Чи є життя без секонд-хенду?

Секонд-хенд

Чи може заборона секонд-хенду в Україні захистити місцевого виробника? Дехто в українському парламенті переконаний, що так - приміром, Віталій Немілостивий, який зареєстрував відповідний законопроект.

Член фракції "Батьківщина" стверджує, що українці купують дедалі більше вживаного одягу, і це шкодить національній легкій промисловості, а також - самим споживачам, становлячи загрозу їх здоров'ю.

Однак, експерти твердять, що вітчизняні підприємства неспроможні забезпечити усіх українців доступним одягом, навіть якщо секонд-хенд не впускатимуть до країни, і у підсумку його може замінити китайський імпорт.

До того ж, заборона, імовірно, спричинить хвилю масових протестів - принаймні, подібне вже сталося в Україні 3 роки тому. Вживаний одяг для частини українців є єдиною можливістю оновлювати гардероб, а старі речі, за їх словами, іноді мають кращу якість, ніж нові з полиць брендових магазинів.

"Доведеться шити одяг"

"Можливості купувати речі в крамницях в мене немає. Той новий одяг, який я могла б собі дозволити, неякісний, а те, що більш-менш якісне, коштує надто багато", - розповіла ВВС Україна рівнянка Ольга.

Вона лише нещодавно влаштувалася на роботу, і на одяг може витратити маленьку частину своєї зарплатні. Відтак, 90% вбрання Ольга купує "на секонді".

"Я вмію шити. Якщо секнод-хенд заборонять, доведеться шити одяг самотужки", - каже вона.

"Ці речі однозначно дешевші. Інколи коштують ту ж ціну, що й на розпродажах в магазині, яких потрібно чекати", - розповіла киянка Олена, яка часто купує одяг у секонд-хендах, де, за її словами, можна знайти навіть зовсім неношені речі.

"Купувати новий одяг в Україні не просто дорого, а ще й не дуже вигідно, тому що він переважно низької якості. Навіть виробництва відомих брендів. Можна купити начебто італійський одяг, але він насправді пошитий в Китаї. Інколи, після того, як якусь кофтину переміряло багато людей, вона виглядає навіть гірше, ніж на секонд-хенді", - додає вона.

"Особливий потяг до речей"

Люди, які не мають змоги купувати гарний новий одяг, все одно не повинні виглядати жахливо - так вважає Сергій, який заснував під власним брендом інтернет-магазин, де, серед іншого, продає вживані речі.

"Людині властиво бути красивою, красиво одягатися і справляти своєю зовнішністю враження на інших", - сказав він у коментарі ВВС Україна.

Image caption Сергій створив інтернет-магазин, де також продає вживані речі

Хоча Сергій каже, що цікавитися старими речами людей змушують не лише злидні. Для декого одяг із секонд-хенду поступово перетворився на хобі та постійну потребу.

"Секонд-хенд - це своєрідне місце, де люди із особливим потягом до речей можуть купувати їх хоч щодня і вносити в своє життя нові образи, нові стилі та виглядати дуже оригінально, не витрачаючи на це шалені гроші в дорогих європейських магазинах."

З цим погоджується і киянка Олена: "На секонд-хенді можна купити речі дорогих брендів, або таких, що можна придбати лише за кордоном, і шкіряні вінтажні речі. Вони відрізняються різноманітністю, вони яскравіші, і це не ті моделі, які зараз є в усіх магазинах в Києві, Львові, Донецьку. В українських магазинах все однакове".

Негативний імідж країни

Цей потяг до вживаних речей, вважає депутат Віталій Немілостивий, шкодить вітчизняному виробникові та іміджеві України.

Через бідність чи через бажання бути оригінальним - за словами парламентаря, вживана продукція все більше і більше перенасичує ринок.

Він зазначив, що за останні 5 років на кожного жителі України ввозили по 10 кілограмів ношеного одягу. Ці показники постійно збільшуються, і в 2012 році сюди ввезли майже 100 тисяч тон секонд-хенду, що, на думку депутата, "негативно впливає на розвиток як вітчизняної легкої промисловості, так і економіки країни в цілому", - стверджує Віталій Немілостивий.

Також ввезення товарів, що були у вжитку, несе загрозу життю людей і навколишньому середовищу, створює негативний імідж нашої країни у світі, вважає він.

Через це депутат зареєстрував у парламенті законопроект, яким пропонує заборонити ввозити ношений одяг на територію України.

У пояснювальній записці до документу йдеться про те, що його ухвалення, на думку автора, допоможе налагодити роботу підприємств легкої промисловості, вітчизняних товарів побільшає, і престиж українських виробників одягу та взуття на внутрішньому ринку зросте.

"Тупо відбирати гроші"

Але те, що вітчизняна легка промисловість зможе заповнити ринок у разі його звільнення від "секонду", ставлять під сумнів економісти.

За словами експерта центру "CASE Україна", старшого консультанта київської школи економіки Володимира Дубровського, українські фабрики, які виготовляють якісну продукцію, зараз здебільшого працюють на експорт до Європи, якій зручно мати виробника поруч зі своїми кордонами.

"В сучасному світі зовсім не обов'язково вдягати те, що вироблено у власній країні, їсти виключно вітчизняні продукти тощо. Це з усіх боків невигідно", - зазначив експерт у коментарі ВВС Україна.

"Я хотіла купити у Флоренції куртку, але там не було мого розміру. Потім в Мілані знайшла і придбала свій розмір. Повернувшись додому, побачила, що моя вимучена куртка "made in Ukraine" ("Зроблено в Україні". - Ред.) - 4 роки вже ношу, якість бездоганна!", - розповіла киянка Ніна Решота.

Але для більшості українців такий одяг був би дорожчим за імпортний. Як розповів Володимир Дубровський, тутешні працівники не можуть працювати за 50 доларів на місяць, як жителі тропічних країн, для яких це пристойний заробіток.

Image caption Через наміри заборонити секонд-хенд українці вже виходили на вулиці з протестами

"Якщо в нас більша частина населення, на жаль, бідна і не може собі дозволити те новеньке, що виготовили вітчизняні виробники, то чому їм не дозволити купувати вживане? Вживаний одяг, як і вживані автомобілі, дає нашим людям можливість економії. І позбавляти їх цієї економії - це все одно, що тупо відбирати в них гроші на користь національному виробникові".

"Люди купують дешеві китайські вироби або секонд-хенд не тому, що він їм подобається, а тому, що немає грошей на дорожчі та якісніші товари - як імпортного, так і національного виробництва", - вважає політолог Вадим Карасьов.

Щось подібне намагалися донести владі в 2010 році, коли ідея заборонити секонд-хенд виникла вперше. Тоді в різних містах України відбулися протести продавців та покупців вживаного одягу. За різними підрахунками, через заборону його ввезення роботу можуть втратити від 300 тисяч до мільйона людей.

Потребу в такому кроці три роки тому пов'язували із виконанням угоди про зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Але в 2011 році сторонам вдалося домовитися про спеціальний режим для ввезення вживаного одягу.

Новини на цю ж тему