Сильвестр Сталлоне в Петербурзі: художник, а не актор

картини Сталлоне

Вихідні в Петербурзі виявилися насиченими: поки в одній центральній частині міста проходила естафета Олімпійського вогню, в іншій - Російський музей відкривав виставку знаменитого американського актора - і, можливо, перспективного художника - Сильвестра Сталлоне.

На урочисту церемонію відкриття прибув сам автор - виявилося, що для нього це перший візит до Петербурга. Місто Сталлоне хоч і не подивився, визнавши, що побачити вдалося лише те, що промайнуло за вікнами на шляху з аеропорту, і власне Російський музей, але все ж похвалив, звелівши жителям берегти таку коштовність.

У Петербурга і Сталлоне великі плани один на одного: актор пообіцяв сюди повернутися за кілька місяців з родиною, а директор Російського музею Володимир Гусєв чи то жартома, чи то серйозно анонсував наступну виставку зірки, де могли б бути виставлені ще не написані твори.

Він також натякнув, що було б непогано, щоб одну з картин нинішньої експозиції залишили музею на добру пам'ять, в якості подарунка.

Облога замку

Художник - а в той вечір Сильвестра Сталлоне називали саме так - виглядав втомленим. Ліниво відповів на запитання журналістів, які для нього доводилося перекладати з "англійської" на англійську, привітав шанувальників на парадних сходах Михайлівського замку (саме в цьому філіалі Російського музею відкрита персональна виставка актора) і дав кілька автографів.

Казав, що більше, ніж живопис, любить тільки свою сім'ю. Що не претендує на рівність з художниками, виставленими в Російському музеї. І що його присутність у стінах скарбниці російського мистецтва може бути пояснена тим, що його предки були з Одеси.

Керівництво Російського музею пояснило факт співпраці з зіркою Голлівуду більш зрозуміло і прозаїчно: власних коштів у музею вистачає лише на кілька виставок - решту доводиться проводити на кошти спонсорів. Галерея Гмуржинська в Кельні, яка ініціювала проведення виставки Сталлоне в Петербурзі, є давнім партнером Російського музею: завдяки їй тут в 1995 році з'явився Музей Людвіга - такий собі музей у музеї, колекція сучасного мистецтва Заходу і Росії.

Втім, як розповіла заступник директора з наукової роботи Євгенія Петрова, Російський музей погодився прийняти виставку Сталлоне аж ніяк не наосліп: експерти попередньо оцінили твори автора і дійшли висновку, що картини гідні експозиції.

"Ми подивилися і переконалися, що ім'я - це одне, а творчість - інше. Навіть якби ці роботи не належали людині з таким ім'ям, ми б їх все одно взяли в якості виставки в наш музей. Що означає, що це хороше мистецтво, яке ми закликаємо дивитися уважно. Воно може бути незвичним - експресивним, абстрактним, але це гідні твори", - сказала Євгенія Петрова.

Для тих, хто розбирається в мистецтві не так добре, як наукові співробітники музею, переваги картин Сталлоне були не такими очевидними. Здебільшого яскраві, неонових кольорів роботи, на багатьох з яких імітується обкладинка журналу Life і з'являються портрети автора, викликали у відвідувачів одне очевидне бажання - сфотографуватися на їхньому фоні. Але аж ніяк не аналізувати. Хоча, можливо, до цього призвела атмосфера переповненого автобуса, що панувала на вернісажі.

Проте виставка знаменитості викликала нечуваний для Російського музею ажіотаж. Михайлівський замок жив "у стані облоги": преса, яку не змогли акредитувати в повному обсязі, потрапляла зі службового входу за спеціальними браслетами. Перед входом до двору замку встановили додаткові металеві огорожі, а через весь двір розтягнулася черга із запрошених.

"Наймит Рейгана"

Image caption Американський актор захоплюється живописом вже 40 років

Проти приїзду Сильвестра Сталлоне виступили "Комуністи Петербурга". Вони пригадали акторові його ролі і закликали "викинути геть з міста Леніна жеребця і наймита Рейгана".

"Всю відповідальність за цю наругу над традиціями російського живопису та музейної справи несе бездіяльна поліція і дирекція Російського музею, яку можна підозрювати в корупційній складовій за фактом розміщення виставки особи, яка не є визнаним художником, а лише порноактором і пропагандистом агресивної війни", - йдеться в заяві комуністів.

Сам Сильвестр Сталлоне до протестів поставився спокійно. "Якщо ви вважаєте , що я своєю присутністю і своїм мистецтвом кидаю комусь виклик - що ж, така моя особистість і таке моє життя. Я завжди кидаю виклик - то починаю малювати, то писати книги. Я до цього звик".

А у директора Російського музею вимоги комуністів викликали подив.

"А як ми вчинимо з Олегом Табаковим - пам'ятаєте, яку роль він зіграв? (Мається на увазі фільм "Сімнадцять миттєвостей весни", де актор грав бригаденфюрера СС Вальтера Шелленберга - Ред.). Або з тими російськими акторами, які в наших фільмах виконували ролі наших супротивників в багатьох війнах? Їх теж треба притягати до відповідальності?" - поцікавився Володимир Гусєв.