День перемоги без георгіївських стрічок і параду

Копирайт изображения Sergiy Mishakin and Tetiana Borzunova
Image caption Ідею нового символу висунув історик Володимир В'ятрович, а розробив його харківський дизайнер Сергій Мішакін

Україна напружено чекає на День Перемоги. Тут готуються не до зустрічей з ветеранами та урочистих заходів, а до зіткнень і можливих безладів.

Українські силовики попередили, що мало не в усіх великих містах країни, зокрема і в столиці, плануються провокації з боку проросійських активістів.

Через загрозу насильства заходи пройдуть в урізаному форматі: не буде параду, маніфестацій. Влада взагалі намагається не допустити великих зібрань людей.

Буде цього року і ще одне нововведення: низка українських організацій запропонувала відмовитися від звичного символу Дня Перемоги - оранжево-чорної георгіївської стрічки. Серед ініціаторів - Український інститут національної пам'яті (УІНП).

Козацька кров

У розмові з Російською службою Бі-бі-сі директор УІНП Володимир В'ятрович висловив думку, що георгіївська стрічка себе вже давно скомпрометувала.

Пан В'ятрович нагадав, що традиція пов'язувати оранжево-чорні стрічки з'явилася в Росії в 2005 році і швидко поширилася на пострадянському просторі.

На думку директора УІНП, ці кольори символізували уславлення імперського минулого Росії і використовувалися як інструмент державної пропаганди Кремля.

А тепер їх серйозно дискредитувало те, що їх стали використовувати як розпізнавальний знак озброєні активісти на сході України.

"Ця стрічка не має жодного відношення до вшанування пам'яті героїв Другої Світової війни, тим більше, що зараз їх носять люди, які вбивають українців на сході. Для більшості людей в країні це поєднання - російського триколору і георгіївської стрічки - стало знаком небезпеки", - зазначив В'ятрович.

Замість стрічок інститут спільно з національною телекомпанією України пропонує використовувати новий символ - червоний мак.

Схожа традиція вже давно існує в західних країнах, де мак носять у пам'ять про загиблих у світових війнах. Володимир В'ятрович зазначає, що цей символ не чужий і для України.

"Відповідно до українського фольклору, маки - це квіти, які розпускаються там, де пролилася козацька кров", - пояснює директор УІНП.

Ностальгія за минулим?

Утім, не всім така зміна до душі. Заступник голови Ради київської міської організації ветеранів України Олександр Соловей вважає заміну георгіївської стрічки невиправданою.

Копирайт изображения Reuters

"Ветеранів Великої Вітчизняної позбавляють їхнього свята. Ці стрічки символізували День Перемоги. Те, що їх носять противники влади на сході, - біда самої нової влади, яка довела ситуацію до такого кровопролиття. Замість того, щоб забезпечити безпеку ветеранів у такий день, влада вирішила скасувати заходи", - каже Соловей.

За його словами, заміна стрічок на новий символ і скорочення урочистостей вписується у нещодавню тенденцію дискредитувати ветеранів війни і саме свято.

"Скільки нам уже надходило сигналів із різних міст: там ветерана образили, десь нагороду зірвали, десь пам'ятники розмалювали", - журиться він.

Але український історик Юрій Шаповал не згоден із тим, що в Україні намагаються знецінити перемогу у Другій Світовій війні.

На його думку, час усвідомити, що 8-9 травня - це, насамперед, день скорботи за мільйонами загиблих.

"Можливо, для багатьох ветеранів цей день якось пов'язаний із ностальгією за радянським минулим, звідси і жаль з приводу стрічок", - припускає історик.

Шаповал також підтримує ідею заміни георгіївської стрічки на квітку маку, на його думку, - це крок у бік десовєтизації України.

Як нагадує експерт, оранжево-чорну стрічку, поряд із російським триколором, використовувала Російська визвольна армія генерала Власова, яка воювала проти радянських військ на боці гітлерівської Німеччини.

"Сталін скасував святкування Дня Перемоги у 1948 році. Відновив його вже Брежнєв у 1965-му. Це свято було маніпулятивним, в нього вкладався сенс, вигідний панівній еліті. Те саме відбувається зараз і у Росії", - пояснює він.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Георгіївську стрічку активно використовують проросійські активісти

"Колорадська символіка"

Новий символ Дня Перемоги офіційно презентують 8 травня, коли квітка маку з'явиться в ефірі українських телеканалів. Ініціатори проекту кажуть, що ідею вже підтримали і на державному рівні.

"Прибрали цю стрічку? І правильно, не треба людям "колорадську" символіку впихувати", - вважає молодий киянин Олександр.

Прізвисько "колоради" сепаратисти отримали від патріотично налаштованих українців саме за георгіївські стрічки, які нагадують забарвленням жука-шкідника.

"Мені особисто все одно, якого кольору буде стрічка, але я думаю, що для тих ветеранів, які ще живі, це щось та й означає. Навіть попри те, що її споганили сепаратисти", - каже кореспонденту Бі-бі-сі мешканка столиці Світлана.

"Після всього того, що Росія у нас влаштувала, носити радянські символи, тим більше зараз, під час війни... Це, щонайменше, непристойно", - вважає Юрій із Києва.

Україна не самотня у своєму рішенні відмовитись від георгіївських стрічок. Так само на офіційному чи неофіційному рівні вчинили в Литві, Білорусі та Казахстані.

Російській службі Бі-бі-сі вдалося поговорити з одним із українських ветеранів Другої Світової Андрієм Шойсом.

Йому 91 рік, військову кар'єру закінчив у 1944 році через поранення, брав участь у боях за Україну.

Пан Шойс жалкує, що цього року День Перемоги відзначатиметься скромніше і каже, що все одно збирається зустрітися з небагатьма ветеранами, які ще залишилися в живих.

Шойс не особливо засмутився, дізнавшись про зміну символу Дня Перемоги на Україні.

"Ви знаєте, коли я надягаю свій кітель, він весь у плашках і орденах. Тож символів участі у війні мені вистачає. А от що ветеранам справді потрібно - це більше турботи з боку влади і, звісно, мир в країні", - каже ветеран.