У Туреччині відкрили тунель під Босфором

Босфор Копирайт изображения Reuters
Image caption Нині береги Стамбула з'єднують два мости

У Туреччині урочисто відкрили залізничний тунель під Босфорською протокою, який поєднав європейський та азійський береги Стамбула новою ланкою.

Нинішній прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган роками лобіював проект тунелю під водою. Хоча ідея збудувати такий тунель з'явилася ще у ХІХ столітті.

Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, виступаючи на відкритті, назвав цей проект важливим не лише для Туреччини, а й для всього людства.

Як повідомляє кореспондент BBC, теоретично тунель може стати частиною майбутнього залізничного сполучення між Лондоном та Пекіном через Стамбул - сучасною версією стародавнього Шовкового шляху.

Тунель отримав назву "Мармарай", утворену злиттям двох слів: "Мармурове море" та "рай", що турецькою означає "залізниця".

Рано відкрили?

Роботи розпочалися у 2004 році, але археологічні розкопки сповільнили спорудження.

Вартість тунелю завдовжки 1,4 км становить чотири млрд. доларів, один з них виділила Японія. В урочистостях з нагоди відкриття візьме участь і прем'єр-міністр Японії.

Тунель спроектований у такий спосіб, щоби витримувати землетруси.

Після відкриття тунель ще не запрацює на повну.

Копирайт изображения BBC World Service

Кореспондент ВВС у Стамбулі Джеймс Рейнолдс каже, що тепер, маючи новий тунель, Туреччина сподівається, що він стане важливим торговельним маршрутом, яким здійснюватиметься торгівля з Західною Європою.

Міська влада також твердить, що тунель розвантажить два мости через Босфор та зменшить забруднення довкілля.

Натомість критика пана Ердогана зараховують тунель до низки грандіозних проектів, які він просуває у місті, де колись був мером.

Серед інших проектів, які опоненти глави уряду називають виявом його "фараонських" амбіцій: третій аеропорт, паралельний канал і третій міст через Босфор.

Цього року Туреччина потерпала від масштабних антиурядових протестів, викликаних наміром влади реконструювати парк у Стамбулі.