Опитування: ставлення світу до Росії гірше, ніж будь-коли

Красна площа Копирайт изображения AFP
Image caption Більша частина опитування проводилася ще до військових дій Росії в Криму

Міжнародне ставлення до Росії серйозно погіршилося за останній рік. Про це свідчать дані соціологічного дослідження, проведеного на замовлення Всесвітньої служби ВВС.

У дослідженні брали участь 24,5 тис. осіб з 24 країн, серед яких Росія, Великобританія, США, Австралія, Аргентина, Гана, Нігерія, Китай та Індія. Усіх їх просили оцінити міжнародний впливу 16 різних країн і Євросоюзу.

Учасникам опитування пропонували вибрати одну з категорій - "в основному позитивне (ставлення)" або "в основному негативне".

Гірше, ніж будь-коли

Вперше за дев'ять років досліджень негативне ставлення до Росії висловили 45% опитаних. У симпатіях до цієї країни зізналися лише 31% респондентів. За співвідношенням між цими категоріями Росія обіймає п'яту сходинку знизу серед усіх країн у рейтингу.

Погіршення ставлення до Росії - загальний тренд, зафіксований в 13 країнах на всіх континентах.

Найгірше Росію сприймають у Європі та Північній Америці. У Франції з негативною оцінкою погоджуються 69% респондентів, у Німеччині - 67%, у Великобританії і США - по 64%, в Канаді - 62%.

Позитивне ставлення найчастіше висловлюють жителі азійських країн, з якими Росія є партнерами по БРІКС. У Китаї позитивні оцінки звучали від 55% респондентів, в Індії Росію позитивно оцінили 38% опитаних.

% позит. % негат. % позит. % негат.
Великобританія 52 29 58 21
Росія 39 39 31 45
Китай 48 32 35 49
Євросоюз 51 19 46 30
Японія 53 24 48 32
США 34 52 36 47

(Дані для Євросоюзу і Японії вказані за 2006 рік)

Основна частина дослідження проводилася ще до анексії Криму і подій на сході України (опитування охопило період з 17 грудня 2013 р. до 28 квітня 2014). Проте вже в цей час зростала напруженість довкола Москви, нагадує директор програми Університету Меріленда, яка вивчає ставлення до міжнародної політики, Стівен Кул.

"Незважаючи на те, що опитування в основному відбувався до подій у Криму і збіглося з іграми в Сочі, звільненням Ходорковського і учасниць Pussy Riot, це все-таки був часовий відрізок, коли Путін вимагав від України припинити рух у бік Євросоюзу і коли на вулицях Києва сталися перші заворушення", - каже пан Кул.

США: стеження не минулися даремно

Згідно з даними опитування, у світі суттєво погіршилося ставлення до США. Негативне сприйняття цієї країни посилюється протягом останніх трьох років.

Найбільш критично США сприймають у Пакистані (61%), Китаї (59%), Німеччині (57%) і Росії (52%).

Найсильніше цей показник підскочив в Іспанії, Німеччині і Бразилії - тут США втратили від 19 до 15 процентних пунктів. На думку Лайонела Белли з соціологічної компанії GlobeScan, що проводила дослідження, погіршення ставлення до США в цих країнах цілком закономірне.

"Ймовірно, не є збігом те, що країни, які показали найбільш гостре зростання критичного ставлення до США - Іспанія, Німеччина і Бразилія - це якраз ті країни, де викрили масштабну розвідувальну діяльність США і де її широко критикували", - пояснює він.

Британія - серед країн-любимчиків

Сполучене Королівство виявилося серед країн, ставлення до яких у світі переважно позитивне. Сприйняття Великобританії стабільно поліпшується з 2005 року, відзначають дослідники.

Найбільше Великобританію люблять у країнах, де говорять англійською мовою. У США позитивні оцінки їй дають 81% опитаних, у Канаді - 80%, в Австралії - 73%.

Незважаючи на те, що в Євросоюзі Британію теж сприймають позитивно, дослідники відзначають зростання кількості тих, кому Великобританія не до душі.

У Німеччині таких людей зараз 34% (на 15% більше, ніж рік тому).

В Іспанії кількість тих, хто позитивно оцінює Великобританію, нині складає всього 41%. При цьому негативний рейтинг Сполученого Королівства в цій країні виріс і досяг 36%.