Букерівська премія стане всесвітньою

Букерівська премія
Image caption З наступного року на Букерівську премію прийматимуться англомовні роботи авторів з усього світу

Організатори Букерівської премії підтвердили, що починаючи з 2014 року в цьому літературному конкурсі зможуть брати участь англомовні автори з усіх куточків світу.

"Ми знімаємо географічні рамки та національні кордони", - заявив Джонатан Тейлор, голова Фонду Букерівської премії.

Зараз на грошову винагороду у розмірі понад 79 тисяч доларів можуть претендувати лише роботи авторів з країн Британської Співдружності націй, Ірландії або Зімбабве.

Розмови про те, що організатори премії можуть розширити географію конкурсу почалися цими вихідними, а офіційне повідомлення з’явилося у середу.

"Завдяки розширенню своєї географії, премія зможе відзначати роботи англомовних авторів незалежно від того, чи вони з Чикаго, Шеффілда чи Шанхая", - йдеться в офіційній заяві Фонду Букерівської премії.

У Фонді також кажуть, що спочатку планували запровадити окрему премію для американським авторів, та згодом вирішили, що це може поставити під загрозу весь конкурс.

Комерційне рішення

Реакція на цю заяву була змішаною.

"Гадаю, що це чудова ідея", - заявив Джон Бенвілл, переможець Букерівської премії 2005 року, обговорюючи з ВВС рішення організаторів допустити до участі в конкурсі, зокрема і американських письменників.

"Мені здається нерозумним, що конкурс не є відкритим для всіх. Але тепер бережи нас, Господи, адже американські прозаїки надзвичайно сильні", - додав пан Бенвілл.

Письменник також зазначив, що розширення кордонів конкурсу значно ускладнить завдання для суддів.

Письменниця Антонія Баєтт, що виграла премію 1990 року, рішуче виступила проти зняття обмежень конкурсу, оскільки, на її думку, "це унеможливить суддівство".

На думку Девіда Брауна, експерта з сучасної американської прози з Університету Редінга, Букерівський комітет "ухвалив комерційне рішення".

Пан Браун вважає, що такий крок зумовлений запровадженням Folio Prize - нового конкурсу для англомовних авторів з усіх країн світу.

"Букерівці просто побоялися, що їхню премію можуть затьмарити. А вони прагнуть, аби їхній конкурс й надалі лишався найпрестижнішим у цій країні. Вони думали, що у такий спосіб (Скасувавши кордони конкурсу – Ред.) зможуть обійти Folio, адже головною відмінністю цього нового конкурсу було те, що він буде більш міжнародним, але тепер він дещо потьмянів", - каже експерт.

Також існують побоювання, що відтепер на конкурсі домінуватимуть американські автори, що позбавить британських письменників слави та відіб’ється на продажах їхніх творів.

Нові правила

Нові критерії відбору переможців Букерівської премії передбачають зміну правил подання книжок на конкурс.

Зараз видавці можуть подавати на конкурс до двох книжок, а з наступного року ця кількість зменшиться до однієї.

Image caption Переможниця Букерівської премії 1990 року Антонія Баєтт вважає, що розширення кордонів конкурсу "унеможливить суддівство"

Проте є гарна звістка для видавців, книжки яких потрапляли до довгого списку премії впродовж останніх п’яти років. Якщо таких книжок було одна чи дві, видавець зможе подати дві нові книжки. Якщо ж їх було три або чотири, видавець матиме право представити три нових твори, ну а якщо до довгого списку за останні п’ять років потрапило п’ять чи більше його книжок, видавець зможе подати аж чотири книжки.

Голова Букерівського фонду Джонатан Тейлор каже, що кількість книжок, яку можна подавати на конкурс, також була предметом суперечок.

За його словами, нова схема подання на конкурс має на меті заохотити традиційні видавництва та водночас залучити і нові.

Попри розширення кордонів конкурсу експерти вважають, що нові жорсткіші правила подання книжок на конкурс можуть зменшити кількість поданих творів зі 151 цього року до 130 наступного.

Букерівська премія вважається найпрестижнішою літературною нагородою, яка щорічно вручається у Великій Британії. Конкурс був започаткований 45 років тому – у 1969 році. Його першим лауреатом став Персі Говард Ньюбі з романом "За це доведеться відповісти".

До сьогодні на участь у конкурсі приймалися англомовні твори авторів, які мешкають в одній з країн Британської Співдружності націй або в Ірландії.

Цьогорічного переможця оголосять 15 жовтня на урочистій церемонії у лондонському Гілдхолі.

Новини на цю ж тему