Місто як підручник історії: рецензія на роман "Торговиця"

Роман Іваничук. "Торговиця". Харків. "Фоліо". 2013.

Торговиця – перша книга Романа Іваничука про рідне місто Коломию. Всього у його творчому доробку 21 книга, однак це – перша "дань" Коломиї, яку він називає Містом.

Сюжет роману має дві лінії, хоча головний герой - один і той же. В книзі переплітаються молоді роки автора, коли він був гімназистом, і його дні "на схилі літ" - на тій самій вулиці, у тому самому Місті. Поряд з ним живуть люди, які в ті часи теж переживали всі неспокійні події в Галичині.

Сам Іваничук в інтерв’ю ВВС Україна розповів, що прототипом його головного героя став його рідний брат. Будучи членом УПА, він потрапив у полон, а до рідної Коломиї потрапив після 10 років каторги на Воркуті.

Роман Іваничука – настільки історичний, що події і герої спресовані дуже щільно. У Місті зустрічаються практично всі культурні діячі того часу – письменники, художники, історики, видавці. Та і подій, описаних в романі, вистачило б на кілька книг – і перше українське підпілля, і бороться – спочатку з поляками, потім – з "совєтами", а ще були нацисти, гоніння на євреїв і ще багато чого. Автор проводить містки від своїх героїв до реальних історичних персонажів – наприклад, письменниця Ірина Вільде спілкується з героями роману, а потім виступає на боці їхніх знайомих з тим, щоб "совєти" не чинили на них гонінь.

Автор намагається показати непрості стосунки між різними народами, по яких проїхався "асфальтовий каток" репресій, через людські долі – наприклад, історія шлюбу Корнелія Геродота з єврейкою Сальомеєю, або історія українсько-польської родини, де мама – Україна, тато – поляк, син ходить до польської школи, а донька – до української. Потім брат і сестра стають непримиренними ворогами, опинившись по різні боки політичних барикад.

Роман іваничук скаазв ВВС Україна, що хотів показати історичні події - створення ОУН, УПА, польську, німецьку і дві радянські окупації – в художній формі. Слід сказати, що мова головних героїв відрізняється від мови героїв сучасного, "постмодерного" роману – у Іваничука всі дійові особи говорять вишуканою, літературною мовою, складними реченнями, причоум це можуть бути як неосвічені люди, так і академіки, як українці, так і поляки чи євреї. Фактично, їхніми устами промовляє сам Іваничук. Діалоги брата-"поляка" і сестри- "українки" настільки сповнені патріотичного пафосу, що скоріше могли б бути розіграні на сцені театру, ніж в стінах звичайного будинку. Однак цей пафос є цілком обґрунтованим, якщо зважати на історичну місію роману.

На тлі багатьох сучасних книг, які часто бувають переказами автобіографічних сюжетів авторів, роман Іваничука вирізняється наявністю складного сюжету, великою кількістю історичних фактів і художніх деталей.

Анотації на роман "Торговиця".

Більше матеріалів про цьогорічну премію читайте у спецпроекті Книга року ВВС-2013.

Новини на цю ж тему