Льюїс проти Кличка, або що спільного у боксу й шахів?

Шахи і бокс
Image caption Колишнього чемпіона світу з боксу Леннокса Льюїса нині можна побачити за шаховою дошкою мало не щодня

Здавалося б, шахи та бокс зовсім не пасують одне до одного, але все ж щось спільне у них є, пише Девід Едмондс.

Один з цих видів спорту часто описують як жорстокий, безжальний та з елементами насилля. Бокс, зрештою, теж.

Колишнього чемпіона світу з боксу у надважкій вазі Леннокса Льюїса зараз частіше можна побачити згорбленого над шаховою дошкою, аніж в рингу. Однак сама ідея, що боксери можуть грати в шахи, а шахісти – боксувати, багатьом людям здається безглуздою.

Зрештою, шахи – це ж найінтелектуальніший вид спорту, а бокс - найбрутальніший. Леннокс Льюїс каже, що коли його теперішні шахові супротивники довідуються, що він колись боксував, вони стають впевненими у своїй перемозі.

"А коли я виграю, вони засмучуються", – резюмує Льюїс.

Він – не єдиний боксер-шахіст. Свого часу Льюїс захистив свій титул у поєдинку з українцем Віталієм Кличком, кандидатом наук, а нині – політиком. Як і його брат Володимир, теж олімпійський чемпіон, Віталій є сильним шахістом.

Льюїс жартує, що хоче, аби його промоутер влаштував шаховий двобій між ним та його колишнім суперником – незважаючи на те, що цей поєдинок навряд чи підніме такий багатомільйонний бюджет, як бій у 2003-му.

Дивність поєднання бюксу та шахів – мозку та м’язів – використовується для того, аби привернути увагу глядачів до нового виду спорту, "шахбоксу". Звучить, як щось з "Аліси у країні див", правда?

Копирайт изображения Gitartha Goswami
Image caption Змагання з шахбоксу проводяться вже майже по всьому світу

У шахбоксі двоє супротивників проводять по черзі раунди в боксерському рингу та за шаховою дошкою. Перемогу можна завоювати кількома способами, однак найбільш явні – це мат або нокаут.

Після того, як спортсмени намагаються вдарити та поставити один одному синці на обличчі та тулуб, вони знімають рукавички і, спітнілі та розпашілі, продовжують поєдинок на 64 квадратах.

Коментатор в цей час сюрреалістично переключається з одного поля бою на інше. Хвилину тому: "Він притиснув його до канатів серією джебів і потужним правим хуком!". А зараз: "Тура на е1 – чудовий хід, який дозволяє здобути контроль над вільною вертикаллю".

Турніри з шахбоксу проводять у Лондоні та Лос-Анджелесі, Калькутті та Токіо.

Один з найпроникливіших шахових коментаторів, гросмейстер Джонатан Роусон, каже, що бокс – це вид спорту, який найбільше нагадує шахи.

"Частково це – через чистоту змагання, – пояснює він. – І там, і там немає практично нічого, що було б посередником у поєдинку віч-на-віч. Так, у боксі є рукавички, але немає м’ячів, штанг, кийків чи ракеток".

Залишається жорстокість. У боксі вона явна. У шахах – прихована, але не менш реальна.

"Емоційна напруга у шахах і біль, що вона викликає, є приблизно такою самою – вона просто набирає інших форм", – каже Роусон.

У шахах той, хто програв, може звинувачувати в цьому виключно недоліки власного розуму, – і після цього жити з ними далі, день за днем. Тому поразка може стати для них психологічним зламом.

Для шахової перемоги, – особливо на елітному рівні, але не лише на ньому – потрібний неабиякий потяг до влади. Колишній чемпіон світу з шахів, американець Боббі Фішер колись зізнався, що отримував насолоду у момент, коли він почував, як самолюбство його суперника просто розсипається.

Image caption У шахів та боксу більше спільного, ніж здається на перший погляд

А шаховий чемпіон Гаррі Каспаров колись назвав шахи просто "найжорстокішим видом спорту з усіх існуючих", бо в ньому відвертим є прагнення "знищити его суперника".

Можливо, не є збігом обставин те, що і бокс, і шахи є у переважній більшості чоловічими заняттями, а та агресивна мова, якою користуються шахісти, цілком придатна для опису боксерських поєдинків. Адже шахісти говорять про те, як "розмазати", "розбити" чи "знищити" своїх суперників.

Леннокс Льюїс грає в шахи майже щодня. Він каже, що саме ця гра вберегла його від неприємностей, коли він зростав у неблагополучному районі східного Лондона.

"Коли хтось тебе обзиває, ти хочеш його вирубати… Але шахи вчать тебе думати про наступні ходи", – каже він.

Льюїс також стверджує, що шахи допомогли йому і безпосередньо в рингу – наприклад, в одному з ключових у його кар’єрі боїв проти Майка Тайсона. Тайсон, каже він, був лише одновимірним бійцем, позбавленим чуття складної стратегії. А Льюїс, як і у шахах, мав план. Проти Тайсона, як і на шаховій дошці, Льюїс прагнув контролювати центр.

У руках колишнього боксера, чий зріст у 196 см завжди лякав його суперників, шахові фігури видаються крихкими.

Відповідаючи на питання про те, що найбільше приваблює його у шахах, Леннокс Льюїс каже: "Я люблю протистояння інтелектів".