Життя-2012: куди привело покращення

Останнє поновлення: Неділя, 30 грудня, 2012 p., 10:04 GMT 12:04 за Києвом
Українці

В уряді радіють, що населення перестало скорочуватися

2012 рік у житті українців може запам'ятатися масштабним Євро-2012, до якого країна готувалася не один рік, новим Кримінальним процесуальним кодексом, якого чекали ще з радянських часів, і сумнівними успіхами у реформуванні медицини.

Чимало дискусій і нарікань спричинили зміни на "Укрзалізниці", заборона куріння у більшості закритих приміщень і запровадження біометричних паспортів.

Суспільство також сколихнули кілька резонансних убивств, а багатьох людей непокоїли передапокаліптичні страхи, навіяні чутками про кінець світу.

Зростання населення

"На мій погляд, найважливіше, що в 2012 році нарешті припинилося скорочення населення нашої країни. З початку року народжуваність зросла на 20 тисяч немовлят", - заявив під кінець року український прем'єр Микола Азаров.

Влітку державний комітет статистики справді Клацнути зафіксував зростання народжуваності в січні-травні 2012 року в усіх регіонах країни.

"На мій погляд, найважливіше, що в 2012 році нарешті припинилося скорочення населення нашої країни. З початку року народжуваність зросла на 20 тисяч немовлят."

Микола Азаров, голова уряду

Однак 27 грудня статисти Клацнути повідомили, що згідно із прогнозними розрахунками, станом на 1 січня 2013 року чисельність населення України скоротиться на 85,8 тисяч і становитиме 45 мільйонів 547,8 тисяч людей.

Раніше в ООН Клацнути прогнозували, що за збереження нинішніх тенденцій населення України може скоротитися до 39 мільйонів людей.

Нові точні відомості про кількість і склад населення України, можливо, вдасться отримати у 2013 році, на коли Кабмін Клацнути переніс проведення Всеукраїнського перепису населення.

Євро-2012

"У рамках підготовки до Клацнути Євро-2012" - ця фраза у першій половині року звучала звідусіль чи не найчастіше. За кілька років, які Україна витратила на підготовку до чемпіонату, вона мало не втратила право його проводити.

Але відгуки Клацнути гостей та Клацнути міжнародної спільноти у підсумку виявилися доволі схвальними.

Євро-2012

Євро-2012, хоча й дорого коштувало, але було святом для України

Це коштувало чималих зусиль - за різними джерелами, на футбольне свято Україна з бюджету Клацнути витратила від 35 до 41 мільярда гривень, тут прокладали нові дороги, будували стадіони і готелі, вивчали англійську мову.

Чи виправдав чемпіонат очікування людей у фінансовому плані - Клацнути досі невідомо. Приміром, представники асоціації три-п'ятизіркових готелів України Клацнути заявили, що під час Євро-2012 готелі в Україні заробили набагато менше, ніж очікували. Крім того, не вдалося залучити анонсовані величезні інвестиції, і підготовка здебільшого велася державним коштом.

Клацнути На думку президента Віктора Януковича, головним підсумком дійства є доведення Україною того, що вона - сучасна європейська держава.

Є надії, що чемпіонат відкрив туристичний потенціал України і може дати поштовх розвиткові цієї галузі у багатьох містах.

Кримінальний процесуальний кодекс

20 листопада 2012 року набув чинності новий Клацнути Кримінальний процесуальний кодекс.

Попередній документ, який регулював порядок провадження у кримінальних справах на досудовому слідстві та в суді в Україні, був датований далеким 1960-им роком.

Міліціонер

Міліція заявила, що готова до нового кодексу, правозахисники налаштовані скептично

В уряді висловили переконання, що новий кодекс започаткує принципово нову систему функціонування правоохоронної і судової систем.

Правозахисники ж вважають, що головною перешкодою для реалізації нового КПК стане корумпованість правоохоронної системи і судів, низька професійна підготовка тих, на кого покладають виконання Кодексу, а також брак грошей на реалізацію усіх норм документа.

"Чи ми прокинемося в іншій країні 20 листопада? Не вірю", - висловилася з цього приводу правозахисник Тетяна Яблонська.

Ще один цікавий факт - у 2012 році в Україні Клацнути видали посібник "Кримінальний кодекс для дітей".

"У ньому розглядаються ті злочини, відповідальність за які несуть неповнолітні. Інформація подана в ігровому, легкому для розуміння викладі, та яскраво проілюстрована", - повідомляла прес-служба МВС.

Медична реформа

В 2012 році медична реформа, за час проведення якої в Україні змінили вже кілька міністрів, перейшла до фази конкретних змін, принаймні, для чотирьох пілотних регіонів - Вінниччини, Донеччини і Дніпропетровщини, а також міста Київ.

На початку січня їх жителі отримали право обирати собі сімейного лікаря, а Центри первинної медичної допомоги, які мають витіснити нинішні поліклініки, пройшли державну реєстрацію і запрацювали, щонайменше, юридично.

Медична реформа

Фахівці кажуть, що медична реформа відстає вже на півтора роки

Але в медичній галузі одразу виникли десятки організаційних проблем. Після структурних змін кілька людей Клацнути загинули, не дочекавшись карети "швидкої", і загалом, за словами заступника голови бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні Ігора Поканевича, більшість людей не підтримували впроваджуваних урядом змін.

В міністерстві охорони здоров'я обіцяли усунути всі недоліки, очікуючи, що невдовзі пацієнти оцінять переваги від розроблених нововведень. Однак під кінець року про реформу стали говорити набагато менше, ніж на початку, і, як сказав в коментарі ВВС Україна голова громадської ради при міністерстві охорони здоров'я Олег Мусій, її подальше успішне впровадження ускладнене Клацнути браком закладених у бюджеті грошей.

"У зв'язку з тим, що центри, які ухвалюють рішення у цій сфері, діють не узгоджено між собою, картина відрізняється від запланованої. Від початкового плану відстають уже практично на півтора року", - сказав Олег Мусій.

Однак навіть більше уваги, ніж до реформи в цілому, цього року було прикуто до єдиної лікарні - Клацнути "ОХМАТДИТ" у Києві, де будують новий корпус, в якому серед іншого онкохворим дітям зможуть проводити операції із пересадки кісткового мозку від нерідних донорів.

Біометричні паспорти

У грудні Клацнути набув чинності закон "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документах, які підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", яким передбачене впровадження біометричних паспортів для українців.

Схвалити документ вдалося лише після Клацнути кількох спроб. Проти нього виступають Клацнути представники церкви, а також громадські правозахисні організації, які Клацнути просили президента ветувати цей закон. З боку противників документа також лунали заяви, що він - "корупційний" і "порушує права людини".

Паспорт

ЄДАПС каже, що може друкувати нові паспорти хоч завтра

"Євросоюз давно вимагає від України біометричних паспортів, інакше не може йтися про спрощення візового режиму для українців", - сказав в інтерв'ю ВВС Україна екс-депутат опозиційної фракції "БЮТ-Батьківщина" Віктор Таран.

"У разі необхідності і відповідного рішення уряду ЄДАПС у буквальному сенсі слова готовий на наступний день розпочати випуск біометричних документів", - сказав ВВС Україна Олександр Дранніков, заступник генерального директора концерну, який поки єдиний має необхідну для виготовлення нових паспортів технологію.

Але в державній міграційній службі Клацнути повідомили, що мають намір почати видачу біометричних паспортів лише після завершення всіх підготовчих процедур - як внутрішніх, так і закордонних.

Холодні смерті

В 2012 році Україна встановила антирекорд - Організація Об'єднаних Націй визнала країну такою, що найбільше постраждала від морозів. За офіційними даними, на кінець минулої зими від холоду загинули Клацнути понад 100 людей.

Від початку грудня ситуація повторюється - за два-три тижні морозів в Україні Клацнути замерзли насмерть понад 80 людей, повідомляли з міністерства охорони здоров'я.

Громадські організації закликали докладати більше зусиль, аби не допустити нових смертей. У державній службі з надзвичайних ситуацій повідомили, що в Україні відкрили понад 3 тисячі Клацнути пунктів обігріву, куди щодня звертаються по кілька тисяч людей.

Бездомний

Бездомні страждають від холоду, але не менше - від байдужості

Але, за словами волонтерів і безпритульних, які найбільше страждають від холоду, пункти не завжди доступні, і самих лише наметів із пічками не вистачить.

"Мені здається, що це проблема ставлення до цінності життя кожної людини в країні", - прокоментував ВВС Україна волонтер організації "Друзі Спільноти Святого Егідія" Юрій Ліфансе.

За його словами, не менше, ніж від холоду, ці люди страждають від упередженого ставлення з боку інших, і якщо нічого не зміниться, традиція Клацнути вшановувати тих, хто не пережив зиму, серед бездомних не зникне.

Hyundai і проблеми на залізниці

Наприкінці весни із оркестрами і червоними килимами на вокзалах "Укрзалізниця" урочисто Клацнути запустила нові корейські швидкісні поїзди Hyundai. Офіційно стверджували, що ці поїзди - вимога для проведення Євро-2012 від УЄФА.

У користі нового швидкіcного сполучення між Києві і Львовом, Донецьком та Харковом переконував тоді віце-прем'єр Борис Колесніков, який опікувався питаннями інфраструктури і разом із журналістами їздив у показових рейсах.

Але жорсткої критики новинки зазнали не лише через те, що вартість квитка у них помітно вища, час подорожі не надто скоротився, а ще й тому, що їх запускові передувало Клацнути скорочення багатьох нічних поїздів.

Поїзд

В пресі лунали припущення, що саме поїзди Hyundai стали причиною відставки Колеснікова

Ще одним поясненням була збитковість тих поїздів, які скоротили, але навіть попри нововведення в "Укрзалізниці" повідомили про майже 3 мільярди збитків за 10 місяців на пасажирських перевезеннях.

Апогей скандалу настав, коли взимку нові поїзди почали ламатися посеред шляху, змушуючи людей по кілька годин мерзнути у полі, поки за ними приїде паровоз і відвезе до найближчого вокзалу.

Опозиція Клацнути заявила, що вимагатиме розслідування і оприлюднення умов придбання потягів Hyundai, їх закупівлю Клацнути розкритикував президент Віктор Янукович. Своєю чергою, Борис Колесніков Клацнути пояснив, що проект швидкісних поїздів дістався йому від попереднього керівництва міністерства, а компанія Hyundai Клацнути пообіцяла усунути всі недоліки за 2-3 тижні.

В "Укрзалізниці" Клацнути заявили, що поїзди Hyundai курсуватимуть і далі.

Курці - на вихід

Протягом 2012 року в Україні запровадили кілька норм, які стосуються куріння. У вересні Клацнути набув чинності закон про повну заборону реклами тютюну в Україні, який борці проти тютюну назвали Клацнути історичним.

У жовтні на пачках сигарет з'явилися фото наслідків куріння у вигляді знімків пухлин та інших недуг.

Кульмінацією антитютюнових заходів стало Клацнути набрання чинності у грудні законом, який повністю заборонив курити в барах, ресторанах, нічних клубах та більшості інших закритих приміщень.

Куріння

Курити в барах тепер не можна

Це нововведення зустріло як оплески з боку некурців, так і заяви про порушення прав від тих, хто полюбляє тютюновий дим.

"Дуже важливо дати людям право вимагати чистого повітря", - сказав з цього приводу у коментарі ВВС Україна директор Інституту Медіа Права Тарас Шевченко.

У громадських організаціях стверджують, що цей закон буде значно ефективнішим за попередні норми, хоча говорити про те, як добре його виконують, зарано. Перші випадки порушень журналісти ВВС Україна вже Клацнути зафіксували.

Оксана Макар та інші потрясіння

24 березня в Донецькому опіковому центрі Клацнути померла 18-річна Оксана Макар - жертва резонансного злочину в Миколаєві.

За даними слідства, 10 березня в Миколаєві троє чоловіків заманили її в квартиру і зґвалтували, після чого, щоб приховати сліди злочину, спробували спалити.

Потерпілу з опіками 55% тіла госпіталізували у вкрай тяжкому стані, їй ампутували руку та стопи. Згодом дівчина померла в лікарні.

Після звістки про смерть Оксани Макар президент Віктор Янукович та прем'єр Микола Азаров пообіцяли, що винні отримають справедливе покарання. Перед тим, затримавши підозрюваних у злочині, міліція відпустила їх і арештувала знову лише після гучних громадських протестів і розголосу в пресі.

Оксана Макар

Вбивство Оксани Макар викликало шок у суспільстві

27 листопада суд Центрального району Миколаєва Клацнути оголосив вирок обвинуваченим - Євгена Краснощока засудили до довічного ув'язнення, Максима Присяжнюка - до 15 років позбавлення волі, Артема Погосяна - до 14 років.

Через тиждень після зґвалтування Оксани Макар у містечку Умань на Черкащині порушили кримінальну справу за фактом зґвалтування 19-річної студентки. А 22 березня в Авдіївці Донецької області у дворі закинутого будинку виявили тіло 18-річної дівчини. На тлі цих звісток Клацнути почали лунати заклики про більш жорстоке покарання для винних.

В кінці року представники компанії Google в Україні Клацнути повідомили, що ім'я Оксани Макар люди шукали в інтернеті найчастіше. Багато уваги медіа і суспільства також привернули Клацнути вбивства охоронців у київському торговому центрі "Караван", у яких звинуватили Ярослава Мазурка, згодом Клацнути знайденого мертвим. Також лідирували Клацнути вибухи у Дніпропетровську, Клацнути справа Павличенків, Клацнути жорстоке вбивство сім'ї судді у Харкові.

Кінець світу

Однією із найпопулярніших тем впродовж року, а особливо в грудні, був кінець світу, який нібито згідно з пророцтвом майя мав настати 21 грудня.

Кінець світу

У Криму пропонували зустріти можливий кінець світу у погребах із шампанським

Про це говорили у різних куточках світу, але в Україні резонанс був особливо Клацнути значним. У Житомирі, приміром, втричі подорожчали свічки, запальнички та ліхтарики, у Києві за 10 тисяч доларів пропонували провести 15-22 грудня у обладнаному бункері, а в Криму робітники заводу шампанських вин безкоштовно запрошували до своїх підвалів.

"Тут є певний загальнокультурний тренд. Але у нашому випадку це відбувається активніше, бо ми в стані соціальної і частково психічної регресії. За таких процесів у суспільстві його члени мають дитячу свідомість. А діти, відповідно, дуже люблять страшилки і з задоволенням переповідають їх одне одному", - пояснював ВВС Україна соціальний психолог Олег Покальчук.

А медіаексперти звинуватили у нагнітанні істерії пресу. Ближче до дати люди трохи заспокоїлися - різні Клацнути соціологічні дослідження засвідчували, що лише незначна частина українців справді вірить у близький кінець.

21 грудня нічого помітно загрозливого для людства не сталося.

Більше про підсумки 2012 року читайте у спецпроекті ВВС Україна Клацнути З року Дракона в рік Змії.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS