Скільки коштують "сурогатні" діти в Росії?

сурогатні діти
Image caption У Росії лише півпроцента безплідних людей користуються послугами сурогатних матерів

За масштабами сурогатного материнства Росія за останні десять років вийшла в світові лідери, ставши в один ряд, наприклад, зі США. Однак, попри галас навколо такого способу народження дітей і великий суспільний інтерес, безплідні пари обирають цей шлях дуже рідко.

Приводом поговорити про програми сурогатного материнства стало нещодавнє поповнення в родині Алли Пугачової і Максима Галкіна.

"Зоряна" двійня, яка народилася в артистів, є одними з близько 400-500 дітей, що з'являються на світ таким шляхом на території Росії щорічно (для порівняння, в США - трохи більше 600).

Не всі вони залишаються в країні, тому що послугами російських сурогатних матерів часто користуються іноземці. Адже законодавчо такі процедури заборонені в Австрії, Німеччині, Норвегії, Швеції, Франції і навіть у деяких американських штатах.

В результаті при загальній народжуваності в Росії на рівні майже 2 млн (у 2012 році - 1,89 млн), півтисячі народжених "сурогатним" способом видаються краплею в морі.

Причини невисокої популярності сурогатного материнства в розвинених країнах однакові: висока ціна, суперечливі закони і неоднозначне сприйняття в суспільстві.

Від 1,5 до 3,5 млн рублів

Безплідних пар в Росії, за офіційними оцінками, близько 15%. Підрахувати точну кількість людей важко, але деякі експерти, ґрунтуючись на складних і досить відносних підрахунках, кажуть про п'ять мільйонів людей.

На сурогатне материнство зважуються близько 0,5% з них, каже представник однієї з найбільших у країні агенцій з допоміжних репродуктивних технологій Вадим Бахтов. Головна перешкода - висока ціна.

"Якщо взяти по мінімуму, то 500-600 тисяч рублів сурогатна мама отримає після народження сурогатної дитини. Плюс від 15 до 30 тисяч на місяць вона отримує на харчування. Плюс витрати на медикаменти і спостереження в клініці, яке може коштувати до 700 тис. рублів. Плюс ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення. - Ред.) - а скільки нам буде потрібно процедур ЕКЗ? Тільки Бог знає", - перераховує він.

Адвокат з Єкатеринбурга Роман Бікбулатов, який займається юридичним супроводом процедури, додає до цього витрати на правову допомогу - на Уралі і в Сибіру 40-60 тис. рублів, а в Москві ще більше.

"Є різні варіанти сурогатного материнства, але максимальна сума - близько 3,5 млн рублів. Сюди входить все: медицина та юридичний супровід. Але середня ціна по Росії - до 1,5 млн рублів", - резюмує він.

Спроба номер п'ять

Цими сумами не вичерпуються всі витрати, з якими доведеться зіткнутися батькам, що зважилися на сурогатне материнство.

Москвичка Олена Милованова розповідає, що вони з чоловіком два роки намагалися народити дитину за програмою сурогатного материнства. За цей час змінили п'ятьох сурогатних мам - і тільки остання змогла народити.

"У першій клініці, куди я звернулася, мене, по суті, нагріли", - каже вона.

Image caption Штучне запліднення під мікроскопом

"Я шукала дівчат на цю роль сама, в інтернеті. У клініці ж нам проводили процедуру так званого "перенесення"- коли біологічний матеріал жінки і чоловіка підсаджують сурогатній матері. У нас було три невдалих "перенесення", кожне з яких коштувало по 50 тис. Якщо підсумувати витрати на аналізи, обстеження, спостереження, то всього в цій клініці я втратила 1,5 млн рублів", - розповідає Олена.

Проблема в тому, що клініки не несуть відповідальності за невдалу процедуру ЕКО, вважає вона. Їм вигідно, щоб клієнти залишали якомога більше грошей.

З четвертою сурогатною матір'ю були проблеми вже іншого ґатунку: у якийсь момент після "перенесення" вона, за словами Олени, перестала приймати препарати, і вагітність припинилася.

Правові перешкоди

Проте з кожним роком кількість охочих скористатися програмою сурогатного материнства в країні зростає, констатує адвокат Роман Бікбулатов.

"Тільки з початку цього року я супроводжував юридично народження більше 40 дітей. Мої клієнти жартують, що їхні діти схожі на мене: такі ж лисенькі", - сміється він.

Єдине, що завдає йому чимало клопоту, - це суперечливість законодавства, що регулює цю сферу.

"Наприклад, це стосується видачі лікарняних листків. Тим, хто всиновив дітей, дають лікарняний листок на 70 днів, а біологічним батькам, які народжують по сурогатній програмі, не дають лікарняного, хоча дитина новонароджена, і за нею потрібен догляд", - нарікає адвокат.

Низку законодавчих негараздів продовжує описувати співрозмовниця ВВС Олена Милованова.

По-перше, в Росії немає закону про сурогатне материнство, і біологічні батьки фактично безправні: "Якщо сурогатна мама не захоче віддати вам малюка, то нічого ви з нею не зробите. Не допоможе жоден контракт".

По-друге, ніде чітко не прописано, який перелік документів потрібний таким батькам для підтвердження факту батьківства та материнства - різні РАГСи можуть пред'являти різні вимоги.

"Найголовніший документ тут - згода сурогатної мами, завірена головним лікарем, юристом і акушером-гінекологом. Саме згода, а не відмова, тому що якщо відмова, то дитину передадуть до будинку маляти, і її доведеться вже всиновлювати", - каже вона.

"Я дуже хочу другу дитину, дуже. Але як подумаю, що доведеться все заново піднімати, стає страшно", - додає Олена.

Новини на цю ж тему