Випускний за ціною відпустки: скільки платять за шкільне свято?

Випускний
Image caption І школярі, і їхні батьки роблять все, щоби випуск зі школи запам'ятався

На відпочинок у Туреччині вистачить - відповіла випускниця Києво-Печерського ліцею "Лідер" на питання ВВС Україна про те, скільки коштувало її випускне вбрання. Більшість дівчат на випускному у Прем'єр-палаці прямо відповідати на це питання відмовилися, відвертішими були батьки столичних випускників.

Вартість випускних у сучасних школах варіюється від тисячі гривень до десятків. Психологи кажуть, що українцям бракує свят у повсякденному житті і їм страшно виявитися гіршими за інших, тому вони готові не заощаджувати на випускних вечорах своїх дітей.

Киянка Галина, син якої закінчив школу у Дніпровському районі, каже, що в цілому випускний обійшовся у трохи менше тисячі доларів.

"Сума порівняно невелика", - каже вона, додаючи, що туди увійшли і ресторан, і автобус, і фото- та відео- зйомка. Пані Галина розповідає, що її знайомі з інших шкіл платили більше: "Тисячею (Доларів. - Ред.) мало хто обходився. Від 8 до 12 тисяч гривень".

Інша киянка, Єлизавета, чий син цьогоріч закінчив ліцей у Голосіївському районі, каже, що її родині випускний обійшовся десь у 12 тисяч гривень: "На квіти, на подарунки, на автобуси, на феєрверки, на ресторан". Але залежно від сукні чи костюму ціна могла відрізнятися на 5-10 тисяч гривень.

"Якщо брати в середньому, то костюм у хлопчика коштує, плюс-мінус, від 3000 до 4000 тисяч гривень. 2800 - це найдешевше, я так чула. А у дівчат від 5 до 15 тисяч гривень. Я більше, ніж 15 тисяч, не бачила у нас", - розповідає пані Єлизавета і додає, що для батьків ці розцінки були прийнятними, тим більше, що і школа, яку закінчував її син, - платна, 500 грн/місяць.

Багато батьків кажуть, що вартість випускного визначає те, в якому районі розташована школа: мешканці Печерська частіше згадували, що район і рівень достатку його мешканців зобов'язували платити більше.

"Може, для шкіл в інших районах, воно й задорого, але на Печерську в нас була зовсім інша ситуація. Всі погодилися. Я - одна була, ще там кілька мам, які питали, навіщо такі гроші, навіщо такі витрати, але це одиниці були", - розповіла мати випускника-2013 Світлана.

Психолог Ольга Ліщинська звертає увагу на те, що для українців багато важить престиж та приналежність до соціального класу: навіть школу, твердить вона, інколи обирають не за відгуками про вчителів чи якістю освіти, а саме за престижністю. Такий підхід переноситься і на випускний.

Валентина, чия донька у 2012 році закінчила ліцей "Лідер", каже, що батьківський комітет ще у вересні оголосив вартість випускного, і багато батьків виплачували 500 доларів (стільки коштувало свято) частинами ще з осені. Окремо, каже Валентина, треба було оплатити присутність на бенкеті батьків (100 доларів з особи) і додає, що не всі змогли дозволити собі гуляння в товаристві і мами, і тата.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

"Батьківський борг"

Психолог Ольга Ліщинська розповідає, що батьки почуваються зобов'язаними віддати борг дитині і тому готові оплачувати гучне свято, залучаючи всі ресурси: "Це така традиція, що батьки мусять віддати свій "батьківський борг". Крім того, спрацьовує установка: "не гірше, ніж у людей".

"Я сама опинилися у ситуації, коли мені було дуже дивно: дитина закінчувала четвертий клас, і ми ходили в ресторан. ... Коли це вже колектив і всі хочуть: і батьки хочуть, і діти хочуть, то люди намагаються включити всі резерви, щоб було не гірше", - додає пані Ліщинська.

"Ставлять планку високу, і наче тиснуть на батьків", - розповідає Валентина про підготовку до випускного своє доньки. А Світлана, мати іншого випускника у Печерському районі, каже, що тих, хто обурювався зависокими цінами переконували: "Всі вважали, що це - найяскравіше свято в житті дитини, тому не варто економити".

Серед популярних зараз трендів: зіркові ведучі чи виконавці, дві сукні для випускниць (одна на вручення дипломів, інша - на бенкет), пробні макіяжі та зачіски за кілька днів до свята. Все це перетворює підготовку до випускного мало не на весільні клопоти. Соціальний психолог Ірина Левіщенко припускає, що це стає свого роду компенсацією соціальних проблем для батьків:

"Я думаю, що це залежить від нашої ментальності і від того, що ми живемо завжди, не маючи всього вдосталь. ... І це виходить якось компенсаторно: щоби сказати собі, що я теж можу, що ми можемо, що в мене є, що в мене багато, щоб не здаватися гірше. І люди переносять це зі звичайного життя, з весіль - на школу. Це не зовсім вірно".

Ще одна причина, яка штовхає батьків не обмежувати себе у витратах на випускні, - бажання свята.

"Не дуже багато приємних подій, і тому люди обов'язково намагаються зробити це свято", - додає Ольга Ліщинська.

Відео підготували Сергій Поляков та Анастасія Грібанова.

Новини на цю ж тему