Біженці з Донбасу знаходять притулок у Харкові

Біженці з Донбасу

Незважаючи на те, що кількість людей, які покидають Донбас, за даними неурядових організацій, вже йде на тисячі, тут, у Харкові, практично весь тягар з розміщення переселенців лягає на добровольців.

Для мешканки Краматорська Олени, як і для її двох онуків, втеча з рідного міста закінчилася в Харкові. Саме сюди, на центральний вокзал, вона приїхала з поспіхом спакованими валізами, без грошей, контактів і планів.

Останні гривні зі свого гаманця вона віддала таксисту, який погодився довезти її через блокпости проросійських активістів у Краматорську до містечка Ізюм, де вже можна було сісти на поїзд.

"Я зрозуміла, що далі залишатися вже не можна. Снаряди почали вибухати прямо біля мого подвір'я, стіни будинку тремтіли, чого тут ще чекати?" - розповідає Олена.

Вона не хоче називати ані свого прізвища, ані з'являтися на фото. "У мене двоє дітей, боюся тільки за них", - каже вона.

На харківському вокзалі Олену не зустрічав ніхто.

"Не існує пунктів прийому біженців, їх не забезпечують житлом. Є гаряча лінія, але вона створена, знову ж таки, добровольцями з Червоного Хреста", - каже Тетяна Науменко з місцевої організації самооборони.

"Що ще залишалося робити?"

Копирайт изображения AFP
Image caption Багато хто в в Краматорську вважає, що далі залишатися в місті вже не можна

За словами активістів, багато біженців з Донбасу їдуть до Харкова, сподіваючись знайти там притулок, оскільки це, за їхніми словами, найближче спокійне місто.

Олена каже, що, приїхавши на електричці, не знала, що робити далі, і звернулася до перших зустрічних, які запросили її та дітей до себе додому і стали шукати номери гарячої лінії для переселенців в інтернеті.

У результаті їм погодилася дати притулок харків'янка Євгенія Шпак у своєму заміському будинку.

"Це абсолютно сторонні для нас люди, я навіть не знаю, чи зможу коли-небудь їм віддячити. Мало того, що вони дали нам дах над головою, вони нас ще й годують і надають все необхідне", - каже Олена.

Копирайт изображения AFP
Image caption У Краматорську озброєним людям без знаків розпізнавання вже давно не дивуються

Свій будинок у Краматорську Олена закрила і доручила сусідам за ним доглядати. Вона каже, що переживає за збереження майна, але загроза онукам просто не залишила їй вибору.

"Там [у Краматорську] не працюють школи, закрилося підприємство, де я працювала, що мені ще залишалося робити?" - журиться вона.

У родині, яка прихистила її, кажуть, що готові допомагати Олені стільки, скільки це буде потрібно.

При цьому Євгенія Шпак вважає, що держава таки має взяти розміщення переселенців у свої руки, бо зусиль волонтерів явно недостатньо.

Бракує житла

Директор департаменту соціального захисту при Харківській обласній адміністрації Олена Захутська, відповідаючи на запитання кореспондента Російської служби Бі-бі-сі, повідомила, що влада області може забезпечити житлом трохи більше тисячі осіб.

За словами пані Захутської, область готова допомогти і з тимчасовим працевлаштуванням. Поки що до місцевої влади звернулися лише дві особи, одній з яких вдалося знайти роботу.

"З боку місцевої влади ми майже завжди зустрічаємо розуміння і готовність допомогти. Але, на жаль, справа застряє на більш високому рівні. Необхідна політична воля, щоб визнати і почати вирішувати цю проблему. Інакше у безпосередніх представників влади просто немає можливостей, щоб допомогти цим людям ", - вважає Тетяна Науменко.

Вона ж наголошує, що тисячі житлових місць, про які говорила Олена Захутська, зовсім недостатньо, оскільки потік біженців до Харкова вже давно перевалив за цю межу.

За її словами, назвати точні дані дуже складно, бо переселенці не реєструються офіційно - більшість приїжджає до своїх родичів або знайомих, або, як Олена, просто не знають, куди їм звертатися.

Страх перед "бандерівцями"

Тим, кому нікуди їхати, допомагають такі добровольці як Євгенія Шпак, пояснює Тетяна Науменко. Ті, хто надають житло і їжу, не отримують за це жодних компенсацій, все тримається винятково на ентузіазмі.

Серед людей, які залишили Донбас, багато ромів, їх теж розселяють добровольці. Приміром, одна з харківських циганських організацій надала притулок більш ніж ста представникам народності рома, які залишили свої будинки в Донецькій області.

Image caption Біженці з Донбасу щодня прибувають на центральний вокзал у Харкові

Тетяна Науменко каже, що добровольці харківських організацій допомагають усім переселенцям, незалежно від їхніх політичних переконань.

"Головне, щоб люди змогли влаштуватися в безпечному місці, з усім іншим будемо розбиратися потім", - говорить вона.

За словами пані Науменко, влада не допомагає переселенцям навіть з транспортом: тих, хто не може вибратися з "гарячих точок" своїм ходом, вивозять на свій страх і ризик активісти "автомайдану".

Представники неурядових організацій говорять, що для роботи з вимушеними переселенцями необхідно залучати психологів.

Як розповідає активістка, люди часто не розуміють, куди вони їдуть, і з острахом чекають агресії з боку "бандерівців", про насильство з боку яких розповідають на південному сході проросійські активісти.

Image caption Біженців у Харкові безкоштовно розміщують у себе місцеві добровольці

"Нам часто доводиться пропонувати людям поселення у волонтерів у Західній Україні, і переселенці просто починають панікувати. Вони й правда вірять у те, що їх там будуть різати", - доповнює картину Тетяна Науменко.

Ну а деякі біженці, за її словами, очікують, що з Харкова їм нададуть можливість виїхати до Росії. "Звичайно, цього ми робити не можемо", - додає пані Науменко.

"Нові" біженці

Крім Харкова, переселенців з південного сходу України приймають сьогодні Запоріжжя, Житомир і Київ.

В українській столиці з проблемою переселенців зіткнулися ще на початку року, коли сюди пішов потік біженців з Криму.

Image caption Біженців з Криму в Києві просять звертатися в координаційний центр

На центральному вокзалі української столиці, судячи з оголошень, діє спеціальний пункт, який надає переселенцям інформацію про те, куди вони можуть звернутися за допомогою.

Студентам з Криму надають гуртожиток і допомагають із зарахуванням і переведенням у київські вишы.

Однак у ситуації з "новими" біженцями ясно далеко не все.

Копирайт изображения AFP
Image caption З проблемою переселенців з Криму в Києві зіткнулися ще на початку року

Минулого тижня біля київської Ради пройшов мітинг переселенців зі Сходу, вони вимагали узаконити статус переселенців і забезпечити охочих залишити Луганську і Донецьку області транспортом.

До мітингувальників вийшли депутати міськради і обіцяли допомогти. З термінами, втім, не визначилися.