Шпигунські пристрасті по-українськи від Сергія Постоловського

Останнє поновлення: П'ятниця, 7 грудня, 2012 p., 15:59 GMT 17:59 за Києвом
Сергій Постоловський. Ігри негідників

Сергій Постоловський. Ігри негідників. – Львів: Піраміда, 2012

Цей роман є шпигунським трилером, дія в якому триває від останніх десятиліть існування СРСР та до сьогодні. Доволі показовим та цікавим є вже сам вибір жанру. Література колись колонізованих націй, як правило, не знає книжок про глобальні інтереси країн та сутички їхніх спецслужб, адже останніх у перших просто немає. Навіть коли давніша колонія нарощує власні шпигунські потужності, в її культурі ще довго не існує уявлення про них як про суверенних гравців. Книжка Сергія Постоловського якраз працює на витворення такої уяви.

Безперечно центральним персонажем, поміж масою інших героїв роману, є Вадим Чигрин – національний варіант суперагента, котрий у принципі ніколи не програє, в яких складних ситуаціях не опинився б і на котру б із влад йому не довелось працювати (про фінал не будемо – цілком таємно). Хоча упродовж книжки чи не кожна зустрічна нам особа, та навіть його ближчі родичі, не стомлюються повторювати, який він безпринципний негідник, читач все одно трактуватиме його жорстокість як напористість, а цинізм як практичність. І, звісно, від українського за походженням та радянського за суттю шпигуна шаленіють жінки кількох країн.

Сюжет цілком можна назвати карколомним: брати Чигрини, їх родина стають свідками та безпосередніми учасниками й заручниками широкого кола історичних подій (Афганістан, Чорнобиль, Майдан тощо). Діями, прагненнями та переживаннями людей повсякчас маніпулюють спецслужби, але окремі сміливці намагаються протистояти цим "іграм негідників". (Власне, читач симпатизуватиме головному персонажу, бо йому вдається у такому протистоянні виживати). У книжці багато історичних коментарів та довідок із надзвичайно строкатого кола джерел, що логічно для обраного жанру.

Роман шалено ангажований – антиамериканський. Звісно, автор відпускає порції критики й на адресу радянської політики та дійсності, але саме антиамериканськість постає отим стрижнем, що дозволяє агентові Чигрину виборсуватися з усіх життєвих колізій, перетри­вати розпад СРСР, недолугість українських реалій 90-их та світ нового тисячоліття. Це його ідентичність, і явлена вона у книжці може аж надто виразно і публіцистично-брутально. З багатьма речами та політичними оцінками читач точно не погодиться. Може, це навіть спонукатиме його захряснути книжку й покинути її. Словом, йому доведеться обирати між сюжетною цікавістю (а що там далі?) та авторською позицією – принаймні, інтрига залишатиметься.

Переглянути Клацнути анотацію роману "Ігри негідників" >>>

Читати Клацнути інтерв'ю з Сергієм Постоловським >>>

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS