Експерт: більшість награбованого нацистами мистецтва досі не знайшли

Будинок
Image caption Сотні шедеврів знайшли у звичайному будинку в Мюнхені

За словами британського експерта з теми награбованих нацистами творів мистецтва, скарб із 1500 робіт, виявлений у Мюнхені, є лише верхівкою айсберга.

Більшість творів, вивезених нацистами, як і раніше перебувають у розшуку, вважає Енн Веббер із Комісії, яка займається питаннями награбованих творів мистецтва у Європі.

До знайденої у Мюнхені колекції можуть входити роботи Матісса, Пікассо і Шагала. Її загальну вартість оцінюють приблизно в один мільярд євро.

Під час Другої світової війни нацисти часто скуповували за безцінь важливі твори мистецтва, користуючись девальвацією валюти в окупованих країнах Західної Європи, або ж просто вдавалися до масштабних грабунків у Східній Європі.

Знайдені твори вважають одними з багатьох, які нацисти відбирали у євреїв або вилучали з галерей як "дегенеративне" сучасне мистецтво.

"Неписана історія"

Як пише журнал Focus, мюнхенський скарб виявили випадково, коли податкові органи розслідували справу Корнеліуса Гурлітта - відлюдькуватого сина торговця творами мистецтва.

Його підозрюють в ухиленні від сплати податків, і слідчі отримали ордери на обшук у його квартирі в Мюнхені на початку 2011 року.

Там і виявили схованку, у якій зберігали приблизно півтори тисячі творів мистецтва, що зникли під час нацистської епохи.

За інформацією видання, молодший Гурлітт зберігав роботи між безладу у затемнених кімнатах і продав картини навмання, коли йому були потрібні гроші.

Image caption Нацисти ненавиділи Пікассо, чиє полотно "Герніка" зображує бомбардування німцями Іспанії в ході громадянської війни

Поки експерти з'ясовуватимуть, кому вони належали, знайдені твори зберігатиме баварська митниця.

Пані Веббер в інтерв'ю BBC News сказала, що зазвичай німецька влада не поспішає із пошуками власників награбованих творів, хоча цього домагаються сотні сімей, які втратили цінне майно.

"Баварська влада не публікувала перелік... дуже важливо, аби баварський уряд негайно вжив заходів і повідомив, коли його опублікують і коли роботи повернуть їхнім законним власникам", - сказала вона.

Дослідниця працює над реєстром робіт, які потрапили до нацистських колекцій у 1933-1945 роках.

І перерозподіл цих колекцій в Німеччині у післявоєнні роки, за її словами, є "дуже невідомою і неписаною історією".

"Після війни у Баварії була мережа дилерів, які перекуповували велику кількість награбованих нацистами творів мистецтва, і вони досі з'являються на аукціонних торгах у Німеччині", - заявила Енн Веббер.

За підрахунками Меморіального музею Голокосту у США, нацисти вцілому вилучили приблизно 16 тисяч творів мистецтва.

Новини на цю ж тему