Росія передасть справу рибалки Федоровича Україні

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після зіткнення Олександр Федорович потрапив до лікарні в Єйську, що в Краснодарському краї

Кримінальне провадження щодо українського рибалки Олександра Федоровича, який вижив після зіткнення українського баркаса з російським катером у Азовському морі, найближчим часом передадуть до України.

Про це повідомила 6 листопада Генеральна прокуратура України.

Українське судно затонуло 17 липня 2013 року після зіткнення з катером берегової охорони.

Внаслідок цієї трагедії загинули четверо українців. П'ятого - Олександра Федоровича - прикордонники врятували.

28 серпня телеканал "1+1" показав відеозапис зіткнення суден. На ньому чутно, як прикордонники з російського судна закликають один одного ще раз ударити човен, який уже почав тонути.

У Росії Олесандра Федоровича звинуватили у незаконному вилові біологічних ресурсів. Він кілька місяців чекав на суд у російському місті Єйську, бо в якості запобіжного заходу йому обрали підписку про невиїзд.

У середу стало відомо, що російська сторона скасувала обмеження щодо пересування пана Федоровича і що він повертається до України.

Дружина рибалки сказала ВВС Україна, що очікує чоловіка вдома вже під вечір.

Психологічний тиск

За словами адвоката пана Олександра, постраждалий перебуває "у жахливому, пригніченому психологічному стані". Його здоров'я також підірване, адже під час інциденту він отримав серйозні травми.

Попри зняття підписки про невиїзд з пана Федоровича, він лишається підозрюваним у справі про браконьєрство.

Копирайт изображения unian
Image caption "Свобода" протестує проти затримання Федоровича під стінами російського консульства у Сімферополі

Олександр Кудінов, адвокат Федоровича, в інтерв'ю BBC Україна назвав тривале утримання Федоровича у Росії незаконним.

За його словами, підписка про невиїзд була "формою психологічного тиску". Росія двічі продовжувала терміни розслідування, сподіваючись, що Федорович піде на домовленість зі слідством, стверджує пан Кудінов.

"Від нього вимагали визнати вину (українських рибалок. - Ред.) - що вони самі вбилися об той катер", - сказав пан Кудінов BBC Україна.

Але, за його словами, пан Федорович своєї вини не визнав, адже у українських рибалок не було ні сітей, ні риби, і вони не здійснили жодних протиправних дій на території Росії.

Чи зробила держава усе можливе?

Речник МЗС Євген Перебийніс повідомив 6 листопада, що український рибалка звільнений "завдяки зусиллям української сторони".

Офіційний Київ справді кілька разів звертався до росіян із проханням відпустити Олександра Федоровича.

20 вересня Генконсульство в Ростові-на-Дону передало російським прикордонникам клопотання про зміну запобіжного заходу, щоб він міг приїхати до України.

Також українські чиновники кілька разів піднімали питання Федоровича на зустрічах із російськими урядовцями високого рангу.

У вересні з паном Федоровичем зустрічався працівник Генерального консульства України в Ростові-на-Дону, щоб вирішити питання про матеріальну допомогу українцю.

Олександр Кудінов підтвердив, що представник консульства Василь Сегеда надав рибалці велику моральну і матеріальну підтримку.

Однак у цілому адвокат рибалки діями української держави незадоволений.

"Федоровичу менше шкоди завдала Росія, ніж Україна", - заявив він.

За його словами, справу Федоровича мали одразу передати до України, а Київ не захистив свого громадянина.

Пан Кудінов стверджує, що рибалку від початку переконали, що він буде утримуватись під вартою, і таким чином підштовхнули до того, щоб він сам попросив про підписку про невиїзд. Хоча, з юридичної точки зору, російська сторона не мала підстав для оголошення цього запобіжного заходу.

"У мене найменше претензій до працівників ФСБ, я розумію, що вони виконували певну вказівку, - каже адвокат. - Але це (питання про повернення Федоровича до України. - Ред.) можна було вирішити одразу".