Як швидко можна вивчити англійську?

Іммігранти в Британії

Політики вимагають від іммігрантів учити англійську. Але скільки часу потрібно, щоб вивчити чужу мову на пристойному рівні?

Досить багато людей у Британії не знають англійської навіть на елементарному рівні. За даними перепису населення, 726 000 мешканців Англії та Уельсу говорять нею "погано", а ще 138 000 – не володіють узагалі.

40-річна китаянка Лін, яка приїхала до Британії п'ять років тому, каже, що англійська далась їй нелегко: "Я приїхала сюди вагітною, тож перші три роки просиділа вдома з дітьми. Мені знадобилось чимало часу, щоб вивчити мову, бо я була дуже зайнята по господарству".

Але врешті-решт жінка записалась на курси англійської і зараз говорить на досить хорошому рівні.

Вивчення мови – тривалий процес, навіть якщо ходиш на курси.

Рівень володіння мовою оцінюють за допомогою спеціальних систем. Щоб отримати громадянство, треба мати рівень "ESOL Entry 3", якому відповідають "B1" за іншою класифікацією та шотландський "Intermediate 1". Цей рівень означає уміння впевнено вести розмову. Вважається, що досягти його можна за 360 годин занять, хоча уряд і не встановлює конкретних рекомендацій із цього приводу.

Канцлер казначейства Джордж Осборн у червні заявив, що іммігрантам, які не володіють англійською і не ходять на мовні курси, скоротять соціальну допомогу.

У вівторок канал Channel 4 показав документальний фільм "Чому Ви не говорите англійською?". У ньому знялися четверо іноземців, які протягом тижня жили у Британії і намагалися підучити англійську.

Одним із героїв фільму був колумбієць Фабіан, який жив у адміністратора пабу Фредді Сіпсона. Фредді каже, що Фабіан мав певні успіхи, та все ж для вивчення мови треба значно більше часу. "Коли він приїхав, то говорив на піджин (суміші англійської та іспанської – Ред.), – розповідає чоловік. – За тиждень його мова поліпшилась. Думаю, за сприятливих умов він заговорив би за два-три місяці".

Хуан Джейпс, заступник директора асоціації мовних шкіл English UK, каже, що вивчити мову так, як того вимагає уряд, можна за 360 годин занять – по 120 годин на кожен із трьох рівнів. Звісно, ця цифра приблизна.

Але курси англійської відвідують насамперед іноземні студенти, а не іммігранти. А у них ситуація з мовою дуже різна.

"120 годин на курсах [для одного етапу вивчення мови] – це традиційний навчальний підхід, – каже доктор Елейн Бойд, голова відділу англійської мови в екзаменаційному центрі Trinity College London. – Та якщо людина має сильну мотивацію, вона може оволодіти мовою швидше. Діти до 11 років також хапають усе на льоту і можуть вільно говорити англійською вже за півроку".

Image caption Навіть зробити покупки – нелегке завдання без знання мови

В той час як дорослим легше дається читання й письмо, діти швидше засвоюють усне мовлення, каже Дот Пауелл, директор програми ESOL Nexus Британської ради. Ідучи до британської школи, вони занурюються в нову мову із головою. Їхній мозок налаштовується на нові звуки і сленг, бо підліткам треба оволодіти мовою, щоб увійти до групи "своїх", каже фахівець.

Мовний консультант Філіда Шеллекенс десять років тому досліджувала, як вивчають англійську в Австралії. Там вважалося, що добре оволодіти мовою можна за 1765 годин занять – тобто чотири роки. Цей рівень вважався достатнім для того, щоб мати змогу виконувати канцелярську роботу.

На думку пані Шеллекенс, для Британії норма повинна складати 360 годин на кожен етап вивчення мови. Однак на політиків тиснуть, щоб цей стандарт був якомога менший, каже вона: "Кожен [британський] уряд намагається знизити ці норми. Але їм слід зупинитися, бо вивчення мови потребує часу і зусиль".

У кожного іммігранта – свій досвід в цій сфері.

35-річний лікар Тура прибув до Великобританії в 2009 році. Свою батьківщину Бірму він залишив з політичних мотивів. "Спочатку мені було справді важко. Читав я добре, але говорив і розумів досить кепсько", – розповідає він. За три місяці чоловік влаштувався на роботу в будинок для літніх людей, і саме там оволодів розмовною мовою.

Після цього він отримав ступінь магістра в Університетському коледжі Лондона і зараз працює в лікарні. На його думку, мову вивчають не стільки на курсах, скільки в живому мовному середовищі. "Якщо спілкуватися з носіями, опанувати мову можна за вісім місяців, максимум – рік", – вважає він.

Старший син Лін переїхав з матір’ю до Британії, коли йому було вісім років. Він освоїв англійську напрочуд швидко. "Через три місяці він вже чудово балакав. Зараз йому тринадцять, і він розмовляє не згірш за британця", – розповідає жінка. Вона вважає, що син мав перевагу через свій юний вік.

Image caption Без знання мови важко отримати належну медичну допомогу

Ключовий фактор в оволодінні мовою – це рівень освіти іммігранта, стверджує Пауелл. А він дуже різний: від повної неграмотності до наукового ступеня. "Ще один фактор – це володіння іншими мовами: якщо знаєш дві-три, наступна учиться швидше", – каже фахівець.

Усі експерти сходяться на тому, що вирішальне значення має занурення в англомовне середовище. Якщо іммігрант працює з людьми своєї національності чи весь час сидить вдома, мову він швидко не вивчить.

Однак іммігранти зі шлюбною візою не мають права на безкоштовні курси англійської, принаймні протягом першого року перебування в країни. "Якщо ваш чоловік чи дружина не в змозі заплатити за курси – вам доведеться викручуватись самотужки", – каже Пауелл.

Чи є вікова межа, після якої вже не навчишся говорити як британець?

Лін сподівається, що ще зможе наздогнати сина. Але пан Тура каже, що головна проблема – вимова. "Я вже навряд чи зможу позбутися свого акценту. Десятирічним легше у цьому плані", – каже він.

Англійські діалекти також створюють іммігрантам чимало труднощів. "Я вболіваю за "Манчестер юнайтед", але зрозуміти сера Алекса Ферґюсона не можу. Шотландці говорять із дуже сильним акцентом", – скаржиться Тура.

Новини на цю ж тему