Сушкевич: паралімпійська база в Криму належить українцям

Валерій Сушкевич

Тренувальна база українських паралімпійців в Криму зіграла важливу роль в успішних виступах українських паралімпійців. Цей центр паралімпійської та дефлімпійської підготовки та реабілітації інвалідів вважається одним із найкращих у світі. Однак після анексії Криму Росією постало питання про його долю.

Засновник та президент українського Національного паралімпійського комітету Валерій Сушкевич розповів в інтерв'ю ВВС Україна про те, чи відбуваються зараз тренування українських спортсменів на базі.

Валерій Сушкевич: Коли трапилось, те, що трапилось у нас в Криму, з нашою кримською землею, ми перебували в Сочі на зимових паралімпійських іграх. Я був здивований шаленим інтересом і зацікавленістю світової спільноти, коли буквально під час змагань запитували: "А як же відомий паралімпійський центр в Криму у місті Євпаторія?". Він надзвичайно відомий.

Сьогодні є узгоджена позиція, є підтвердження з боку Російської Федерації того, що центр як належав, так і належить українським інвалідам, Національному комітету спорту інвалідів України.

Що ж до реалій, то сьогодні у центрі в обмеженому вигляді, у зв'язку з відомою ситуацією, відбувається тренування наших паралімпійців, реабілітація інвалідів, тренування дефлімпійців.

Зокрема, зараз проходить чемпіонат Європи з плавання, і наша паралімпійська команда зараз займає перше місце в загальному заліку. Вже 22 медалі за три дні! І цикл підготовки цих спортсменів відбувся в національному паралімпійському центрі.

Європейська, світова спільнота проявила солідарність для того, аби не було зроблено жодного нецивілізованого кроку (з боку Росії – Ред.), адже не можна забрати у людей з інвалідністю те, що їм належить.

Image caption Центр у Євпаторії є власністю Національного паралімпійського комітету України

Я також повинен сказати про позицію російського паралімпійського комітету і його президента Володимира Лукіна: те, що належало українським інвалідам, має лишитися у власності Національного паралімпійського комітету України.

ВВС Україна: Чи правильно я розумію, що принциповою у вирішенні цього питання була допомога з боку ваших європейських партнерів?

Валерій Сушкевич: Я хочу сказати про мою особисту подяку президенту Міжнародного паралімпійського комітету Філу Кравену, який щотижня цікавився долею центру.

Мені приємно, що перша особа світового паралімпійського руху стежила за долею центру. Він мав особисту зустріч з президентом Росії з цього приводу, був контакт на вищому рівні. Я вважаю, що велику роль відіграла світова спільнота.

"Рішення команди"

ВВС Україна: Ви особисто контактували з президентом Росії Володимиром Путіним з цього питання?

Валерій Сушкевич: Так, у мене була розмова з президентом Росії з різних питань, і питання центру було останнім, яке обговорювалось в цих контактах. Я тоді був на паралімпійських іграх в Сочі і контактував із Володимиром Путіним як президент Національного паралімпійського комітету України.

Мої месседжі у цій розмові були про те, щоб європейська, українська і російська спільноти людей з інвалідністю не поповнювалась людьми в результаті війни. В тому числі ми торкнулися теми паралімпійського центру в Криму. І президент Росії підтвердив те, що жодних нецивілізованих, неправових кроків відносно центру з боку Російської Федерації зроблено не буде.

ВВС Україна: Під час паралімпіади в Сочі, коли різко загострились стосунки між Києвом та Москвою через події в Криму, було багато дискусій про те, чи взагалі варто виступати українській команді. Зрештою, було вирішено залишитись. Як ви зараз вважаєте, це було правильне рішення?

Валерій Сушкевич: Це було рішення всієї команди, але воно дуже залежало від думки українських громадян. Якби ми поїхали з паралімпіади перед відкриттям, то цей демарш був ви помічений на один день. І на цьому закінчилося б усе те, що стосується українських спортсменів.

Але українська команда готувалась гідно представити України у світовому спорті. І особливого значення набули перемоги українських паралімпійців, підняття українського прапора під час тих подій довкола Криму. Дуже важливо було заявити про Україну як незалежну країну, яка гідно може перемагати у світовому спорті. Лейтмотивом перебування української збірної в Сочі було: мир в Україні, мир в Європі і мир у світі.

Реабілітація після АТО

ВВС Україна: А що кажуть самі спортсмени, чи вони не відмовляються їхати на анексовану територію?

Валерій Сушкевич: Ми їдемо на свою територію, на територію нашого паралімпійського центру, туди, де завжди була українська територія. Люди дуже хочуть туди їхати.

Питання в іншому, що є низка чинників, які заважали і сьогодні заважають у зв'язку з тим, що трапилось в Криму. Тому, наприклад, наші команди з футболу, плавання, легкої атлетики, просто люди з інвалідністю, які там були на реабілітації, кажуть, що сьогодні стало складніше туди добиратись і вирішувати питання перебування.

ВВС Україна: На сході України тривають бойові дії, багато людей щодня зазнають поранень, багато бійців втратили кінцівки. Чи є у вас ідеї про те, щоб долучати цих людей до спорту, до реабілітації через спорт, адже це – переважно молоді люди?

Валерій Сушкевич: Ви знаєте, є у нашому колі людей з інвалідністю такий сумний термін – "свіжий інвалід". Він ще не усвідомив, яким є його подальше життя. Ці хлопці, які захищають український народ, віддали найдорожче – або життя, або здоров'я, і лишилися часто в безпорадному стані.

Завдання з боку держави, суспільства, громадськості, - зробити все, щоб забезпечити їхнє повернення у суспільство, в українські зали… Пройде місяць-два і кожен з них усвідомить: а як же я далі буду жити в такому стані. Ти можеш жити! Ти повинен жити, це твоя боротьба, і ти не один.

І оце "ти не один", "ти в загалі людей, яких ти захищав", - має бути лейтмотивом нашої роботи. Це буде непросто… І паралімпійці України в цій роботі можуть бути і будуть лідерами, тому що ви знаємо ціну здоров'ю і ціну людської волі.

Вибори

ВВС Україна: Не можу вас не запитати про парламентські вибори, які насуваються. Чи ви особисто будете брати у них участь і за списком якої сили, якщо ці вибори будуть проходити за пропорційною системою?

Валерій Сушкевич: Я безумовно буду брати участь у парламентських виборах, список у мене завжди той самий. Це команда Юлії Тимошенко, команда "Батьківщини".

Я вважаю, що ця політична сила на сьогодні найбільш соціально орієнтована. Ви знаєте, що напрямок моєї діяльності в парламенті завжди був не політичний, а соціальний…

На мою думку, сьогодні невиправдано, іноді, я б сказав, не дуже чесно, робляться удари в бік цієї моєї політичної сили, я вважаю, що вона буде в українському парламенті і буде представляти інтереси українських виборців.

ВВС Україна: Зараз багато говорять про непублічність Юлії Тимошенко після президентських виборів. Чи ви знаєте, чим вона зараз займається?

Валерій Сушкевич: Останній місяць я не бачився з Юлією Володимирівною з різних причин, пов'язаних і з моєю зайнятістю, і з її зайнятістю. Я не мав безпосереднього контакту.

Але опосередкований контакт через її помічників і радників я мав. Наприклад, те, що стосується скасування пенсійної реформи. Ми через апарат Юлії Володимирівни погодили основні пункти, які стосуються не популістського, а конкретного питання скасування абсолютно незрозумілих чинників, які минула влада застосувала під час пенсійної реформи.

З Валерієм Сушкевичем розмовляла Ганна Кундіренко.