Мерія Москви: у Росії доступ до Wi-Fi не буде за паспортом

Клавіатура

Уряд Москви заявляє, що резонансна постанова про доступ в інтернет після надання паспортних даних, підписана Дмитром Медведєвим, не торкнеться мереж Wi-Fi у парках і кафе.

Раніше повідомлялось, що прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв підписав постанову, згідно з якою доступ до відкритих мереж Wi-Fi вже не може бути анонімним.

У постанові йдеться про спеціальні "пункти колективного доступу", які фінансуються в рамках універсальної послуги зв'язку і, як правило, розташовані у відділеннях Пошти Росії, пояснив ІТАР-ТАСС керівник департаменту інформаційних технологій міста Москви Артем Єрмолаєв.

"Пунктів Wi-Fi в парках, метро, вузах, школах, лікарнях в місті Москва це торкатися не буде. Користуйтеся Wi-Fi і насолоджуйтеся інтернетом", - сказав пан Єрмолаєв.

При цьому російський уряд поки не спростовував інформацію ЗМІ про те, що постанова торкнеться всіх відкритих точок Wi-Fi. Саме так його витлумачили і в Держдумі.

Згідно з постановою, опублікованою на порталі правової інформації, щоб отримати доступ до інтернету в "пункті колективного доступу", користувачеві потрібно буде надати оператору свої паспортні дані. Оператори також визначатимуть обладнання, за допомогою якого користувач підключається до мережі.

Відомості про користувачів, а також час та обсяг наданих їм послуг, оператори зв'язку будуть зобов'язані зберігати не менше півроку.

Юридичних осіб і індивідуальних підприємців також зобов'яжуть щонайменше один раз у квартал надавати список осіб, що користуються загальним устаткуванням. У списку повинні бути вказані прізвище, ім'я, по батькові, реквізити паспорта та місце проживання.

Інтернет за паспортом?

Згідно з даними порталу правової інформації, документ був опублікований ще 5 серпня, але увагу на нього звернули тільки в п'ятницю.

"Ідентифікація користувача здійснюється оператором зв'язку шляхом встановлення прізвища, імені, по батькові (за наявністю) користувача, підтверджених документом, що засвідчує особу", - йдеться в документі.

Image caption Можливо, користувачам при підключенні до інтернету доведеться вводити реквізити паспорта

Визначати те, за допомогою якого пристрою користувач виходить в інтернет, оператори будуть через його унікальний номер.

Постанову прийнято у зв'язку з поправками до ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації", що підписані президентом Володимиром Путіним 5 травня і набрали чинності 1 серпня.

Крім того, що цей документ зобов'язав популярних блогерів реєструватися в реєстрі "Роскомнадзора", він також гарантував російському уряду право регламентувати "порядок ідентифікації" інтернет-користувачів.

Виходячи з коментарів, з якими виступають як представники влади, так і експерти і самі провайдери, поки не ясно, яких саме точок підключення до інтернету торкнеться ця постанова.

Так, про те, що йдеться про точки доступу до Wi-Fi, вважав і заступник голови думського комітету з інформаційної політики Вадим Дєньгін.

В інтерв'ю ВВС він заявив, що відкриті мережі Wi-Fi небезпечні "в умовах інформаційної війни", оскільки, користуючись анонімністю, зловмисники можуть поширювати через них відомості екстремістського змісту.

Кафе і метро

У компанії "Білайн", яка надає доступ до Wi-Fi в найбільших мережах громадського харчування Москви, поки утримуються від коментарів.

"Ведеться робота з аналізу цього документа", - сказала ВВС прес-секретар компанії Анна Айбашева.

У компанії "МаксімаТелеком", яка забезпечує доступ до безкоштовного Wi-Fi в московському метрополітені, ВВС також повідомили, що чекають роз'яснень від влади.

Там зазначають, що не розуміють, як технічно організувати збір паспортних даних і чи не буде це вступати в протиріччя з іншими російськими законами.