Один із утримуваних у Лівії українців помер - МЗС

українці у лівії Копирайт изображения AFP

Один із 19 українців, яких досі утримують у Лівії, помер - про це повідомили в МЗС України.

У повідомленні зазначено, що людей, яких тримають за ґратами з серпня 2011 року, вночі проти 14 липня з міркувань безпеки перевезли із Триполі до Зінтану.

"Після прибуття до місця призначення одного з утримуваних за станом здоров'я було госпіталізовано до місцевої лікарні, де він невдовзі помер", - зазначили у міністерстві.

Лівійській стороні вручили ноту протесту проти недбалості і "вчергове висловили вимогу якнайшвидше вирішити питання" щодо повернення громадян України додому.

"МЗС постійно порушувало перед лівійською стороною питання щодо нагальної потреби врахувати гуманітарний аспект справи утримуваних українців, зокрема їхній похилий вік та наявність хронічних хвороб, які загрожують їхньому життю", - заявили у зовнішньополітичному відомстві.

У повідомленні також наголосили, що Вищий військовий суд країни скасував вирок про 10 років в'язниці українцям ще 14 серпня минулого року. Але суд загальної юрисдикції досі розглядає їхні справи.

"З огляду на складну суспільно-політичну та безпекову ситуацію у Лівії, провадження у справі здійснюється вкрай повільно - судові слухання постійно переносяться у зв'язку із неможливістю лівійської влади гарантувати безпечну доставку підсудних до судового приміщення", - ідеться у повідомленні.

В МЗС також закликали міжнародну спільноту допомогти повернути українців додому.

"Лівійський суд має у своєму розпорядженні докази того, що потрапляння українців до Лівії мало місце внаслідок шахрайських дій громадянина Російської Федерації, який під виглядом їхнього найму для роботи на російсько-лівійську нафтовидобувну компанію забезпечив організацію приїзду українців до цієї країни", - додали у міністерстві.

У 2011 році сили Національної перехідної ради Лівії заарештували 19 українців, двох росіян та трьох білорусів.

У червні 2012 року лівійський воєнний трибунал визнав їх винними у пособництві режиму поваленого лівійського лідера Муаммара Каддафі. Одного з росіян засудили до довічного ув'язнення, інших обвинувачених - до 10 років в'язниці.

Усі 24 засуджені відкидали висунуті їм нової владою Лівії звинувачення і стверджували, що прибули до країни працювати за контрактами в нафтовій галузі країни.