української історії і історії інших країн.

ВВС Україна: Як би визначили жанр роману?

Сергій Постоловський: Це політично-шпигунський роман.

ВВС Україна: На кого розрахована книга, хто ваш читач?

Сергій Постоловський: Це непросте запитання, бо коли я пишу, ніколи не орієнтуюся на якусь певну аудиторію. Хоча, напевно, це - більше чоловічий роман. Я сам з дитинства цікавився такою літературою - Грем Грін, Джон ле Каре, Юліан Семенов... Жінки таке читають менше, хоча є й такі. Загалом, думаю, що мій читач - це розумний чоловік, вікова категорія - 25-30 років і більше. Але якщо жінкам буде цікаво, буду лише радий.

ВВС Україна: Яку книгу ви прочитали останнім часом?

" Та проблема, мабуть, в нас самих, а не у партіях і правителях. У нас такий менталітет, що чи комунізм, чи капіталізм, чи демократія все одно виходить "Гуляйполе"

Сергій Постоловський

Сергій Постоловський: Зараз дочитав Джона Ірвінга "Світ очима Гарпа" і російського письменника Дмитра Бикова, його новий роман "Ікс", що присвячений таємниці авторства роману Михайла Шолохова "Тихий Дон".

ВВС Україна: Перше враження, що складається буквально із перших сторінок книги - ваш роман "Ігри негідників" є досить однозначний і категоричний стосовно США. Можна навіть сказати, що чітко видно ваші антиамериканські погляди. Це хибні чи правильні враження від прочитаного?

Сергій Постоловський: Ні, не хибні. Я - досить категорична людина. І якщо я у чомусь впевнений, я цього не приховую і готовий відстоювати свою позицію.

Америкою я цікавлюся давно, бував там неодноразово. Багато матеріалів прочитав про державну політику США - мемуари, спеціалізовану літературу, про діяльність спецслужб. Я маю друзів у США, у тому числі і тих, хто працював у Державному департаменті. Я мав змогу працювати в архівах Держдепу.

А щодо ставлення до США - так, не буде помилкою сказати, що я маю антиамериканські погляди. Але, безумовно, я відділяю державну політику США і ставлення до американців. Подорожуючи по США, я багато разів чув, що американці мають власну думку стосовно політики Держдепу.

Обкладинка книги "Ігри негідників"

ВВС Україна: Так само цілком очевидними у книзі є ваші політичні погляди, ставлення до усього, що відбувалося в Україні за роки незалежності...

Сергій Постоловський: ...Та ні, не вкладайте у мою голову думки моїх героїв. Але звісно, у мене є своя політична позиція.

ВВС Україна: ... Але роман пронизаний безнадією, коли йдеться про українську політику і українських політиків. Це і ваші погляди також?

Сергій Постоловський: Та проблема, мабуть, в нас самих, а не у партіях і правителях. У нас такий менталітет, що чи комунізм, чи капіталізм, чи демократія - все одно виходить "Гуляйполе"...

ВВС Україна: Як політолог - ви не бачите перспектив, не бачите політичної сили, яка була б здатна змінити країну?

Сергій Постоловський: Знаєте, напевне, мирним шляхом кардинальні зміни неможливі. Треба міняти всіх - і владу, і опозицію. Вони просто змінюють один одного у владі, і все.

ВВС Україна: Ідеалісти і романтики у вашому романі довго не живуть, найкрасномовніший приклад - один із головних героїв, дипломат Микола Чигрин. А негідники живуть значно довше і успішніше...

Сергій Постоловський: Бо такими є реалії.

ВВС Україна: А головний герой вашого роману - Вадим Чигрин, шпигун, який пройшов, як кажуть, і Крим і Рим, він для вас - негідник?

Сергій Постоловський: Ще й який!

"У нас на кухнях увечері пообурювалися, а вранці встали і побігли на роботу. Хоч, звісно, поруч із такою покірністю іноді проривається відчайдушність, але це поодинокі випадки"

Сергій Постоловський

ВВС Україна: Але, може він і негідник, але, схоже, ви йому симпатизуєте, як людині, перед якою немає зачинених дверей і нерозв'язуваних проблем.

Сергій Постоловський: Так, як персонаж роману він мені подобається. Взагалі, я хотів мати за головного героя саме молодшого брата, дипломата Миколу Чигрина, але вже коли писав роман, вийшло навпаки. Бо як у житті, перемагають сильніші, хитріші. Так в історії завжди було.

ВВС Україна: Ваш роман - шпигунський, а ви самі знайомі зі шпигунами?

Сергій Постоловський: Так, знайомий. Окрім архівів спецслужб, я мав контакти із такими людьми.

ВВС Україна: І таких, як Вадим Чигрин, ви також знаєте?

Сергій Постоловський: Ні, це збірний образ. Приміром, батько мого друга служив в Афганістані, багато розповідав. Хоча насправді зараз не є проблемою доступ до відповідних матеріалів. У тому числі до тих, де йдеться про існування спеціальних диверсійних загонів, які займалися ліквідацією неугодних в різних країнах.

ВВС Україна: У вашому романі просто якесь табу на тему Росії і її спецслужб, у той час як головний герой, Вадим Чигрин починав кар'єру у КДБ СРСР, правонаступником якого стало російське ФСБ.

Сергій Постоловський: Росія - це ж окрема тема. Я зумисне абстрагувався від теми Росії і зосередився на протистоянні СРСР і США, а потім на стосунках США і України.

ВВС Україна: У романі досить багато сторінок присвячено роздумам про українську ментальність. Покірність переважає в українцях, вважає головний герой роману. Чому так?

Сергій Постоловський: А я й справді вважаю, що наш народ покірний, аж рабський. Ви подивіться на Грузію - якби там відбувалося те, що в Україні в останні роки - арешт Юлії Тимошенко чи те, що після виборів зараз коїлося, хіба там народ мовчав би? Вони вміють змусити владу робити те, що вимагає народ.

А у нас на кухнях увечері пообурювалися, а вранці встали і побігли на роботу. Хоч, звісно, поруч із такою покірністю іноді проривається відчайдушність, але це поодинокі випадки.

Із Сергієм Постоловським розмовляла Світлана Дорош.

Клацнути Переглянути анотацію книги Сергія Постоловського "Ігри негідників".

Читати про всі книги-номінанти книжкової премії у спецпроекті Клацнути Книга року ВВС-2012.


Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS