У Росії хочуть обмежити прокат іноземних фільмів

камера Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Держдума поки що не схвалила жодного законопроекту про квоти на зарубіжне кіно

Депутат Держдуми від "Єдиної Росії" Роберт Шлегель підготував законопроект про обмеження прокату закордонних фільмів в російських кінотеатрах. Згідно з документом, частка фільмів зарубіжного виробництва не повинна перевищувати 50%.

"Я підготував аналогічний документ ще чотири роки тому. На мій погляд, зараз настав саме такий момент, коли ця ініціатива може бути прийнята", - сказав депутат Російській службі Бі-бі-сі.

На думку Шлегеля, ці заходи допоможуть залучити в російську кіноіндустрію більше інвесторів, а вкладення держави у виробництво фільмів більше окуповуватиметься.

Єдинорос зазначає, що обмеження торкнуться насамперед фільмів американського виробництва, оскільки нинішня система російського прокату спочатку створювалася "під Голлівуд".

"Відсотків 20-30 зарубіжних фільмів, які виходять на наші екрани - це кіно найнижчого рівня, яке абсолютно не обов'язково у нас показувати. При цьому знімають хороші вітчизняні фільми, які ніхто не бачить", - каже депутат.

Законопроект відправили в експертну комісію Держдуми і найближчим часом можуть внести на розгляд нижньої палати. За словами Шлегеля, введення квот може мати тимчасовий характер і цілком відповідає загальносвітовій практиці.

"Жести для самореклами"

Як вважає кінознавець і культуролог Кирило Разлогов, квоти на зарубіжне кіно не можуть бути ефективними на відміну від економічних заходів з підтримки вітчизняних кінематографістів.

"Такі пропозиції - це в основному політичні жести для самореклами. У більшості країн світу сьогодні квот в кіно практично немає, а ті країни, які намагалися їх застосовувати, від них у результаті відмовляються", - сказав пан Разлогов bbcrussian.com.

У деяких країнах з великою кінопромисловістю застосовують інші заходи з підтримки національного кіновиробництва. "Приміром, в Індії не дублюють на місцеві мови голлівудські картини, а показують їх англійською мовою, що різко скорочує їхню аудиторію", - зазначає Разлогов.

За словами кінознавця, розумні пропозиції з держпідтримки і захисту кінопромисловості є, але більшість з них на разі не доходять до стадії законопроектів.

Невдалі спроби

За останні два роки депутати Держдуми вже не раз пропонували різні механізми з обмеження зарубіжного кіно в російських кінотеатрах, проте жодну ініціативу в підсумку підтримала палата.

У грудні 2012 року депутат-єдинорос Сергій Железняк вніс законопроект про введення квот на російські картини в національному прокаті. Передбачалося, в 2013 році частка вітчизняних фільмів у російських кінотеатрах повинна становити не менше 20%, а з 2014 року частку показу вітчизняних фільмів буде встановлювати уряд.

Документ також передбачав штрафи в розмірі від 100 до 400 тис. рублів за кожен факт порушення законодавства з боку прокатників.

У лютому минулого року депутат від ЛДПР Дмитро Литвинцев вніс законопроект, який не тільки вводив ліміти на кількість зарубіжних фільмів в російському прокаті, але також встановлював обмеження на зйомки фільмів у Росії.

Законопроект дозволяв створювати фільм на території Росії тільки за умови, якщо не менше 60% акторського складу є російськими громадянами, а серед решти творців фільму не менше 40% росіян.

Низька окупність

На сьогоднішній день частка касових зборів національного кіно в російському прокаті досить невелика, і лише незначна частина фільмів російського виробництва приносять прибуток.

За даними видання "Кінобізнес сьогодні", торік російські стрічки зібрали 257,6 млн доларів, що склало лише 19% від загальної каси російського кінопрокату. При цьому витрати на їхнє виробництво склали майже 250 млн доларів.

За підсумками 2013 окупилися або принесли прибуток у прокаті лише 10 вітчизняних картин з 59. За підсумками 2012 року в десятці лідерів російського прокату не виявилося жодного вітчизняного фільму, а загальна частка російських картин у прокаті не перевищила 15%.

Багато картини, що були створені за держпідтримки і вийшли в широкий прокат, не зібрали навіть половини від витрачених на їхнє виробництво коштів. Серед них "Серпень. Восьмого" Джаника Файзієва, "Матч " Андрія Малюкова, "Білий тигр" Карена Шахназарова і "1812: Уланська Балада" Олега Фесенко.

Найуспішнішим російським фільмом за останні роки став "Сталінград" Федора Бондарчука, що зібрав у російському прокаті більше 50 млн доларів при бюджеті в 30 млн. До створення картини були залучені кінематографісти з Канади, США та країн Євросоюзу.