Росія готова повернутися в "зимовий" час

Москва
Image caption Зимовий день в Москві найчастіше похмурий і без спотворення часу

Депутати російської Держдуми підготували проект, згідно з яким країна цього року перейде з "літнього" на "зимовий", тобто нормальний, час. При цьому сезонне переведення стрілок годинника, за даними російської преси, не повернуть.

За даними преси і депутатів, власний документ про це готує і уряд, хоча прес-секретар прем'єр-міністра і відкинула ці припущення.

Голова комітету Держдуми з охорони здоров'я Сергій Калашников сказав у вівторок журналістам, що 20 січня він з колегами офіційно внесе до Держдуми законопроект про повернення зимового часу.

"Це питання вже назріло. Після опублікування даних Росспоживнагляду очевидно, що шкода здоров'ю, яку завдає чинний в РФ час, нічим не спокута", - цитує Сергія Калашникова "ИТАР -ТАСС".

При цьому, за словами Калашникова, перехід на звичайний час, більш близький до астрономічного, не повинен бути механічним переведенням стрілок на годину назад по всій країні. Його проект передбачає певну свободу вибору для окремих регіонів.

"У нас всі суб'єкти перебувають у різному становищі стосовно астрономічного часу", - пояснив депутат.

Не бачачи світла

У травні минулого року тодішній глава Росспоживнагляду Геннадій Онищенко відправив у центральний апарат уряду лист про негативний вплив цілорічного літнього часу на здоров'я росіян. Зміст листа не розголошувався, поки його не опублікував глава громадської організації "Ліга пацієнтів" Олександр Саверський.

Противники "літнього" часу говорять, зокрема, що взимку в Центральній Росії, де живе більшість населення країни, дорослі і діти майже не бачать денного світла: уроки і робота починаються до сходу, а закінчуються одночасно із заходом або незадовго до нього.

У Москві, наприклад, в день зимового сонцестояння сонце сходить майже рівно о 10-й ранку, а заходить майже рівно о п'ятій вечора. У Петербурзі, який розташований і північніше, і далі на захід, в цей день сонце сходить об 11-й ранку, а заходить теж близько п'ятої вечора.

Полудень у Москві розходиться з реальним, "астрономічним", на півтори години, а в Петербурзі - на два. Якщо Росія повернеться до нормального часу, то ця різниця скоротиться на годину. Міста ж на сході московського часового поясу - Казань, Самара, Саратов, Іжевськ та інші - потраплять майже точно в свій астрономічний час, тобто у них близько опівдня за московським часом сонце дійсно буде у вищій точці траєкторії.

Газета "Известия" повідомила у вівторок з посиланням на високопоставленого чиновника, що уряд Росії теж підготував постанову про повернення зимового часу, при цьому опублікована вона буде після сочинської Олімпіади.

Цілорічна "зима"

Копирайт изображения RIA Novosti
Image caption Глава комітету з охорони здоров'я Сергій Калашников давно б'ється проти цілорічного "літнього" часу

За словами джерела газети, поки що остаточно не вирішено, чи повертати переведення стрілок годинника двічі на рік, чи ввести цілорічний нормальний час.

Сергій Калашников теж знає про проект такої постанови уряду, і дні, що залишилися до 20 січня, має намір присвятити консультаціям з Білим домом.

Проте прес-секретар прем'єр-міністра Медведєва Наталія Тімакова сказала Інтерфаксу, що подібних документів уряд не готує.

Багато експертів підтримують повернення зимового часу.

"Не можна жити у відриві від астрономічного часу. Виходить, що в нашій північній країні люди вночі йдуть на роботу, не бачать сонця. Я виступаю за повний перехід на зимовий час. Це дозволить нашим жителям бачити більше сонця. А це і позитивно позначиться на здоров'ї", - сказала раніше Інтерфаксу глава відділу Інституту астрономії РАН Лідія Рихлова.

Сезонне переведення стрілок годинника було скасоване в Росії в 2011 році з ініціативи тодішнього президента Дмитра Медведєва. У червні Медведєв видав указ, в серпні уряд прийняв постанову, а в жовтні країна не перевела стрілки, залишившись в літньому часі.

Передбачалося, що скасування весняних і осінніх "стрибків" на 1:00 сприятливо відіб'ється на здоров'ї громадян і на стані економіки Росії, але тільки при цьому чомусь вибір був зроблений на користь не природного, а зрушеного "літнього" часу.

Путін дозволив

Протести проти переходу на цілорічний час, приблизно на дві години відмінний від нормального, зазвучали відразу, але депутати і чиновники заговорили про це з другої половини 2012 року, коли в крісло президента повернувся Володимир Путін.

У грудні 2012 року президент Путін заявив, що і сам відчуває незручності "літнього" часу, і пообіцяв, що уряд за результатами моніторингу ситуації ухвалить рішення, за яким часом жити Росії. Путін підкреслив, що питання про час має вирішувати саме уряд на чолі з Медведєвим.

Депутат Сергій Калашников раніше вже вносив проект про повернення "зимового" часу, такі ж законопроекти пропонували й інші депутати, але їхні пропозиції клали під сукно, поки не ухвалили "політичне" рішення на високому рівні.

Ще в березні цього року Верховний суд відхилив позов кількох громадських організацій, які вимагали скасування в Росії цілорічного літнього часу.

Переведення годинників на "зимовий" і "літній" час здійснюють 110 держав, включаючи країни Євросоюзу, і більшість штатів США. Після розпаду СРСР від "зимового" і "літнього" часу відмовилися Узбекистан, Таджикистан, Туркменія, Грузія, Казахстан і Киргизія.

У розташованих поблизу екватора державах стрілки не переводять зовсім, оскільки тривалість світлового дня взимку і влітку в цих широтах розрізняється мало і переведення стрілок не приносить економічного ефекту.