У Яремче зв'язок повернеться після тижня "тиші"

Яремче

Міська рада Яремче на позачерговій сесії призупинила своє попереднє рішення, внаслідок якого місцеві мешканці залишилися без мобільного зв'язку.

26 вересня Яремчанська міська рада ухвалила рішення про заборону експлуатації базової станції мобільного зв'язку. Відповідно до цього рішення, з 1 жовтня було передбачено відключити ретранслятори, а з 1 січня 2014 року – демонтувати вежу. Ретранслятори вимкнули минулого тижня.

Група місцевих мешканців виступала проти ретрансляційних веж, твердячи, що вони потерпали від опромінення. Після вимкнення зв'язку про свої збитки заявили працівники туристичної сфери: незабаром починається лижний сезон, а телефони у місті мовчали.

Позачергова сесія

Сесія міської ради відбувалася за участі громадськості, підприємців і представників компаній мобільного зв'язку.

Допоки у Яремче не знайдуть нову ділянку для встановлення ретрансляційних веж, яка б влаштовувала і людей, і операторів, мобільний зв'язок у місті вирішили відновити.

Як передає кореспондент ВВС із Яремче, деякі жителі міста навіть пропонували власні ділянки для встановлення веж.

"Місто фактично паралізоване – банки, магазини, швидка…", - так описував ситуацію у місті Яремчанський міський голова Василь Онутчак ще напередодні.

З його слів, в зоні, мобільне покриття якої забезпечувала вежа-ретранслятор, встановлена на території міської клінічної лікарні, проживають вісім тисяч мешканців, з них щонайменше половина є користувачами мобільних телефонів.

Ініціативна група

Питання про демонтування ретранслятора мусувалося ще з лютого. Підняла його ініціативна група, до якої увійшли місцевий адвокат Любомир Ільчук, голова ГО "Воля" Любомир Клим’юк, директор сувенірного ринку Віталій Квітчук, директор Делятинського держлісгоспу Іван Симчич та інші.

Учасники ініціативної групи стверджують, що робота ретранслятора негативно впливає на здоров’я людей – як пацієнтів лікарні, так і мешканців прилеглої території. З їхніх слів, опромінення, спричиняє онкологічні захворювання у мешканців, головні болі, в тому числі у деяких пацієнтів лікарні. При цьому учасники групи заручились підтримкою кількох онкохворих місцевих мешканців. Підтримують їх і деякі лікарі.

Представникам мобільних операторів "Київстар" та "МТС", які експлуатують вежу, міська влада запропонувала 12 земельних ділянок замість тієї, де встановлений спірний ретранслятор. Втім, жодна з них не підходить: деякі є непридатними з технічних міркувань, використовувати інші ж не дозволяють мешканці прилеглих вулиць та присілків, які також побоюються опромінення.

Вимкнену вежу, за словами мера, встановили в 2005 році. Договір про передачу земельної ділянки в оренду тоді укладало керівництво міської клінічної лікарні, відповідно до чинного на той час законодавства.

Делятинський прецедент

На думку мера Яремчі, поштовх до створення ініціативної групи дав демонтаж вежі-ретранслятора у селищі Делятин. Там вежу демонтували через те, що у мешканців прилеглих до вежі територій зафіксували кілька випадків онкозахворювань.

Антену демонтували, а серед яремчанців пішла чутка про те, що задля компенсації покриття в Делятині збільшили потужність антени на території Яремчанської лікарні.

Чи не найбільше стан "безмобільності" бив по розташованих у місті закладах відпочинку та власниках зелених садиб. Адже відсутність мобільного зв’язку створила суттєві незручності для туристів, і вони шукали собі відпочинок у прилеглих селах – Микуличині, Татарові тощо, де такий зв'язок діяв без проблем.

Зі слів пана Онутчака, до міськвиконкому вже надійшла ціла низка звернень з проханням відновити роботу вежі від представників численних відпочинкових закладів міста.

Як розповідає власник місцевої садиби Анатолій Пахар, відсутність зв'язку сильно вдарила по його бізнесу: "Для того, аби до нас приїхав турист і йому надали послуги, а ми заробили гроші, нам потрібна комунікація. Як правило, в цей час ми робимо напрацювання на новий рік, на зиму. І буквально все обірвалось. Зв'язки, напрацювання…"

Жаліються і самі туристи, які опинилися у місті якраз під час вимкнення зв'язку.

"Всі ж цивілізовані люди. Ми повинні зв'язатися - людей погодувати і подзвонити, коли ми приїжджаємо, коли ми заїжджаємо в готель, ми повинні передзвонити, коли з екскурсоводом зустрічаємося, щоб нас уже всі чекали. А коли немає зв'язку…", - розповідає Валентина Уласєвіч з Мінська.