Чому прапор Панами такий зручний для судновласників?

Копирайт изображения Getty
Image caption Панамський канал відіграє визначну роль у житті панамців

Панама, невеличка держава з трьома мільйонами громадян, має найбільший у світі флот - більший ніж у США та Китаю разом узятих. Алійя Свабі досліджує, як ця крихітна центральноамериканська країна зробилася повелителькою хвиль.

Завдяки її вдалому розташуванню і видовженій формі, Панамі пощастило опікати один із найважливіших морських торговельних шляхів у світі: протоку, яка поєднує Тихий і Атлантичний океани.

Минуло вже сто років, відколи кораблі, які хотіли уникнути небезпечного маршруту через мис Горн, отримали альтернативу - Панамський канал.

Це 77-кілометрове інженерне, яке називають одним із семи чудес сучасного світу, щороку пропускає через складну систему шлюзів 14 тисяч суден.

На багатьох із них майорить прапор Панами, хоча ця країна не має давньої історії мореплавства.

Панамі належить лише одна невелика судноплавна лінія і низка компаній, що надають комунікаційні послуги у портах і на каналі.

Дешевша робоча сила з-за кордону

Більшість торговельних кораблів під прапором Панами насправді належать іноземцям, які хочуть уникнути суворих вимог до мореплавців у власних країнах.

Панама дозволяє плавати на умовах так званої відкритої реєстрації. Її прапор надає можливість легко реєструвати судна (часто в режимі онлайн) і брати на роботу дешеву робочу силу з-за кордону. Крім того, іноземних власників не змушують платити прибутковий податок.

Під прапором Панами зараз ходить близько 8600 кораблів. Для порівняння, США має близько 3400 зареєстрованих суден, а Китай - трохи більше ніж 3700.

За міжнародним правом, кожне торговельне судно мусить бути зареєстроване як таке, що належить до флоту певної країни, яку називають "державою прапора". Ця країна має юрисдикцію над судном, відповідає за дотримання ним правил безпеки і гідних умов праці моряків.

Можливість відкритої реєстрації, яку часом зневажливо називають "вибором зручного прапора", від початку викликала багато суперечок.

Уперше іноземні суда ввійшли до реєстру Панами у 1922 р. Це були два американські пасажирські кораблі, які хотіли продавати пасажирам алкоголь під час сухого закону. За ними потяглися й інші, власники яких не хотіли підвищувати зарплатню і поліпшувати умови праці, як того вимагало законодавство США.

Копирайт изображения Getty

Після Другої світової війни флот Панами почав зростати ще швидше: американські судновласники прагнули зменшити витрати, а європейські — уникнути високих податків.

Попит на відкриту реєстрацію наростав, і інші країни, що розвиваються, теж відкрили свій флот для всіх охочих. Наприклад, США, щоб розбудувати свій флот нейтральних кораблів під час холодної війни, скористалися реєстром Ліберії.

Зараз Панама має найбільший реєстр у світі; за нею йдуть Ліберія, Маршаллові острови, Гонконг і Сінгапур. Станом на минулий рік майже три чверті кораблів у світі були зареєстровані під прапором чужої країни.

Для Панами реєстр надзвичайно вигідний — економіка країни отримує півмільярда доларів з митних зборів, оплати послуг та податків.

Проте критики цієї системи вказують на те, як легко за таких умов приховати інформацію про справжніх власників кораблів і знехтувати вимогами та правилами.

Звинувачення у корумпованості

Луїс Фруто, представник Міжнародної федерації працівників транспорту (International Transport Workers' Federation, ITF) у Панамі, каже, що країна закриває очі на "виконання своїх обов’язків, яке необхідне для розширення реєстру".

ITF активно виступає проти "зручних прапорів" з 1958 р. На думку представників федерації, панамська реєстрація краща, ніж деякі інші, "з точки зору безпеки, але все ще має серйозні недоліки у таких сферах як нагляд і контроль, розслідування аварій і допомога екіпажу".

Два роки тому пан Фруто розслідував інцидент, який призвів до смерті 22-річної члена екіпажу у її першому ж рейсі. Жінку затягло в устаткування корабля, яке, як підозрюють, було несправним.

За даними ITF, замість того щоб плисти до найближчого порту, як передбачають правила, корабель ще понад два тижні продовжував рейс з тілом загиблої в холодильнику.

Інші розслідування ITF дозволяють припустити, що деякі ліцензії куплені нелегально.

Міжнародні закони вимагають, щоб країни з відкритими реєстрами проводили інспекцію суден, дотримувались міжнародних правил, розслідували аварії та випадки корупції.

Але критики стверджують, що Панама нехтує всіма цими завданнями, що ставить під загрозу життя працівників флоту.

Копирайт изображения Getty
Image caption Критики хвилюються, що через недостатній примус до виконання правил число аварій збільшується

І справді, аварії з панамськими суднами стаються часто.

Втім, Карлос Гонсалес, колишній виконавчий секретар Морського управління Панами, пояснює цей факт чисельністю флоту. У Панами найбільше кораблів, отже, й аварій найбільше, каже він.

З 2008 р. Панамі вдалося зменшити число порушень настільки, щоб перейти із "чорного" до "білого" списку Паризького меморандуму про взаєморозуміння, що виражає висновки контролю з боку 27 морських адміністрацій країн Європи та Північної Америки.

Тим не менше, панамську систему реєстрації постійно звинувачують у корумпованості.

"Скандал"

У 2000 р. генеральному секретареві ITF Девіду Кокрофту за 4 тисячі доларів вдалося придбати ліцензію першого помічника капітана, яка дозволяє керувати судном — хоча він не мав для цього ні навичок, ні досвіду.

Попри постійні запевнення, що його країна виправляє свої помилки, Роберто Лінарес, голова Морського управління Панами, у червні подав у відставку, коли з’ясувалося, що управління видає ліцензії працівникам без належної кваліфікації.

"Цей скандал повертає нас у часи, коли Панама розглядалася як "зручний прапор"", - каже Франклін Кастреллон, колишній прес-секретар Комісії Панамського каналу, незалежного агентства, яке обслуговує цей водний шлях після того, як він перейшов від США до Панами у 1999 р.

Нові керівники планують усе виправити.

Хорхе Баракат, новий голова Морського управління, заявив: "Прапор Панами все ще міцний і надійний. Якщо є якісь порушення, адміністрація їх неодмінно розгляне".

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Панамський канал називають одним із семи див сучасного світу

"Зручний прапор" Панами приніс країні комерційний успіх. Втім, за це доводиться розплачуватись іншим, каже ITF.

"Викривлення ринку"

На думку представників федерації, світовій економіці вистачило б сил заборонити "зручні прапори" і пов’язані з цим витрати.

Секретар ITF Джон Вітлоу каже: "Знадобилися б деякі зміни. Але для мореплавців, які змогли би знову виходити під рідним прапором, так було би краще: означало би більший захист і більші гарантії".

Ціни на морські перевезення зросли б, але теперішня вільна конкуренція суттєво викривила ринок, нарікає пан Вітлоу.

Однак захисники наявної системи вважають, що такий спосіб мислення застарів і що "зручні прапори" вже ніхто не скасує.

"Флот Панами нікуди не зникне, - каже Хорхе Луїс Санчес, викладач Міжнародного морського університету Панами. - Ті, кому не подобається відкрита реєстрація, нехай реєструють свої кораблі, як забажають".

Ясміна Рові, колишній директор Асоціації морського права Панами, вважає, що профспілкам краще домагатися дотримання стандартів, аніж повного скасування відкритого реєстру.

З новим керівником Морського управління, який заступив на посаду лише минулого місяця, лишається вичікувати: чи зможе Панама подолати корупцію і підвищити безпеку, чи й далі житиме з плямами, які досі лишаються на багатьох "зручних прапорах".