Життя прекрасне, коли тобі вісім років! - рецензія на книгу Ткачівської

Дитячий роман Марії Ткачівської «Обережно, діти» розповідає про хлопчика Марка, з яким трапляються неймовірні історії.

Уже з перших рядків книга захоплює читача, пробуджує цікавість, інтригує, зачіпає найглибші, найпотаємніші куточки душі. Адже це тема дитинства, а для кожного з нас – мужнього чоловіка, бабусі-пенсіонерки, femme fatale чи суворого директора – тема дитинства є близькою, відомою, рідною. Кожен з нас, тепер вже дорослих, має в собі часточку тієї маленької, часом беззахисної, часом пустотливої, але ще такої незіпсованої цим суворим реальним світом дитини. Книга Марії Ткачівської заглиблює саме у цей світ дитинства, який дехто з нас можливо вже встиг забути, а хтось так старанно намагається приховати від чужого дорослого ока.

Беручи в руки цей роман, ми одразу ж забуваємо про суворий світ довкола і поринаємо у прекрасний, безмежний світ, світ мрій і фантазій, світ, коли було так солодко… Адже життя прекрасне, коли тобі вісім років!

Саме таким є світ головного героя Марка. Йому вісім. Він сучасна дитина ери телевізора і Інтернету. Вихованням хлопчика займався дідусь, бо батькам було ніколи.

Мова книжки багата, виразна, наповнена яскравими образами. Проте читається вона легко, кожне слово доступне і зрозуміле юному читачеві, адже написана вона перш за все для дитячої аудиторії, а тому сюжети її такі близькі і добре відомі дітям. Всі історії описані з погляду головного героя і чітко відображають дитяче мислення та психологію.

Потрапляючи в халепи у школі, вдома, чи граючись з друзями, Марко має лише добрі наміри. Проте все чомусь виходить навпаки: «Коли я зайшов до ванної кімнати, мені раптом захотілося зробити щось гарне, щоб мене похвалили…. Помити вмивальник я збирався давно. Мама казала, що … її руки до вмивальника не доходять. Щоб усе виглядало по-дорослому, я взяв мамину зубну пасту, точнісінько так, як пропонували в рекламі на прикладі курячого яйця, натер пастою поверхню вмивальника та одну стіну…».

Але після кожної ситуації герой намагається розібратися в усьому, зрозуміти, чому так трапилось, задає собі питання, хоче отримати відповідь. У дорослих на таке немає часу. Дорослим такий самоаналіз, здається, просто не під силу.

А ось під час відвідин поліклініки, коли лікарка, звертаючись до Марка, ставить, здавалося б, зовсім недоречне запитання «Звідки ти такий взявся?», хлопчик знову поринає у роздуми: «Досі я був переконаний, що всі дорослі знають, звідки беруться діти. Але я не подав виду, що викрив її непрофесійність». От би нам, дорослим, бути такими дипломатичними!

Ось такими різнобарвними, неймовірними пригодами сповнена книжка. Діти будуть в захопленні! Але я більш ніж впевнена, що кожна доросла людина, яка візьме до рук цю книжку, знайде для себе щось особливе і з подивом вигукне: «Та невже! Це ж просто таки про мене!». Або ж: «Щось дуже подібне трапилось з моїм другом, сусідом чи кимсь іншим…»

Якісь події здаються по-дитячому наївними, щось розсмішить до сліз. Роман носить і повчальний характер. Дитина, яка читає книжку, може відразу роздумувати над результатами зображених ситуацій, або ж можливістю їх уникнути.

Водночас дорослий читач розуміє, що змальовані авторкою ситуацію з’являються у романі не просто для розваги. Тут піднімаються такі важливі суспільні теми, як заробітчанство (бабуся на Криті), соціальна нерівність (великий будинок і гойдалка, як у сусіда) і ще багато таких актуальних в наш час тем.

Чи не найбільш важливою в цьому романі є проблема непорозумінь між дорослими і дітьми. Вже сама назва «Обережно, діти!» змушує дорослих замислитися над тим, що діти – це зовсім інший світ, до якого слід ставитися з посиленою увагою.

Книга Марії Ткачівської «Обережно, діти!» – індивідуальна і особлива саме поєднанням своєї легкості, простоти, дитячої наївності і такої багатогранної глибини змісту.

Особисто я, прочитавши книжку, одразу поспішила до книгарні і прикупила кілька примірників у подарунок своїм подругам, у яких є діти. Тому просто пораджу: візьміть цю книгу до рук, погортайте її, і я впевнена, байдужими Ви не залишитесь.

Дитячий роман Марії Ткачівської «Обережно, діти!» достойно зайняв своє місце у Довгому списку премій і заслуговує на присудження премії «Дитяча Книга року ВВС – 2013».

Новини на цю ж тему