Як українці допомагають армії

Волонтери "Люта справа" Копирайт изображения Luta Sprava
Image caption Група "Люта справа" – одна з багатьох кампаній в інтернеті, яка намагається допомогти збіднілій українській армії

Пожертви громадян допомагають українській владі вести війну в той час, як війська намагаються оточити проросійських сепаратистів на сході країни.

Гроші та амуніція для військових збираються через Facebook-групи, спеціальні веб-сайти, текстові повідомлення (sms) та волонтерські організації.

Менше ніж через місяць після втечі колишнього президента Віктора Януковича до Росії Міністерство оборони України звернулося до громадян з проханням допомогти військовим.

Чотири місяці потому у Міноборони повідомили, що вдалося зібрати 11,7 млн. доларів, включно з 2,8 млн. доларів, які надійшли від текстових повідомлень з мобільних телефонів на спеціальний номер 565.

Кампанії в Інтернеті

Коли стало зрозуміло, що в армії України немає навіть найнеобхідніших речей, активісти створили численні інтернет-групи в щоб збирати та доставляти допомогу для армії.

" Крила фенікса" стала одною з найпопулярніших.

Копирайт изображения Alex Lexx
Image caption Деякі речі приходять із листами про підтримку

"Наше завдання - вдягти, взути, захистити та покращити українську армію якомога швидше", - зазначається у цілях групи. За її повідомленнями на Facebook слідкує понад 35 тисяч користувачів. Група заявляє, що вже зібрала понад 10 мільйонів гривень.

Переважна більшість речей, які приносять волонтери, не є зброєю. Це їжа, медикаменти, предмети гігієни, бронежилети, каски та біноклі.

Українські ЗМІ повідомляли про людей, які дарували армії навіть БТРи, що були ймовірно куплені як надлишкове військове майно.

Деякі речі йдуть до конкретних військових. Так активіст Наталія Ветвітська, за повідомленнями якої на Facebook слідкують 16 тисяч людей, відвідує поранених солдат у лікарнях, а потім публікує їх банківські реквізити, щоб гроші йшли безпосередньо на рахунки військовослужбовців.

Фанати футбольного клуба "Дніпро" організували пункт збору пожертв у Дніпропетровську. Їх активісті закликають людей у супермаркетах купувати та передавати продукти для армії одразу там.

Після цього волонтери доставляють подаровані речі й продукти у військові частини на сході України. Facebook-група Армія SOS публікує звіти про те, як витрачаються зібрані гроші, а також фотографії товарів, що були передані військовим частинам.

Футболки для військових

Деякі групи більш спеціалізовані. Наприклад, одна з Facebook-груп присвячена виробництву та постачанню в армію куленепробивних жилетів, а інша передає медикаменти.

Веб-ресурс " Люта справа" спеціалізується на футболках, яких не вистачає в армії. Їх девіз: "Футболок для наших хлопців багато не буває". "Купуй одну футболку для себе, а іншу даруй солдату", - обіцяють організатори ініціативи.

Багато, якщо не більшість, обговорень в інтернет-групах, які допомагають українській армії, ведуться ведуться російською. Хоча російські посадовці та ЗМІ продовжують стверджувати, що російськомовних в Україні залякує армія і вони потребують захисту.

Російська допомога

Чи мають сепаратисти таку ж громадську підтримку? В Україні цьому дуже мало підтверджень. Однак кампанії збору допомоги самопроголошеним "народним республікам" на сході України запустили по всій Росії.

Пожертви росіян переважно складаються з грошей, їжі, медикаментів та амуніції. Повідомляється, що частина цієї допомоги дійсно дійшла до чоловіків та жінок на полі бою.

Але більшість кампаній у Росії спрямовані на допомогу біженцям з українських Донецької та Луганської областей.

Більше впливають на конфлікт кампанії вербування бойовиків для участі у військових діях в Україні. У більшості випадків вони здійснюються у соціальних мережах через право-радикальні та напіввійськові групи, такі як російське козацтво.

Ліберальне видання " Новая газета" пише, що деякі з військових комісаріатів міністерства оборони Росії зараз використовуються для вербування у загони сепаратистів, які воюють проти української армії.

З точки зору Києва, саме таке вербування, як і ймовірне постачання зброї з Росії, підживлює конфлікт на сході України. Без цього кризу було б вже давно подолано, кажуть представники української влади.

Копирайт изображения Yury Kasyanov
Image caption Українські активісти постять фото речей, які доставляються військовим, звітуючи про те, як як витрачаються пожертви
Копирайт изображения Alina Mykhailova
Image caption Біноклі та оптичні прилади - популярні дарунки для української армії
Копирайт изображения Yaroslav DM
Image caption Солдати та волонтери не хочуть показувати обличчя, побоюючись помсти сепаратистів
Копирайт изображения Alina Mykhailova
Image caption Покупці можуть дарувати продукти в супермаркетах

Служба моніторингу ВВС повідомляє та аналізує новини з телебачення, радіо, інтернет та газет з усього світу. Інші статті Служби моніторингу ВВС можна знайти тут.

Новини на цю ж тему