Ева Гата: я хотіла показати єдність людини і природи

Останнє поновлення: П'ятниця, 7 грудня, 2012 p., 14:01 GMT 16:01 за Києвом
Ева Гата

Роман Еви Гати "Народжена у джерелі, або шлях від царства до корони", який увійшов до Клацнути довгого списку "Книги року ВВС-2012", називають твором про щастя.

Гармонія, за словами автора, полягає у тому, аби "побачити Бога в іншій людині", відчути єдність з природою.

Про те, як народився роман, про його героїв, стиль і про закони щастя письменниця розповіла в інтерв'ю ВВС Україна.

Ева Гата: Колись в дитинстві я дуже хотіла бути оперною співачкою. Тому що моя бабуся була оперною співачкою, вона співала свого часу і в Варшаві, і в Кракові в опері. І я дуже добре знаю оперну музику.

Мені здається, що я знаю, як треба співати, але в мене немає того дару, того голосу. І тому мені дуже хотілося розповісти, власне, про оперну музику, а не про естраду, яка заполонила зараз наші всі екрани і радіо. Власне, мені хотілося піднести якомога вище оперну музику і, попри все, я хотіла показати єдність людини і природи. Бо тільки коли людина є в єдності з природою, вона може розуміти музику і вміти її передати іншим.

ВВС Україна: У вас у романі дуже багато Греції. Ви кажете, що хотіли написати роман про оперу, зокрема. Чому Греція, чому не Італія тоді?

Ева Гата: Справа в тому, що я сім років маю підписані контракти з Афінським і Салонікським університетами, я там дуже часто буваю, я дуже добре знаю цю країну. Настільки, що я знаю цих людей, я була в їхніх будинках. Я була в усіх описаних мною місцях, я їх не придумала. Там є навіть і вказівники, як куди дійти.

"Прошу мені сказати, "Анна Кареніна" - це жіночий роман чи чоловічий? "

ВВС Україна: Так, там можна просто гуляти по книжці. В романі, крім того, що там дуже багато Греції, багато магії, фольклору. Як би ви самі назвали цей жанр?

Ева Гата: А навіщо взагалі називати якийсь жанр? Навіщо нам придумувати назви? Справа в тому, що ми коли пишемо, ми пишемо те, що виходить з душі. А коли під якийсь шаблон воно виходить, то мені здається, що воно тоді тільки втрачає. Напевно, це не є феєрія, магії як такої там також не дуже багато. Там просто є знання, які люди не знають або забули.

ВВС Україна: А як ви уявляєте свого читача? Це чоловік, чи жінка, яка тримає ваш роман в руках?

Ева Гата: В мене немає поділу на чоловічі та жіночі романи, я про це вже не раз казала. Прошу мені сказати, "Анна Кареніна" - це жіночий роман чи чоловічий? Чомусь якщо чоловік пише про жінок, то це ніби для всіх. А якщо жінка пише про щось, то це є жіноче. Я проти. Я думаю, що моя книжка - для всіх, хто хоче зрозуміти, що таке єдність людини і природи.

ВВС Україна: На вашу думку, якщо говорити про українську літературу загалом, якого твору, жанру чи, можливо, стилю бракує? Якої книжки бракує в українській літературі, яку б ви самі хотіли прочитати?

Ева Гата: Я, власне, намагаюся працювати в цьому напрямі. У нас дуже багато люблять описувати якісь незвичні ситуації, вживати ненормативну лексику, лише для того, щоб зацікавити читача, щоб він купив цю книжку.

"Бракує книжок, які не просто розглядають якісь проблеми, але показують вектор виходу з них. Такого немає. Є трагедія, і на трагедії все закінчується"

Ева Гата

Але справа в тому, що тим самим, якщо ми беремо якусь надзвичайну ситуацію і не показуємо з неї виходу, ми коїмо злочин. Це можна розглядати як злочин, тому що ми заганяємо читача ще в більший тупик. Так от бракує книжок, які не просто розглядають якісь проблеми, але показують вектор виходу з них. Такого немає. Є трагедія, і на трагедії все закінчується.

ВВС Україна: Чи є у світовій літературі твори, які показують цей вихід?

Ева Гата: Насправді показує вихід вся філософія. Якщо її читати і застосовувати в життя - чи грецьку, чи античну, чи німецьку, - якщо читати і застосувати в життя ці філософські принципи, то і буде вихід. Справа в тому, що люди вважають, що знання - окремо, а життя - окремо. А от філософія розуміння, філософія життя повинна бути в щоденній хвилині, повинна стати стилем життя. І тоді всі одразу побачать вихід.

ВВС Україна: А яку книжку ви прочитали серед останніх?

Ева Гата: Я художні твори останнім часом мало читаю. Читаю зовсім інше. Ось Сенеку читала, Коцюбинського. Я читаю художні твори відомих митців для того, щоб вчитися у них правильно будувати речення, будувати сюжет, - от з такої точки зору. Але мені нецікаво читати якісь пригодницькі твори. Я перечитую всіх сучасних авторів - мені цікаво, як вони володіють мовою і все.

Люди дуже часто кажуть: "Я тобі розповім своє життя, воно таке цікаве!", а насправді – ні. Насправді людське життя є дуже нецікаве. У всіх однакове. Кожному здається, що воно унікальне, але насправді ті самі закони працюють. І тому, щоб захопити читача, треба зібрати якісь різні моменти найцікавіші, і тоді воно вийде.

ВВС Україна: А звідки оця магія у вашому романі? Це справді якісь відомі вам ритуали чи ви вигадали?

Ева Гата: Розкажу вам про ритуали. Так, ритуали мені відомі, але скажу вам відразу, що я в них змінила дещо таке, щоб ніхто не зміг ними скористатися. В мене є старі книжки по старих ритуалах. Але я їх використала таким чином в книжці, щоб ніхто не зміг ними скористатись. Там є переставлені слова місцями, деякі замінені.

"Ніколи не погоджуся, що людина є віруючою, якщо вона не бачить Бога в іншому. А Бога можна побачити не тільки в людях, а і в речах"

Ева Гата

Розумієте, люди вважають, що якщо вони чогось досягнуть, то вони досягнуть всього. Варто їм досягнути якоїсь висоти, як вони починають розуміти, що це далеко не те, що можна назвати мрією їхнього життя. І от в сюжет цієї книжці так поступово і розгортається. Вона (героїня роману Мирослава - Ред.) і гадки не мала, що стане примадонною, так?

ВВС Україна: Але вона до цього прагнула…

Ева Гата: Вона прагнула, і вона нею стала. Але вона не стала від того щасливішою людиною. Бо їй бракувало чогось іншого в житті. Ви себе обкладіть золотом, діамантами, але ви від того не будете щасливішою, тому що у вас з’явиться якась нова потреба. Ви будете готові це все віддати задля нової мрії.

ВВС Україна: Чи можна сказати, що коли ваша героїня досягла своєї наступної мрії, вона стала нарешті щасливою?

Ева Гата: Можливо, так. Але людина – і це закон для всіх - є рівно настільки щаслива, наскільки вона перебуває в єдності зі всіма. Наскільки більше вона є відділеною від загалу, від природи, від людей, від інших, настільки вона є нещасливою. Оце єдиний закон, і він єдиний працює.

От люди ходять в церкву, люди моляться, щось просять, просять за себе, за свою сім’ю. Вони виходять з церкви і думають, що вони стали дуже побожними. Але я ніколи не погоджуся, що людина є віруючою, якщо вона не бачить Бога в іншому. А Бога можна побачити не тільки в людях, а і в речах. Це є дуже високий рівень духовності, але достатньо принаймні в сусідові побачити Бога.

З Евою Гатою розмовляла Ганна Кундіренко

Анотація роману Клацнути "Народжена у джерелі, або шлях від царства до корони".

Читайте про всі книжки-номінанти на премію в спецпроекті Клацнути Книга року ВВС-2012.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS