Українці - середнячки за рівнем щастя у світі

Данські фани
Image caption Данці - найщасливіші люди у світі

Україна посіла 87-ме місце у світі в рейтингу ООН, в якому оцінювалось самопочуття людей світу.

Мережа рішень для стійкого розвитку ООН за два тижні до Генеральної асамблеї ООН підготувала звіт "Рівень щастя у світі 2013". Він викладений на сайті організації.

Перед у рейтингу ведуть країни Північної Європи: на першому місці - Данія, далі Норвегія та Швейцарія. На четвертому і п'ятому місцях, відповідно, Нідерланди і Швеція. Далі у першій десятці - Канада, Фінляндія, Австрія, Ісландія і Австралія. Ізраїль посів 11-те місце, США - 17-те.

А от Україна опинилася лише на 87-му місці між Ганою і Латвією. Рівень щастя українців трохи нижчий за середній у світі - 5,06 проти 5,1 за шкалою від 0 до 10, і відчутно нижчий за середній рівень щастя в Центрально-Східній Європі, що складає близько 5,4.

Ці цифри виведені на основі опитувань, проведених Gallup у 2010-2012 році у 156 країнах.

Також Україна програє порівняно з усіма найближчими сусідами: Польща посіла в рейтингу 51-ше місце, Молдова - 53-тє, Білорусь - 66-те, Росія - 68-ме.

Динаміка

Що стосується найщасливіших регіонів, то це Північна Америка (плюс Австралія та Нова Зеландія), на другому місці - Західна Європа, від якої лише трохи відстає Латинська Америка включно з Карибським регіоном.

Решта регіонів помітно відірвалися від трійки лідерів. Найменш щасливі місця у світі - Африка і Південна Азія.

Однак, як відзначили в ООН, порівняно з минулорічним рейтингом, складеним на основі опитувань 2005–2007 рр., рівень щастя у світі вирівнюється: так, він зріс у Африці Південніше Сахари і дещо знизився в індустріально розвинених країнах.

Однак в Україні цей показник майже не змінився: зріс лише на 0,03 пункту.

В ООН вважають, що вимірювання рівня щастя дуже важливі, адже можуть використовуватись для оцінки прогресу націй.

"Дедалі більше людей у світі хочуть, щоб політики займалися тим, що справді має значення для людей і для добробуту в їхньому розумінні", - сказав професор Джеффрі Сакс, один з авторів звіту. - Дедалі більше світових лідерів називають відчуття щастя метою для своєї країни і всього світу".

Що впливає на щастя?

За переважну більшість змін у самопочутті людей відповідають шість факторів, йдеться на сайті Мережі ООН. Це реальний ВВП на душу населення, тривалість здорового життя, наявність людей, на яких можна покластися, суб'єктивне відчуття свободи вибору, захищеність від корупції та щедрість.

Крім того, автори дослідження відзначають велику роль психічного здоров'я для самопочуття людини. У світі "існують хороші ліки від депресії, тривожних розладів і психозів, і рівень щастя у світі значно виріс би, якби вони були більш доступними", - йдеться на сайті Мережі.

Новини на цю ж тему