Фарбований патріотизм: "це лише перший рівень"

Синьо-жовтий міст

Такі жовто-блакитні поручні чи паркани з'явилися у багатьох містах України.

Часто їх розмальовують волонтери - юнаки і дівчата, які просять у перехожих грошей на фарбу.

ВВС Україна запитала митців, що вони відчувають, коли бачать на вулиці помальовані в синьо-жовте конструкції.

Анатолій Гайдамака, художник-монументаліст

Це прекрасно, що молодь прокинулася і це робить. Відчувається патріотизм людей, і я це сприймаю дуже позитивно. Не треба обливати брудом за те, що хтось, може, не туди якусь копійку пустив. Я сам, коли їду, то даю гроші (волонтерам на фарбу – Ред.). Фарба дорога, її треба багато, хай малюють. Потім розберемося, після війни. Ми ж не триколор малюємо.

Воно й красиво, між іншим. А то все місто, всі огорожі, мости – все замальовано сірим. Більше того, я б ще й будинки порозмальовував.

Каша Сальцова, співачка ("Крихітка")

Я розумію, що в когось є гроші на фарбу. І сподіваюся, що в них є також гроші на те, щоб, наприклад, купити книжечку і ознайомитися, в чому відмінність між мажоритарними виборами і виборами за списками. Або що в них є інтернет, щоб почитати все про депутатів, які висуваються від їхніх округів. Я також сподіваюся, що в людей, в яких багато грошей на фарбу, так само знаходяться гроші на бійців АТО, на те, щоб передати ліки в шпиталі.

Фарба і наш фарбований патріотизм – це лише перший рівень. Другий рівень, це коли ти починаєш бути частиною змін в країні.

Володимир Цибулько, письменник, перекладач

Відчуваю, що національна символіка перетворюється за американською моделлю в поп-арт, тобто в елемент ужиткового мистецтва. Очевидно, що в сучасному світі дещо інакше уявлення про святині. Це добре, що те, що колись було частиною виключно політичної культури, перетворюється в ужиткову культуру. Це вростання символіки в побут.

Артем Чапай, письменник

Мені здається, що вияви патріотизму не повинні бути настільки організованими. Якщо це в людини в душі, то це має бути в душі. Такі масові, організовані виступи мені не дуже подобаються, бо це нав’язливо і незрозуміло чи щиро.

Це з тієї ж серії, коли "ДАІшники" і міліція почали їздити з синьо-жовтими прапорами. Хоча, якщо це роблять добровольці, то це не так уже й погано. Але якщо чиновники – то мені це не дуже подобається.

Ірена Карпа, співачка і письменниця

У мене дуже приємні асоціації. Навіть у Польщі, десь у Татрах, кажуть, є ці мальовані паркани. Мені в принципі подобаються яскраві кольори і графіті, а коли воно ще з таким змістом і виражає настрій людей, то, звичайно ж, мені приємно. Як мінімум я посміхаюся? і настрій на кілька градусів підскакує догори. Тому що всі наші радянські побудови дуже сутужного кольору. Це хороший знак, що людям небайдуже.

Анатолій Хостікоєв, актор

Це позитивне явище, для мене принаймні. Коли я бачу тих дітей чи жінок, які це роблять, мені до вподоби небайдужість цих людей. Я зупиняюся і при можливості даю на фарбу. Думаю, це краще, ніж би ці паркани і мости стояли порепані.

Олена Даць, дизайнерка одягу

Я дуже люблю це поєднання кольорів, це наш рідний прапор. Але мені подобається, коли ці патріотичні кольори використовують красивіше, наприклад, на гарному одязі. А коли це якийсь обшарпаний паркан, то мені таке не дуже подобається.

Мені приємно бачити поєднання рідних кольорів, але хочеться, щоб їх використовували з повагою і у відповідних місцях.