Гульнара Карімова: кінець імперії опальної доньки?

Гульнара Карімова Копирайт изображения Getty

Лише рік тому дочка президента Узбекистану Іслама Карімова мала неймовірний успіх. Гульнара Карімова очолювала бізнес-імперію, була поп-зіркою і розглядалася багатьма як майбутній лідер країни. Але за рік усе змінилося: імперію зруйновано, з офіційних постів пані Карімову знято. Чи зможе вона оговтатися від такого удару?

У ніч, коли Тахір вирішив накласти на себе руки, йому наснилася мати.

Він прокинувся від її голосу, який продовжував лунати у його голові, і відчув знайому, задушливу тривогу. Він довго лежав у ліжку, охоплений відчайдушним бажанням бачити її та страхом знову опинитися в Узбекистані. Він піднявся з ліжка і, намагаючись не розбудити інших, вийшов з кімнати та пішов в гараж.

Коли один із сусідів Тахіра по кімнаті увійшов туди, на його шиї вже була мотузка.

"Я втомився", - говорить Тахір, пояснюючи невдалу спробу самогубства. Його руки тремтять, ліве око смикається, а внаслідок тортур, за словами чоловіка, з'явилися деякі фізичні вади, про які він просить не згадувати. "Вони знають, хто я, - каже Тахір. - Вони знайдуть мене".

Справа Тахіра та Гульнара Карімова

Тахір - вигадане ім'я, і він не хоче розкривати своє місце перебування. Він перебуває на території однієї зі скандинавських країн в очікуванні політичного притулку. Він каже, що узбецькі спецслужби сфотографували кожен шрам і родимку на його тілі і навіть записали на відео, як він ходить. "Ніхто не знає мене краще за них. Я ідентифікований на 100%", - говорить він.

Ця історія про здирство та шантаж почалася в той момент, коли узбецькі митники і пізніше поліцейські намагалися захопити успішний бізнес, з яким був пов'язаний Тахір. Його ділові партнери також постраждали. Тахіра відправили до в'язниці, де, за словами чоловіка, до нього застосовувалися тортури, і він навіть бачив, як його співкамерників вбивають. Тахіру вдалося внести викуп за своє звільнення і втекти з Узбекистану.

Адвокати, що опікуються проханням Тахіра про притулок, стверджують, що простежили зв'язок між справою свого клієнта і найвідомішою публічною персоною країни - дочкою президента Узбекистану Іслама Карімова.

Історія Тахіра - одна з безлічі, які принесли Гульнарі Карімовій репутацію "кримінальної баронеси". Саме так її змальовують американські дипломати, листування яких опублікував сайт WikiLeaks

Але для багатьох з тих, хто не знайомий з ситуацією, Карімова - цілком доброзичливе і сучасне обличчя одного з найбільш репресивних політичних режимів на Землі. 41-річна дочка президента, що здобула освіту в Гарварді, була успішним підприємцем, модницею, дипломатом, меценатом і поп-зіркою під псевдонімом Гугуша, а останнім часом набула нове обличчя: захисника прав людини.

Громадянська позиція чи ребрендинг?

Після того як бізнес-імперія Карімової розвалилася, вона перетворилася на затятого критика репресивного уряду Узбекистану.

"Ще один ребрендинг, - каже колишній радник Гульнари Карімової, який попросив не називати його імені через побоювання помсти. - Я ані на мить не повірю, що вона змінилася. Все це - частина боротьби за виживання".

Боротьба в сім'ї Карімових розгортається неабияка, ця сімейна ворожнеча гідна творів Шекспіра, і частково її можна спостерігати в мережі мікроблогів Twitter.

Я періодично обмінювалася повідомленнями з Карімовою в Twitter більше року.

"Не використовуйте це ідіотське формулювання "дочка диктатора", - просила вона мене та Ендрю Штройляйна з Human Rights Watch в одному зі своїх перших твітів, додаючи, що їй більше до душі, щоб до неї зверталися за іменем.

Її повідомлення, російською мовою або ламаною англійською (що виглядає дивним для людини, яка любить похизуватися гарвардським дипломом), часто розпливчасті і сповнені таємниць. Але стрічка її мікроблогу в Twitter все одно проливає світло на химерний світ узбецької політики. За останні кілька місяців Карімова пройшла шлях від публікації власних фото на показах мод або в різних позах під час йоги до звинувачень на адресу матері та сестри в чаклунстві, а наближених батька - в репресіях і зловживаннях.

Справа про корупцію

Головне джерело неприємностей для Карімової - європейська справа про корупцію. У 2012 році група журналістів зі Швеції займалася розслідуванням діяльності фінсько-шведського телекомунікаційного гіганта TeliaSonera і з'ясувала, що компанія заплатила 300 мільйонів доларів, щоб увійти на прибутковий ринок мобільного зв'язку Узбекистану. Гроші були переведені невеликій компанії, зареєстрованій в Гібралтарі на ім'я Гаяне Авакян - жінки без помітних зв'язків з телекомунікаційним бізнесом.

Близькі до Карімової джерела стверджують, що Авакян, якій трохи більше 20 років, працювала консультантом в одному з численних бутиків, якими володіє дочка президента в Ташкенті, і була згодом прийнята на роботу, щоб допомагати на одному з модних показів Карімової в Москві. Вона швидко стала одним з найвідданіших помічників Карімової, а в 2013 році опинилася в центрі одного з найбільших корупційних скандалів у світі.

Копирайт изображения Getty

Прокурор Гюннер Статлер, який веде цю справу, не сумнівається, що керівники TeliaSonera давали хабарі узбецьким посадовцям, щоб увійти на ринок мобільного зв'язку. За його словами, розслідування йде важко і зачіпає інтереси 10 європейських країн. У Швеції були звільнені виконавчий директор і деякі члени ради директорів телекомунікаційного гіганта, крім того, скласти повноваження довелося чотирьом старшим менеджерам TeliaSonera, поведінка яких, як пояснили в компанії, не відповідала принципам "сумлінної комерційної практики".

Один з журналістів, які займалися розслідуванням, Йоахім Дюфвемарк, каже, що ніхто не має точних даних про статок Карімової, і додає, що "ті 300 мільйонів доларів, які ми бачили у справі TeliaSonera, можуть бути лише верхівкою айсберга".

Повідомлялося, що пані Карімова є власницею 17 дорогих об'єктів нерухомості по всьому світу, хоча сама Карімова каже, що має будинок у Женеві та квартиру у Франції, на додачу до будинку в Узбекистані.

У нашому листуванні в Twitter Карімова заперечує будь-який зв'язок із справою TeliaSonera. Але це не єдина проблема, з якою зіштовхнулася дочка президента. У рамках іншого антикорупційного розслідування, яке проводить влада Швейцарії, були заморожені всі банківські рахунки, пов'язані з Карімовою. Поліція також провела обшуки в її володіннях в Женеві і на території Франції.

Протягом п'яти років вона, ймовірно, керувала найбільшим конгломератом Узбекистану - зареєстрованою у Швейцарії компанією Zeromax. Карімова завжди заперечувала будь-який зв'язок з компанією, яка кілька років тому відзвітувала про прибуток у розмірі більше трьох мільярдів доларів, а в 2010 році загадково закрилася.

Камоллодін Рабімов, політичний аналітик, який працював у президентській адміністрації Узбекистану, а нині перебуває у Франції, стверджує, що компанія Zeromax принесла стільки проблем, що президент країни Іслам Карімов вирішив її позбутися.

"Гульнара монополізувала цілі галузі економіки, - говорить він. - Вона почала втручатися в реалізацію природного газу, торгівлю золотом, логістику. Вона висмоктувала таку кількість ресурсів, що поодинці створила дефіцит бюджету".

Співачка Гугуша

Після закриття Zeromax Карімова стала послом в Іспанії та представником Узбекистану при ООН в Женеві. Вона почала більше часу проводити в Європі і працювати над іміджем співачки Гугуші. Її частими гостями в Ташкенті стали Стінг, Хуліо Іглесіас і Жерар Депардьє.

"Було таке відчуття, що країна належить їй", - згадує Джон Коломбо, продюсер з Лос-Анджелеса, якого запрошували до Узбекистану для зйомок музичного кліпу Карімової під назвою Round Run.

Він згадує, як взяв в аеропорту газету, на обкладинці якої була вона. Поки вони їхали у місто, пісні Гульнари Карімової грали на радіо, її обличчя було на гігантських рекламних щитах. Вони проїжджали повз музичні магазини, що належать їй. "Вона була всюди", - говорить він.

Коломбо сподобалася Карімова. Заввишки 182 см, вона демонструвала потужну особисту чарівність, але водночас була цілком приземленою і готовою багато працювати. Здавалося, людям вона подобалася, говорить він.

Попри те що в дипломатичному листуванні, опублікованому на сайті WikiLeaks, Карімова іноді зображується як "найненависніша людина" в Узбекистані, під час відвідин країни мені зустрілися безліч людей, які любили її. Контраст між молодою, динамічною жінкою і репресивним режимом батька був на її користь.

Директор відділення Британської ради в Ташкенті Стів Макналті каже, що рада співпрацює з молодіжним крилом благодійної організації Карімової Fund Forum, що надає безпрецедентний доступ до молоді в Узбекистані. Він відмовився коментувати, чи має Британська рада якісь сумніви щодо роботи з Карімовою.

Падіння

У 2012 році вплив Карімової був найвищим. Багато хто вбачав у ній можливого наступника свого батька на посаді голови держави, та й сама вона почала натякати на свої президентські амбіції. Ніхто не міг передбачити різкого і драматичного повороту її долі, який ось-ось настане.

До кінця 2013 року бізнес-імперія Карімової була зруйнована. Один за одним закривалися її благодійні фонди, телеканали і магазини. Але якщо закриття компанії Zeromax кілька років тому було загадковим, цього разу бойові дії перенеслися в Twitter. Спостерігачі зі страхом стежили за війною Карімової з власною родиною.

"Це більше схоже на серйозну атаку на громадські організації та загалом на суспільство, що думає!" - написала Карімова наприкінці листопада, коли був закритий Fund Forum. "Напруга зростає", - написала вона в наступному повідомленні.

Копирайт изображения Twitter

У вересні 2013 року в ексклюзивному інтерв'ю Узбецькій службі ВВС молодша дочка Іслама Карімова висловила скептицизм з приводу шансів сестри стати президентом і зізналася, що вони навіть не спілкуються. Гульнара Карімова розцінила інтерв'ю як запрошення до публічної боротьбі.

Вона звинуватила Лолу Карімову і їхню мати Тетяну у використанні чорної магії, змові проти неї і блокуванні доступу до батька. Але її головним ворогом і натхненником усіх її негараздів в Twitter був названий Рустам Іноятов.

Іноятов vs Гульнара?

Пошук в інтернеті видає лише одну або дві вицвілих фотографії Іноятова, кадрового офіцера КДБ і одного з найближчих радників Іслама Карімова. З 1991 року він очолював найпотужнішу держструктуру Узбекистану - СНБ, наступника радянського КДБ.

В останні місяці Карімова, схоже, несподівано усвідомила ту роль, яку СНБ відіграє в житті мільйонів узбеків. Вона писала в Twitter про арешти посеред ночі, страх, спроби розчавити будь-які ознаки інакодумства. Багато з її співробітників були затримані або пропали безвісти, але Карімова присягнулася захищати їх.

"Я багато чого зрозуміла, багато чого побачила на власні очі. Це боляче, але ми маємо прийняти істину", - написала вона мені.

Копирайт изображения Twitter

Тахір, колишній бізнесмен з Узбекистану, глузує з Карімової в ролі правозахисника.

"Це всього лише гра. Багаті й могутні грають у свою гру, але що зміниться для нас? Не думаю, що Гульнара у скруті. Це просто гра між батьком і дочкою, щоб обдурити людей", - каже він.

Якщо це гра, то велика. Стабільність всієї Центральної Азії залежить від Узбекистану - найбільшої країни в регіоні. І саме тому важливо встановити, хто стоїть за неприємностями Гульнари.

Можливо, сам президент Карімов наказав підрізати крила дочці, або, як вона стверджує, Рустам Іноятов, але тоді це схоже на переворот проти влади на чолі з Карімовим.

Камоллодін Рабімов не вірить, що Іноятов діяв сам. За його словами, президент був розлючений, коли дізнався про скандал з TeliaSonera - це спричинило низку інших викриттів, що стосувалися його дочки, тому він попросив Іноятова приборкати Карімову. Питання ще й у тому, чи може Карімов покарати свою дочку, не послаблюючи себе?

Пан Рабімов вважає, що ні. Карімов завжди був нещадний до своїх опонентів: всі узбецькі лідери опозиції перебувають або у в'язниці, або на засланні, або мертві. Але неслухняна донька - це абсолютно нове завдання для нього.

"Гульнара знає, що вона не потрапить до в'язниці і її не вб’ють. Питання в тому, як вони змусять її замовкнути. Вимкнуть її Wi-Fi? Це несерйозне рішення", - каже пан Рабімов.

"Вони не можуть дозволити їй залишити Узбекистан. Це неприйнятно для Карімова, оскільки вона продемонструвала, що готова виступати проти нього", - додає експерт.

Вона, можливо, втратила владу, але з усіма її грошима, з батьком при владі і з усім, що вона знає, зарано скидати її з рахунків.

"Це лише початок", - написала Карімова у відповідь на повідомлення одного з її прихильників у новорічну ніч.

Що відбуватиметься далі, залежить від її батька. Протягом більше двох десятиліть Іслам Карімов керує Узбекистаном залізним кулаком.

Але чи може контролювати узбецький Король Лір власну неслухняну дочку?

Новини на цю ж тему