Батьки з української гімназії в Криму просять повернути директора

Наталія Руденко була звільнена в четвер
Image caption Наталія Руденко заснувала та очолила українську гімназію в Сімферополі у 1997 році

Батьківський комітет Української школи-гімназії Сімферополя звернувся до керівництва самопроголошеної Республіки Крим з вимогою скасувати наказ про звільнення та відновити на посаді директора навчального закладу Наталю Руденко.

"Звертаємося до вас у зв'язку з тривожною ситуацією, яка виникла внаслідок недалекоглядних дій міністерства освіти Республіки Крим та мерії Сімферополя, що ставлять під загрозу подальше існування навчального закладу в нинішньому статусі, його педагогічного колективу і порушують права дітей на освіту українською мовою", - йдеться у зверненні.

Батьки підкреслюють, що на сьогоднішній день українська гімназія є єдиним навчальним закладом в Сімферополі, де діти можуть реалізувати своє право на навчання українською мовою, яка Конституцією Республіки Крим визначена державною.

Мер Сімферополя Віктор Агєєв заявив у п'ятницю журналістам, що українська гімназія продовжить свою роботу, однак в ній відкриють класи з російською мовою навчання.

Як це було

Директор української гімназії Наталя Руденко у четвер повідомила, що була вимушена звільнитися через тиск чиновників міськради і управління освіти.

Вранці 10 квітня перед школою, в якій навчається майже 900 учнів, відбувся мітинг кількох десятків батьків, котрі вимагали перетворити навчальний заклад на російськомовний.

Після нього, каже колишній директор, до неї на роботу приїхали заступник мера Ілля Глазков та начальник міського управління освіти Тетяна Сухіна, які запропонували їй звільнитися "за згодою сторін".

В іншому випадку, каже пані Руденко, яка виступає проти зміни мови навчання закладу, її погрожували звільнити "за статтею". Директор, яка створювала гімназію та керувала нею з моменту відкриття у 1997 році, сказала ВВС Україна, що погодилась на запропоновані умови.

"Офіційно мене звинуватили в тому, що ми брали по 8 гривень за квиток на концерт, який організували на честь дня народження Тараса Шевченка і на який ми запросили народного артиста, кобзаря Василя Нечепу. Мені сказали, що це грубе порушення, за яке можуть звільнити", - розповіла Наталя Руденко.

Міністерство освіти Криму планує запитати в батьків учнів, яким вони бачать статус школи, і після цього міська рада ухвалить остаточне рішення. У відомстві кажуть, що мають заяви від батьків, які вимагають перетворити школу на російськомовну.

Міносвіти: це репресії

Міністерство освіти і науки України заявило, що "обурене примусовим звільненням" Наталі Руденко. "МОН розцінює цю безпрецедентну подію як акт репресії окупаційної структури та самозваної влади півострова Крим, як вияв переслідування українських шкіл та вчителів", - йдеться у заяві міністерства.

"Немає сумніву, що громадянська позиція, знання, досвід Наталі Руденко потрібні Україні, і міністерство не залишиться байдужим до її долі", - запевнили у відомстві, зазначивши, що під її керівництвом навчальний заклад став одним із кращих в Автономній Республіці Крим.

У мерії Сімферополя відкинули звинувачення про тиск на пані Руденко. Ілля Глазков заявив каналу ATR, що прибув у школу після того, як дізнався про намір директора звільнитися, щоб не допустити політизації цієї події.

"У приймальню зателефонували і сказали, що звільняється директор школи. Враховуючи те, що деякі телекомпанії та друковані видання використовують це у політичних цілях, ми поїхали, щоб ситуація не була політизована", - заявив він. Прем’єр-міністр невизнаної республіки Сергій Аксьонов пообіцяв розібратися в ситуації навколо української гімназії.

Згодом мер Сімферополя Віктор Агєєв заявив журналістам, що українська гімназія продовжить свою роботу, однак в ній відкриють класи з російською мовою навчання.

"Батьки понад 200 учнів написали заяви, в яких висловили бажання, щоб їхні діти навчалися російською мовою. Це питання буде вирішуватися, бо 200 дітей – це пристойний обсяг", - заявив він.

"Гімназія працюватиме для наших дітей і батьків, тим більше, сьогодні була прийнята Конституція, де прописано, що у нас три офіційні мови російська, українська і кримськотатарська. Наше завдання – забезпечити, щоб всі бажаючі вчитися на тій чи іншій мові могли робити це вільно, тому українська гімназія залишається", - додав він.

Зараз у Криму понад 500 російськомовних шкіл і лише п'ять україномовних, враховуючи сімферопольську гімназію.