"Marco@com.ua": рецензія на "Обережно, діти!" Ткачівської

"Обережно, діти!"

Марія Ткачівська. "Обережно, діти!" Харків, Клуб сімейного дозвілля. – 2013.

До галереї дитячих персонажів поспішає новий герой – Марко. Йому вісім років, він мріє про кішку, а його улюблене заняття – комп’ютер. Марко охоче ділиться усіма, на його думку, вартими уваги подробицями із життя своєї родини, родичів, друзів та знайомих і розповідає про них із характерною дитячою безпосередністю і відвертістю. Його подивування та обурення завжди щирі, роздуми та висновки – напрочуд серйозні, а пояснення –хоча і не завжди звичні, але по-своєму логічні. Отакий типовий сучасний допитливий хлопчик, котрий дитячими очима дивиться на світ дорослих, і не просто дивиться, а намагається пізнати та зрозуміти його. І саме тому, він просто не може сидіти без діла. А якщо в результаті щось трапляється, то хіба ж він винен?!

Так, Марко не схожий на своїх попередників із розповідей В.Нестайка та А.Дімарова. А все тому, що він – міська дитина ХХІ століття, котра мислить оригінальними категоріями. Будучи від природи допитливим, він, наче губка, всмоктує інформацію звідусіль, а поруч дуже рідко знаходиться дорослий "фільтр", здатний пояснити та навчити. Тож доводиться Маркові у всьому розбиратись самостійно, методом спроб та помилок, які дорослі, чомусь, вважають шибеництвом. Втім, у його житті також трапляється "добрий чарівник" - старенький сусід дід Орко. Саме він вчить юного героя "десяти таємницям чоловічого успіху", і саме він ненав’язливо і спокійно скеровує маленького Марка на шлях дорослішання у найпозитивнішому значенні цього слова.

"Обережно, діти!" - це яскрава замальовка з нашого життя, приправлена гумором та життєвою мудрістю. Читається вона легко, на одному диханні, завойовує свого читача з перших рядочків і більше не відпускає. Сюжет розгортається по мірі того як одні кумедні випадки змінюють інші, головний герой із кожною новою пригодою здобуває безцінний досвід, яким одразу ж прагне поділитися з оточуючими, тож читачеві залишається лише співпереживати, посміхатися та … думати. Саме так! Думати!! Тому що за гумором, афоризмами і сюжетними перипетіями ховається прагнення змін!! Подібний Марко живе у кожному читачеві дошкільного та шкільного віку, у нього вічно зайняті батьки і величезний запас енергії, якою він розпоряджається як уміє. І головне, чого він прагне – уваги! Не надмірної опіки, не нудний нотацій, не "правильного" виховання, а живого спілкування із близькими і рідними, які б могли дати сучасній дитині ті знання, котрих не отримаєш з екранів телевізора, моніторів комп’ютерів чи навіть у школі. Звісно, цю книгу можна вважати романом виховання, але тоді її об’єктом мають бути не стільки діти, скільки дорослі читачі.

"Обережно, діти!" - один із перших дитячих романів в українській сучасній літературі, який відштовхується від реального життя і залишається в ньому. Авторці не потрібен фантастичний контекст та неймовірні пригоди для того, щоб зацікавити історією Марка. Навпаки, привабливість головного героя в тому, що він, як і його оточення, дуже справжній. Цей хлопчик – далеко не ідеал, але хороший приклад для наслідування, тому, що він "росте" в усіх сенсах цього слова. Він може жити у будь-якому сучасному місті, на будь-якій вулиці, навіть десь по-сусідству із читачем. Його розповіді впізнавані і тому смішні, а його роздуми дають привід задуматися і, хто зна, можливо, подивитися на себе збоку.

Кажуть, що хороша книжка ніколи не залишає свого читача після того як перегорнена остання сторінка. Думаю, "Обережно, діти!" М.Ткачівської не стане винятком з цього правила. Сучасним дітям потрібен сучасний герой, близький та зрозумілий їм, і саме тому непосидючий Марко із його оригінальним сприйняттям навколишнього світу має всі шанси зайняти достойне місце серед улюблених персонажів сучасної якісної дитячої літератури.

Анотація книги "Обережно, діти" Марії Ткачівської.