З Криму до Чернівців: "Це було страшно"

Чернівці
Image caption У Чернівцях кажуть, що готові прийняти понад 300 родин з Криму, приїхали поки що чотири

"Це було страшно", - згадує кримчанин Володимир, як він з дружиною Людмилою та 12-ти річним сином Данилом виїжджав з Криму.

Родина вже понад тиждень живе у Чернівцях. Остаточно покинути рідний Сімферополь вони вирішили у день проведення невизнаного референдуму в Криму.

Чернівецька область готова прийняти понад 300 родин з Криму. Для координації дій у міській раді створили консультативний центр, до якого входять волонтери, небайдужі буковинці, власники готельних та ресторанних бізнесів у місті.

Так, тиждень тому на Буковину приїхала ще одна родина з півострова – вже четверта. Три сім’ї проживають безкоштовно в одному з готелів, інша оселилась у приватному помешканні чернівчан.

Загалом, як кажуть волонтери, зголошуються прийняти у себе кримські родини і буковинці з районних центрів – Хотина та Вижниці.

"Не "зелені чоловічки"

Володимир розповідає, що не всі мешканці Криму справді хотіли приєднатися до Росії: "Переважно це люди, яким за 50 і які, дійсно, сліпо вірять у процвітання півострова в складі Російської Федерації".

А решта населення, на його думку, просто боїться висловлювати вголос свою думку чи обурюватись. Раніше, згадує чоловік, навіть багато його колег та друзів говорили, що Крим має залишатись українським, а потім вони просто замовчали. "Ми ж вирішили – треба їхати!", - каже він.

Родина спершу поїхала до Львова, але знайомі розповіли, що і в Чернівцях місцева влада сприяє приїжджим з півострова. Тому зупинились там, зараз живуть у готелі – безкоштовно, а батькам вже запропонували оформити сина на навчання в російськомовній гімназії.

Розповідають, що коли проїжджали повз блокпост в Армянську, по машині відкрили вогонь.

"На щастя, вояк, який стріляв, не влучив у колеса, куди, вочевидь, цілився. Куля подряпала крило автівки. Думаю, він просто хотів нас налякати чи що... ", - згадує чоловік.

Він додає, що військові на виїзді з Криму були одягнені у форму дуже схожу на одяг колишнього спецпідрозділу "Беркут", з бойовою зброєю, обличчя - під балаклавами.

"Це не "зелені чоловічки" - ті екіпіровані дуже серйозно, бронежилети, багато зброї, наче з американських бойовиків. Але і ця так звана самооборона Криму налаштована серйозно. Коли ж запитали, чому я їду в Україну, сказав, що везу сина на канікули. Мені вони відповіли: даремно ви туди, в Україну їдете – там небезпечно. Втім, насправді небезпечно стало тут, в рідному Криму", - додає Володимир.

Він працює моряком і останній свій контракт розірвав завчасно і вже 18 лютого повернувся додому.

Його дружина Людмила каже, що сумує за домівкою. Розповідає, що поки Крим не повернеться до складу України, родина на півострів не поїде: жити в Росії вони не хочуть, а російські паспорти отримувати не планують.

"Якщо ми поїдемо до Криму, то тільки для того, аби продати квартиру і забрати решту речей", - говорить жінка.

Кримська родина із сумом говорить, що більшість друзів, які залишились в Криму, назвали їх зрадниками.

"Та й з батьками думки щодо анексії Криму різняться. Ми зробили свій вибір, зробили його свідомо, хоча дуже довго вагались і до останнього сподівались, що цього не станеться і їхати з дому не доведеться", - підсумовують Володимир та Людмила.

Багато буковинців зголосилися допомагати кримчанам.

Власники готелів і хостелів готові поселити в себе щонайменше 40 родин. Підприємці, які займаються ресторанним бізнесом, кажуть, що готові безкоштовно годувати людей, скільки знадобиться. Власник одного з готелів Чернівців запевняє, що так у нинішній ситуації має чинити кожен.

Утім, родина Володимира планує вже найближчим часом самотужки винаймати житло у Чернівцях.

Новини на цю ж тему