Повернення жіночого презерватива?

Копирайт изображения Other

Жіночі презервативи, що з’явилися у продажу близько 20 років тому, зазнали невдачі, але й не зникли остаточно. Нині ціла низка компаній намагається вийти на ринок з новими моделями. Можливо, час жіночих презервативів настав?

Офіційно, цей виріб мав назву FC1 (від слів "female condom" – жіночий презерватив), але в народі був відомий як "фемідом", а жартівливо його як тільки не називали – "пакет", "шкарпетка", "повітряна куля".

Минуло 20 років, а Мері Енн Ліпер досі не розуміє такого гумору. "Я так вірила у цей продукт! Я була переконана, що жінки захочуть взяти контроль над собою у власні руки. Це виявилось наївно, принаймні з мого боку", – каже вона.

Пані Ліпер була президентом Chartex – компанії-виробника FC1. Продукт чекали на ринку з цікавістю і високими сподіваннями; втім, виробники і рекламісти недооцінили те, наскільки незвичним видасться цей великий і слизький предмет європейським і американським споживачам.

Пані Ліпер згадує негативну статтю у впливовому американському глянцевому журналі для жінок, що, на її думку, стала основною причиною провалу.

"Ця стаття потягла за собою іншу критику, згідно з ефектом доміно, – пояснює вона. – Правду кажучи, я була шокована. Навіщо насміхатися над продуктом, який допоможе молодим жінкам бути здоровими, захистить їх від захворювань, що передаються статевим шляхом, і небажаної вагітності?"

Чесно кажучи, модель FC1 була дещо недолугою. Зроблена з поліуретану, вона рипіла під час сексу, тож недивно, що відразу поширились анекдоти про шурхіт під ковдрою.

Копирайт изображения Other
Image caption FC2 завдовжки 17 см і має два кільця, з яких менше – гнучке

Компанія Chartex була реорганізована у "Жіноче здоров’я" (Female Health Company) і мало не закрилася, але спромоглася переключитись на розробку освітньої програми. Потім, одного дня у 1995 р., до пані Ліпер зателефонувала жінка на ім’я Дейзі – відповідальна за програму боротьби з ВІЛ та СНІДом у Зімбабве.

"Вона сказала, що в неї на столі лежить петиція, підписана 30 тисячами жінок – вони вимагають жіночих презервативів", – пригадує Ліпер.

Це був початок низки спільних проектів, що забезпечували презервативами жінок в багатьох країнах, що розвиваються.

Люди на заході зазвичай не знають, наскільки успішним виявився виріб FC2 – наступник FC1, зроблений з синтетичного латексу, який не створює шумів. Він продається у 138 країнах, причому обсяг продажів з 2007 року подвоївся. Компанія "Жіноче здоров’я" вже вісім років є прибутковою.

Більшу частину продукції викуповують четверо клієнтів – агентство USAID, ООН, міністерства охорони здоров’я Бразилії та ПАР. Благодійники і медичні працівники підтримують всі засоби, які дають жінці перевагу у так званих "торгах за презерватив" із чоловіком.

Жіночі презервативи мають й інші плюси. Їх можна вводити за кілька годин до статевого акту і, відповідно, не відволікатись у критичний момент; їх також не обов’язково виймати відразу після сексу. Вони краще захищають жінок від інфекцій, що передаються статевим шляхом, бо зовнішнє кільце, на якому тримається засіб, частково прикриває і зовнішні статеві органи.

Копирайт изображения Other
Image caption У Нігерії, Камеруні та Мозамбіку жіночі презервативи розповсюджуються через жіночі перукарні

Відгуки користувачів також непогані.

Опитування, проведене у 2011 році, показало, що 86% жінок готові скористатися цим засобом повторно, а 95% порекомендували б його подругам.

"Багато хто вважає, що жіночі презервативи посилюють інтимне задоволення", – каже Саскія Гаскен з програми "Всесвітній доступ до жіночих презервативів" (UAFC – Universal Access to Female Condom ). Чоловікам подобається, що вони не такі тугі, як чоловічі аналоги. Жінки ж часом отримують додаткову стимуляцію за рахунок більшого кільця, яке лишається за межами вагіни.

У Африці, безкоштовне розповсюдження жіночих презервативів у поліклініках призвело до появи неочікуваного модного тренду. Жінки виймають з виробів гнучкі кільця й носять, як браслети. "Якщо жінка самотня і шукає кохання, вона носитиме новий браслет, – каже Маріон Стівенс з громадського руху за жіноче здоров’я Wish Associates. – Якщо ж в неї є постійний партнер, її браслет буде старий і потускнілий".

Копирайт изображения Other
Image caption Демонстрація жіночих презервативів на базарі в Нігерії

За словам Меїви Еде, представника нігерійського Товариства сімейного здоров’я, чоловіки зазвичай радіють можливості сексу без традиційного презерватива, тоді як жінки лякаються при першому погляді на цей засіб.

"Вони дивляться на нього і кажуть: "Чекайте – і оце я маю у себе вставити?" – переповідає вона.

За допомогою манекена Еде та її команда активісток демонструють, як вводиться презерватив. Вони порівнюють це з освоєнням нового телефону – спочатку нічого не зрозуміло, але невдовзі ти вже робиш усе автоматично.

Щодо розвинених країн, тут досі не подолана 20-річна проблема невдалого іміджу.

"Думаю, багатьох шокує те, що, відкриваючи упаковку, вони знаходять вже розгорнутий виріб. Це відрізняється від акуратно скручених чоловічих презервативів у маленьких упаковках, – каже Мегз Бексінська з Університету Вітватерсранду (ПАР). – Насправді ж вони однакової довжини. Якщо порівняти два розгорнуті презервативи, вони майже не відрізняються".

Копирайт изображения Other
Image caption Згори і за годинниковою стрілкою: "Жіночий кондом", "Купідон" і VA Wow

Пані Бексінська – голова групи науковців, що провели клінічне тестування трьох нових моделей жіночих презервативів; результати були нещодавно опубліковані у медичному журналі Lancet Global Health.

  • "Жіночий кондом", що вже у продажу в Китаї і скоро почне розповсюджуватись у Південній Африці, є наслідком 17-річної роботи спеціалістів з Path – неприбуткової організації, що працює у галузі медичних інновацій. При розробці було протестовано більш ніж 50 версій цього презерватива. Коли відкрити упаковку, він виглядає меншим, ніж FC2, і схожим на тампон – більша його частина зібрана в заокругленій полівініловій капсулі, яка розчиняється всередині вагіни. Після того, як презерватив розгорається, спеціальні поролонові цяточки утримують його на місці.
  • "Купідон" – поширений в Індії, ПАР і Бразилії. Він виробляється у рожевому і тілесному кольорах і з ароматом ванілі. Наразі це єдина модель, окрім FC2, що рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для державних закупівель. Зменшена модель, спрямована на азійський ринок, зараз проходить тестування.
  • VA Wow, як і "Купідон", містить невеличку мочалку, що допомагає ввести презерватив і не дає йому соватись.

Публікація у журналі Lancet довела, що всі ці моделі – не менш надійні, ніж FC2; це підвищує їхні шанси на міжнародне визнання.

Інші жіночі презервативи з суттєво зміненим дизайном також вже надходять – або скоро надійдуть – до обігу.

"Повітряний презерватив", що продається у Колумбії, містить невеличку кульку з повітрям для зручності встановлення.

"Кондом у трусиках" від того ж колумбійського виробника Innova Quality продається в комплекті з спеціальними трусиками-стрінґами, що тримають презерватив на місці; однак наразі в цього продукту немає дистриб’юторів.

Копирайт изображения Other
Image caption Два жіночі презервативи, розроблені компанією Innova Quality

А приблизно через рік у США планують вивести на ринок модель жіночих презервативів під назвою "Орігамі".

Її розробник Денні Резнік почав працювати у цій галузі після того, як у 1993 році заразився ВІЛ – з тої причини, що в нього порвався презерватив. Він уважно прислухався до жартів про FC1.

"Його недаремно прозвали "кульком" – це і є кульок! – каже він. – Користуватись ним – це як заганяти круглий кілок у дірку іншої форми".

Його жіночий презерватив має овальну форму, що, на його думку, відповідає особливостям жіночою анатомії. Він запакований у капсулу в формі соска (див. ілюстрацію на початку цієї статті), а після введення розкривається всередині, як гармошка. Зовнішнє кільце притискається до статевих губ, а не вільно коливається, як в деяких інших моделях.

"Це інтимний продукт, призначений для особливої зустрічі між двома людьми, – каже він. – Тому ми хочемо, щоб цей жіночий презерватив забезпечував приємний досвід і чоловікам, і жінкам".

Оскільки "Орігамі" зроблено з силікону, в нього є додаткова перевага: його можна використовувати багато разів і мити в посудомийці.

Саскія Гаскен з UAFC наголошує: якщо ми хочемо, щоб жіночі презервативи користувалися попитом, слід розробити широкий асортимент і надати парам вибір.

"Люди потребують різноманіття, – каже Гайкен. – Одним жінкам подобається одна модель, а іншим – друга. Так само і чоловікам. Всі ми різні".

Це підтверджується дослідженням 2010 р. Дослідники попросили 170 жінок з ПАР випробувати три різні моделі жіночих презервативів по п’ять разів. На це приділялося дев’ять тижнів, після яких вони могли або вийти з дослідження, або продовжити участь, надалі користуючись однією моделлю на їхній вибір. 87% учасниць погодились продовжити участь, і на той момент майже всі мали чітке уподобання (44% обрали "Жіночий кондом", 37% – FC2 i 19% – VA Wow).

Той факт, що за 20 років жіночі презервативи і близько не зрівнялися з чоловічими за успіхом (вони становлять лише 0,19% від світового обігу презервативів, а коштують в 10 разів дорожче), не розхитує впевненості зацікавлених підприємців.

За словами Мері Енн Ліпер, вона вже усвідомила, що ця гра може тривати дуже довго.

Через кілька років після провального запуску FC1, її відвідав представник компанії Tampax. Він пояснив, що минули навіть не роки, а десятиліття, перш ніж лікарі почали довіряти тампонам, а жінки перестали вважати їх дивними, а то й огидними.

"Він показав мені діаграму змін у громадській думці", – пригадує пані Ліпер.

"Я вигукнула: "О Боже, не кажіть мені цього! Невже я мушу аж стільки чекати? Не знаю, чи я протримаюсь так довго!""

Усяке може бути. Хтозна, можливо прихильники жіночих презервативів ще посміються.