Свято без брата: у Севастополі відзначили День флоту

Navy
Image caption Колишнє свято двох "братніх" народів цього року відбулося без одного з "братів"

Поки на сході України тривають бої та гинуть мирні громадяни, у анексованому Севастополі - колишньому "українському місті руської слави" - в останню неділю липня традиційно святкували День Військово-морського флоту.

Хоча святкування проходили за традиційним сценарієм, цього року російське командування внесло певні зміни.

Уперше День флоту пройшов без участі українських військових моряків, виключно під російськими триколорами та Андріївськими прапорами.

Так вже було: після анексії півострова росіяни самі відсвяткували День Перемоги в Криму, який також усі попередні роки відзначали разом з українцями.

Показові навчання

Російський флот у Севастополі влаштував справжню військову демонстрацію.

Спершу кораблі Чорноморського флоту РФ пройшлися парадом у Севастопольській бухті. Далі почалися показові навчання - одразу в морі, на суші та в повітрі.

Російські військові продемонстрували артилерійські установки "Гвоздика" і "Град". У повітрі над містом літали літаки Су-24 і Бе-12 та вертольоти Ка-27 і Мі-8.

Тим часом морська піхота здійснила показову висадку на берег. До бухти з великого десантного корабля "Ямал" викотилися БТР-80, морські піхотинці показали елементи рукопашного бою на березі, а з борту корабля дали залп з іще одного "Граду".

До "військо-спортивного свята" залучили 18 кораблів, 28 літаків і гвинтокрилів та 19 одиниць наземної бойової техніки.

При цьому головнокомандувач ЧФ Олександр Вітко похвалився, що показане - лише десята частина із можливостей його флоту.

За кримським бортом

В Україні головне свято військових моряків за роки незалежності втратило своє первісне значення.

Спершу встановлений на 1 серпня указом другого українського президента, а потім тричі перенесений і видозмінений, День Військово-морських Сил перетворився на просто День флоту України, який об’єднав у собі свята працівників річкового та торговельного флотів разом із військовими моряками.

Image caption Російські війська провели в Севастополі парад і показові навчання

Торік Севастополь у День флоту відвідали одразу два президенти - Віктор Янукович та Володимир Путін. Тоді їх зустрічали українські та російські моряки, кораблі яких стояли у єдиному парадному строю.

Десятки років до Севастополя у цей день приїжджали тисячі людей з усіх колишніх радянських республік, але тепер він став закритим містом для братів-слов’ян.

Нині все докорінно змінилося: свято двох "братніх" народів відбулося без одного з "братів". Відтепер тисячі українців, які служили на півострові, втратили можливість святкувати у Севастополі своє професійне свято.

День флоту цього року українським військовим морякам довелося зустрічати поза межами Криму.

Ті залишки Військово-морських сил, яким вдалося вирватися з окупованого півострову, наразі перебувають в Одеській та Миколаївський областях, а штаб ВМС та флагман українського флоту фрегат "Гетьман Сагайдачний" - в Одесі.

Чи повернуть кораблі

Решту кораблів ВМС України та військової техніки Росія досі не віддає, а за словами командувача Чорноморським флотом адмірала Олександра Вітко, і не збирається віддавати.

Image caption Росія поки що не збирається повертати Україні її кораблі із Криму, заявив головнокомандувач ЧФ Олександр Вітко

Російський адмірал білоруського походження, виступаючи в Севастополі під час Дня флоту, заявив журналістам, що росіянам ця техніка не потрібна, але українцям повертати її не будуть, бо вона нібито "буде використана в бойових діях проти власного народу". Він також додав, що ця техніка застаріла і може призвести до чисельних жертв серед населення.

А голова нової влади Криму Сергій Аксьонов взагалі звинуватив українських військових у тому, що вони внаслідок невмілого користування технікою привели її у неробочий стан.

Після окупації Криму росіяни хоч і повернули Україні 35 застарілих кораблів та допоміжних суден, однак там досі залишається майже 20 одиниць, серед яких "основа" українських ВМС: корвети "Тернопіль", "Луцьк", "Придніпров’я", морські тральщики "Чернігів" і "Черкаси", великий десантній корабель "Костянтин Ольшанський", корабель управління "Славутич".