Amnesty International: Україна мусить посилити боротьбу з тортурами

Наручники
Image caption Тисячі українців щороку піддаються катуванням з боку міліції, кажуть у Amnesty International

Українська влада повинна домогтися реального прогресу у викоріненні тортур та інших видів жорстокого поводження з боку правоохоронців відповідно до міжнародних зобов’язань Києва, заявляє Amnesty International.

Про це йдеться у звіті правозахисної організації, оприлюдненої напередодні можливого підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Дослідниця Amnesty International Хізер Макгілл заявляє, що ЄС повинен наполягати на дотриманні Києвом своїх міжнародних зобов’язань, навіть якщо Угоду з Євросоюзом не буде підписано.

Серед рекомендацій Amnesty International – ефективніше розслідування злочинів, скоєних посадовими особами, зокрема, правоохоронцями, а також пришвидшення створення Державного бюро розслідувань, яке б займалося такими розслідуваннями.

Тисячі випадків тортур

У своєму звіті Amnesty International відзначає прогрес, котрого протягом останнього часу досягла Україна у приведенні системи кримінального правосуддя у відповідність до міжнародних зобов’язань Києва у галузі прав людини.

"Тим не менше, багато що ще належить зробити. Тисячі українців щорічно піддаються катуванням та іншим видам жорстокого поводження з боку міліції та інших правоохоронних органів", – пишуть автори звіту, зазначаючи, що дискусія стосовно Угоди про асоціацію фактично не зачіпає питання жорстокого поводження з боку правоохоронців.

Згідно з даними МВС, котрі наводяться у документі, протягом перших восьми місяців цього року було подано 987 скарг на застосування катувань та незаконне використання сили міліціонерами. 231 з них розслідуються станом на вересень.

"Ці цифри не в повному обсязі демонструють факти… Такі заяви часто ігноруються, а велику кількість заявників залякують з метою змусити відмовитися від своїх скарг", - говориться у звіті.

Автори документу наголошують: жертви тортур рідко отримують відшкодування, а багато з них залишаються покаліченими, або ж їх запроторюють до в’язниці за злочини, котрих вони не скоювали.

"Український уряд зробив важливі кроки, але поки кожна заява про катування не буде оперативно, ефективно і незалежно розслідувана, а винні не будуть притягнуті до відповідальності, – мучителі продовжуватимуть діяти безкарно", – заявляють у Amnesty International.

Прогрес є

Правозахисники кажуть, що новий Кримінальний процесуальний кодекс (КПК) краще захищає права затриманих та обвинувачених.

Зокрема, тепер суд не приймає визнання обвинувачених, котрі вони дали в присутності міліції, але поза залою суду. Таким чином, міліція втратила один зі "стимулів" вдаватися до тортур стосовно затриманих громадян.

Крім того, Amnesty International відзначає позитивну роль запровадження в Україні суду присяжних.

Втім, відзначають правозахисники, Олександрові Бондаренку – першому в історії України громадянинові, виправданому судом присяжних, "безумовно пощастило – у нього був грамотний адвокат, який наполягав на своєму праві на суд присяжних".

"Україна повинна прагнути до того, щоб такі випадки були не винятком, а нормою", - підкреслюється у звіті.

Тим не менше, кажуть у Amnesty International, навіть у випадку пана Бондаренка, тортурування котрого з боку міліціонерів стало причиною його виправдання, правоохоронців, котрі жорстоко з ним поводилися, не притягнули до відповідальності.

"Справу було закрито на підставі свідчень тих самих співробітників міліції, які підозрюються в застосуванні тортур щодо Олександра Бондаренка", – констатує звіт.

Що треба зробити

У Amnesty International наполягають, що розслідування злочинів, скоєних посадовими особами, зокрема, правоохоронцями, не відповідають стандартам незалежності, ретельності, оперативності, громадянського контролю та залучення жертви, як цього Європейського суду з прав людини.

"Зловживанням з боку посадових осіб можна запобігти лише тоді, коли вони будуть знати, що відповідатимуть за свої дії", – говориться у звіті.

Правозахисники нагадують, що новий КПК передбачає, що протягом п’яти років після набуття ним чинності в Україні має бути створено Державне бюро розслідувань, яке розслідуватиме злочини, скоєні суддями, співробітниками правоохоронних органів та високопосадовцями.

"Проте жодного прогресу на шляху до створення Бюро досі немає, а жертви зловживань з боку міліції не можуть собі дозволити чекати ще п'ять років", – говорять у Amnesty International.

Створити таке бюро потрібно якнайшвидше, впевнені правозахисники.

"Незалежно від майбутнього Угоди про асоціацію з Україною, ЄС має продовжувати наполягати на дотриманні Україною своїх міжнародних зобов'язань… Влада країни добровільно приєдналася до всіх основних міжнародних угод з прав людини, в тому числі, про абсолютну заборону тортур", – заявляє Хізер Макгілл з Amnesty International.

Новини на цю ж тему