Корки чи кришечки: чому сноби обирають перше?

  • Том де Кастелла
  • BBC News Magazine
Підпис до фото,

Тепер вино можна буде відкорковувати без надзусиль

Днями було представлено новий тип винного корка, який вкручується у пляшку. Але чому світ і досі не відмовився від традиційних корків і чому поціновувачі вина зневажають гвинтові кришечки?

Цей звук впізнаєш непомильно.

Фізики можуть описувати відкоркування пляшки в термінах тиску чи пружності.

Але для поціновувачів вина цей процес означає щось дуже приємне. Він викликає асоціації – з дружбою, відпочинком, тонкими ароматами, святом, тобто чимсь значно більшим, ніж просто ковток алкоголю.

Новина про винахід нового типу корка викликає запитання: чому його взагалі досі використовують?

Пляшка із корком Helix відкривається простим поворотом руки. Штопор тут не потрібен, бо на горлечку пляшки зсередини нанесене різьблення.

Пляшки з вином почали закорковувати шматочками дерева ще у 17 столітті. Багато хто думає, що настав час перейти на сучасніші технології.

Інколи через зіпсований корок вино починає відгонити цвіллю, а тому виробники охоче взяли на озброєння гвинтові кришечки й пластикові корки.

У 2008 році італійська компанія Allegrini вирішила відмовитися від назви "Вальполічелла Классіко", щоб мати можливість використовувати гвинтову кришку.

Американський винний критик Роберт Паркер стверджує, що в середині 1990-х від 7% до 10% вин, які він куштував, відгонили пробкою. У 2004 році він прогнозував, що гвинтові кришечки переможуть корки до 2015 року.

Ці кришечки, або ж "стелвіни" – за назвою найбільшого бренду, успішно прижилися в Новому світі. У 2011 році ними було закрито вже 90% новозеландських вин.

Але у Європі та США і досі правлять бал корки.

Демократичний напій із шляхетними традиціями

Декого це просто дивує. Вино вже давно стало демократичним напоєм – з широким ціновим діапазоном і різноманітною культурою споживання. То що заважає змінитися методу затикання?

Португалія, де вирощується більша частина сировини для корків, активно бореться з використанням трихлоранізола (TCA) – хімічної сполуки, яка є головною причиною псування вина.

Але гвинтова кришка не лише дозволяє уникнути проблеми зіпсутого корка, вона ще й щільніше прилягає до пляшки. На думку багатьох критиків, це тільки поліпшує аромат більшості вин – окрім дорогих сортів тривалої витримки, які виграють від контакту з киснем.

"Ми віддаємо перевагу тій технології, яка зберігає вино від псування, – каже Еван Мюррей, речник Винного товариства. – Вина, які не треба довго витримувати, будуть свіжіші під гвинтовою кришкою".

Експерт журналу Spectator Саймон Хоґарт каже, що лише раз йому трапилося погане вино у пляшці із кришечкою.

"Так вино псується значно рідше", – стверджує він.

Але чого бракує стелвінам – так це драматичного ритуалу відкоркування. Ви повертаєте штопор, далі робите вправний рух – або безпорадно затискаєте пляшку між ногами – і вуаля, корок вийшов.

Критики на кшталт Хоґарта через це не страждають.

"Я не соромлюся відкрутити кришечку перед гостями. Чому хтось повинен соромитися того, що дбає про якість вина?" – запитує він.

Але звичайні споживачі дозволяють своїм культурним очікуванням – ба навіть снобізму – узяти гору.

Можливо, саме тому компанії O-I та Amorim вирішили виробляти гвинтові корки. Вони посилаються на маркетингове дослідження, за яким 94% американських споживачів і 90% французьких віддають перевагу корку над кришечкою.

Нові корки схожа на ті, що використовуються у пляшках з віскі чи хересом, тільки без пластикового шару зверху.

Європейський виконавчий директор O-I Ерік Боутс каже, що так закорковуватимуть пляшки в ціновому сегменті від 8 до 15 доларів – щоб споживачі, які вибрались на пікнік, не впадали у відчай у пошуках штопора.

Крім того, корком гелікс, на відміну від пластикового, можна вдруге закрити пляшку. Хоча знавці знають, що єдиний спосіб зберегти вже відкрите вино – це відсмоктати з пляшки повітря.

Компроміс між минулим і майбутнім можливий?

Творці нового корка кажуть, що він з’явиться у європейських магазинах упродовж наступних двох років. Але крім того вони поклали око на динамічний китайський ринок, який нещодавно обігнав британський і став п'ятим найбільшим у світі.

Тут традиції мають величезне значення. На долю французького імпорту припадає 48% китайського ринку вина, і споживачі чекають на корок і тільки на корок.

Натомість до кришечок не просто ставляться із підозрою – в деяких провінціях їх навіть заборонили.

Отже, вино – це щось більше, ніж напій. Це також атмосфера, романтика, каже ресторанний критик Observer Джей Рейнер.

Чим більше ти платиш за пляшку – тим більше хочеш отримати за свої гроші, стверджує він, і ритуал відкоркування – частина цього "більше".

"Припустімо, я витратив 40-50 фунтів на пляшку "Помероля" чи "Сент-Емільйона". Я відчував би себе пограбованим, якби її треба було відкривати так само, як "Кока-колу". Скрегіт бляшаної кришечки – це не те саме, що звук відкоркованої пляшки".

Має корок і інший козир. На відміну від стелвінсів, він росте на дереві, а це краще пасує винній культурі, у якій дуже важливою є прив’язаність до землі, до конкретної території. Адже вважають, що двох однакових пляшок вина не існує. У французькій мові навіть існує окреме поняття "теруар" – відмітний і мало не містичний дух місцевості.

Закрита металом пляшка – це стандарт, зокрема і стандарт якості. Але для традиціоналіста вона ніколи не замінить радість від вдихання насиченого аромату корка.