День Ужгорода: "Пающіє труси" змусили самоорганізуватися

Пающіє труси
Image caption "Пающіє труси" - гурт, одним з "опікунів" якого є Кузьма Скрябін

"Пающіє труси" - поява українського поп-гурту із такою назвою в офіційній програмі святкування Дня Ужгорода обурила частину жителів Закарпаття.

Ужгород відзначатиме 1120 років від дати заснування 28-29 вересня.

У мерії пояснюють - привезти гурт безкоштовно запропонував його продюсер, який довго жив в Ужгороді, а грошей на дорогих виконавців у бюджеті немає.

Втім місцевих журналістів, активістів та бізнесменів таке пояснення не влаштовує, і вони вирішили власними силами влаштувати альтернативне святкування.

Хотіли Ёлку, але забракло грошей

Свято планувалося грандіозне. Парламент проголосував за рішення відзначити 1120 річницю Ужгорода на державному рівні: з ювілейною монетою, маркою, святковими заходами.

Але кабмін на це грошей не дав, тож ужгородській міській владі довелося самотужки метикувати, як відзначити дату.

Оргкомітет мерії склав традиційну програму святкування: спортивні турніри, виставки, кілька дрібних концертів та один великий. Власне, він і став каменем спотикання для мешканців міста. І не так сам концерт, як колектив-хедлайнер, анонсований в офіційній афіші, - "Пающіє труси".

Image caption На все є свій слухач, пояснює заступник мера

"Поющіє труси"… Кажуть, у них сумнівний репертуар і амплуа? Так ось є "Віа Гра". Для мене це теж "сумнівний репертуар". Або ось мені подарували диск Антіна Мухарського, який співає у образі Ореста Лютого. Теж хтось ним обурюється, а мені подобається. А комусь подобається колектив "Пающіє труси", - пояснив заступник мера Ужгорода, член оргкомітету офіційного святкування Володимир Фленько.

За його словами, на свято хотіли запросити співачку Ёлку, родом з Ужгорода, але її гонорар для міста завеликий. Тож погодилися на "Пающіє труси", чий безкоштовний виступ запропонував продюсер Володимир Бебешко, який також довго жив в Ужгороді.

"Нам багато людей запропонувало свою участь у святкуванні. І ми прийняли всі пропозиції. Наші сусіди – Словацький національний хор - захотіли виступити. Вони самі приїдуть, ми їм нічого не платимо", - додав Володимир Фленько.

"Хто ці люди?"

Одним з перших на появу "Пающіх трусов" у програмі святкування Дня міста зреагував радіоведучий та шоумен Олександр Мерявчик.

"Щойно глянув на програму святкування Дня Ужгорода. Мда! Веселі старти, Кубок дружби – це все прекрасно, знову напряжуть окремі секції і заклади, і люди зроблять їм програму. Але концерт! "Пающіе труси", "Еріка"... Хто ці люди?!" - написав він на своїй сторінці у Facebook.

Репліка викликала ефект бомби, що вибухнула, і у жвавому обговоренні народилася ідея організувати власними силами альтернативне свято.

Вже наступного дня ведучому почали телефонувати охочі виступити на альтернативному концерті, а місцеві підприємці почали напівтаємно заносити гроші на організацію дійства.

"Я – за розбудову громадянського суспільства в Ужгороді. І мій внесок – це не бунт проти несмаку міської влади, яка додумалася запропонувати старовинному місту на його день народження "Пающіє труси". Це моє бажання бути причетним до перемін у суспільстві", - розповів ВВС Україна один із ужгородських підприємців, який першим анонімно передав 800 гривень на влаштування "альтернативного свята".

Зроби сам

"Те, що хедлайнером на Дні міста у центрі Європи стала група під назвою "Пающие труси", це лише один бік проблеми. З чим зазвичай у всіх асоціюється фраза "День міста"? Трешове свято у совковому стилі, з врученням нагород, вихваляннями влади про покращення життя та пекельним набором виконавців. З року в рік повторюється одне й те сам", - обурений журналіст і засновник сайту Inspired Сергій Пішковцій.

Image caption Організаційний штаб альтернативного дня Ужгорода

Спершу він та інші активісти називали свою ініціативу "альтернативним днем міста", але дуже скоро акценти змістилися. Тепер рух вилився у заплановану на початок жовтня акцію "Справжній день міста". Подія також має організаційний штаб, створено власний веб-сайт.

"До участі у святі зголосилися не тільки популярні місцеві музичні гурти, а й люди, які роблять щось цікаве у місті. Велоактивісти запропонувати провести святковий нічний велозаїзд, інші люди – провести для городян ярмарку hand-made речей", - розповів телеведучий і громадський діяч Олександр Мерявчик.

"Мені дуже приємно, що люди можуть ще так зібратися і зробити щось разом – безкоштовно. Виглядає, що нам не потрібне ніяке управління культури у мерії", - додав він.

"Якщо хочеш, аби щось було крутим – зроби це сам", - вважає Сергій Пішковцій.

"Справжній" день міста святкуватимуть не у дні офіційної програми, а 6 жовтня. Раніше в Ужгороді день міста відзначали у першу неділю жовтня, але колишній мер переніс святкування на вересень.

Новини на цю ж тему