Одеса після трагедії: натягнуті нерви

Сутички в Одесі

Обгорілу Будівлю профспілок, де в п'ятницю під час сутичок загинули десятки людей, в неділю відкрили для відвідування. За лічені хвилини поверхи були буквально завалені квітами і свічками. Потік людей не зупинявся весь день.

Під ногами відвідувачів хрустить скло - тіл вже немає, експерти МВС вивезли їх раніше, як і всі речові докази. Але до запаху горілого в будівлі домішується інший - майже невловимий, але моторошний: запах горілого м'яса.

То тут, то там знаходиш речі, які не забрали криміналісти, - обгоріле взуття, каністри, порожні вогнегасники. В коридорі одного з поверхів - глузливий напис на закопченій стіні: "Куріння заборонено".

Найменше постраждали верхні поверхи будівлі. Дах практично не ушкоджений, на горищі перед входом навіть стоїть напівпорожня каністра з бензином і пляшка мастила - тут робили "коктейлі Молотова". Саме через недбале поводження з цією зброєю і почалася пожежа, вважають проукраїнські активісти. Однак у проросійської сторони зовсім інша думка.

"Палили живцем"

Активістка Жанна була серед тих, кого вдалося врятувати з будівлі після нападу футбольних "ультрас" та інших груп.

"Вогонь пішов знизу, з перших поверхів, нас просто закидали пляшками, палили живцем, не давали врятуватися", - каже вона, стоячи на даху Будинку профспілок.

Саме на даху зібралися багато з тих, хто вижили в ту п'ятницю, - вогонь сюди не дістався. Але мало хто наважився спускатися до натовпу противників через охоплені полум'ям поверхи чи пожежними сходами.

"А як там спускатися - вони ж обстрілювали сходи. Стріляли в людей, які рятувалися від вогню", - веде далі активістка.

Її підтримують інші присутні - у самій будівлі, та й на площі звучать заклики помститись "бандерівцям".

Збуджений стан передається від людини до людини, на сходах нетверезий хлопець з кийком хапає за комір фотографа з азійською зовнішністю: "Ти що тут знімаєш? Ти хто взагалі? Якщо я тобі голову знесу і угроблю до біса, твої американці нарешті стривожаться?".

Серед тих, хто відвідав будівлю, - багато людей з бинтовими пов'язками: це ті, хто постраждав під час сутички. Один із них - Олексій Албу, депутат облради від комуністичної партії. Олексій виявився на боці тих, хто захищав позиції проросійських активістів від наступу "ультрас".

"Тут, біля наметового містечка, було всього 200 людей, з них половина - жінки і люди похилого віку. Бойовиків-нападників було понад 700 чоловік, у них була зброя, це була просто бійня", - заявив пан Албу Російській службі Бі-бі-сі. При цьому депутат вважає, що міліція повинна була застосувати зброю, щоб зупинити нападників.

"Обстрілювали тих, хто допомагав"

Прихильники єднання з Росією не розповідають всієї правди, вважають одеські євромайданівці. Разом із покладанням квітів до будівлі профспілок одеський Майдан провів мітинг на підтримку єдиності України.

Мітинг відкрився хвилиною мовчання в пам'ять усіх, хто загинув у п'ятницю. Люди, які прийшли з українською і європейською символікою, вшанували всіх жертв, незалежно від їхніх політичних симпатій.

Активісти одеського Євромайдану шкодують через те, що загинули люди, але провину за це покладають на самих проросійських активістів та правоохоронців, які допустили зіткнення.

Тут також є люди з перебинтованими головами. У керівника одеського Автомайдану Олексія Резвушкіна майже не видно лівого ока через припухлість - у нього влучили каменем. Пан Резвушкін та інші євромайданівці відзначають, що, описуючи події п'ятниці, проросійськи налаштовані одесити "забувають" про те, що насильство почалося з їхнього боку: коли люди з георгіївськими стрічками і російською символікою напали на колону проукраїнських активістів та футбольних фанатів, які йшли ходою в центрі Одеси.

Олексій Резвушкін каже, що в них стріляли, зокрема, і з вогнепальної зброї.

"Ми вже давно знали, що у них на Куликовому полі є вогнепал. Ми повідомляли міліцію, але жодної реакції не було. У п'ятницю стріляли з пістолетів Макарова і автоматів - зрозуміло, що люди оскаженіли".

Водночас пан Резвушкін не виключає, що проукраїнські активісти теж мали зброю - але запевняє, що її принесли вже після сутички, причому легальну - мисливську.

Інший активіст Максим Гречаний заявляє, що спочатку у п'ятничній ході взагалі не було представників "Правого сектора" та інших радикальних груп. Їх спеціально попросили не брати участі, щоб уникнути провокацій.

"Це були футбольні фанати, вони просто йшли ходою в бік стадіону, де мав початися матч. Заходити на Куликове поле (до табору проросійських сил. - Ред.) ніхто й не збирався. Але тут на колону напали, з-за спин міліції стріляли з автоматів. Бійці самооборони і "Правий сектор" підтягнулися лише за годину від початку атаки і допомагали її відбивати", - заявив активіст.

Про те, що трапилось далі, Максим розповідає з помітним хвилюванням. Так, він визнає, що проукраїнські активісти кидали коктейлі Молотова в будівлю, але наголошує, що і у відповідь летіли пляшки і кулі.

"Коли зайнявся вогонь, там уже витягувати людей почали, допомагали вибиратися з будівлі, але навіть і тоді обстрілювали тих, хто допомагав", - каже він.

Напруга росте

З обох боків зростає напруга - про це кажуть самі активісти і додають, що ситуація заспокоїться не скоро: надто натягнуті нерви, надто багато накопичилося образ.

Доказ цього - події біля райвідділку міліції Одеси, де сотні проросійських активістів силою звільнили 67 своїх соратників. Як і в п'ятницю, міліція їм особливо не перешкоджала.

Не сиділи склавши руки і проукраїнські активісти. Пізно ввечері неділі євромайданівці, сотні бійців самооборони і представники "Правого сектора" знову рушили до Будівлі профспілок і підняли перед ним український прапор.

Колона була озброєна кийками і кастетами, активісти носили маски і шоломи.

"Ми підняли свій прапор, у своїй країні. По-моєму, це нормально. Якщо вони прийдуть і знову спробують вішати свої ганчірки, ми їх напоумимо. Значить, їм було мало", - заявив Російській службі Бі-бі-сі Олександр, один із тих, хто прийшов на Куликову площу.