Батальйон тероборони "Київ": нам немає куди повертатись

Копирайт изображения Getty

12-й батальйон територіальної оборони "Київ", який складається переважно з жителів столиці, вже четвертий місяць знаходиться у зоні АТО, однак військове керівництво до цього часу не визначило місце його постійної дислокації.

Бійці батальйону говорять, що їхній частині фактично немає куди повертатися з Донбасу.

Минулого тижня внаслідок обстрілів підрозділ втратив більшу частину свого матеріального забезпечення та документів.

Окремі депутати Київради розповідають про те, що "Київ" можуть розмістити на території військової частини біля Броварів, однак остаточно питання має вирішити Міністерство оборони разом з міською владою.

Немає куди повертатися

Про плани створити батальйони територіальної оборони, куди увійшли б мобілізовані бійці з певних регіонів, оголосили ще наприкінці квітня.

"Головними завданнями батальйонів територіальної оборони буде охорона державного кордону, стратегічно-важливих об’єктів, а також забезпечення діяльності органів державного управління", - анонсували в уряді. Передбачалося, що забезпеченням батальйонів займатиметься Міністерство оборони спільно з державними адміністраціями відповідних регіонів.

Відтоді минуло вже понад 4 місяці, однак сформований у столиці 12-й батальйон територіальної оборони "Київ" до цього часу не має постійного місця дислокації.

Майже все літо підрозділ, сформований переважно з киян, виконував бойові завдання у зоні АТО. Хоча перед цим бійців готували до охорони стратегічних об'єктів у Києві та області.

У ніч на 4 вересня на Луганщині табір батальйону було фактично знищено внаслідок масованих обстрілів.

Загинуло кілька вояків"Києва" ( включно з журналістом "Укрінформу" Олегом Задоянчуком, який прийняв присягу лише за два дні до того).

Також підрозділ втратив майже всю свою документацію, матеріальну базу та допомогу від волонтерів.

"У нас знищені всі документи та відомості про те, скільки майна отримали від волонтерів. У "Києва" немає постійного місця дислокації, нам нікуди повертатися", - розповідає ВВС Україна джерело у батальйоні.

Перед цим, у розпал жорстких боїв на Луганщині, бійці підрозділу повідомляли про те, що їх залишило командування, з офіцерами не було зв'язку протягом трьох днів. Речник АТО Леонід Матюхін в коментарі ВВС Україна тоді заявив, що не може "ні підтвердити, ні спростувати цю інформацію".

"Ми трималися до останнього. Рішення залишитися під вогнем ухвалили самі, тому що попереду ще були наші хлопці, які мали кудись відступати. Наказ відходити отримали в останню мить. Не від нашого командира батальйону, а від його заступника... Після відходу потрапили на склади штабу, і там знайшлося все те, чого ми не бачили на передовій, наприклад, тепловізори", - продовжує боєць "Києва".

Він розповідає, що після цих подій довіра до керівництва батальйону зникла. Згадує, що годуватися на передовій солдатами доводилося фактично лише за власні кошти. Військовослужбовці жартували: був радянський фільм "Вони билися за Батьківщину", а в нас ситуація "Вони билися за власний рахунок".

Вимоги "Києва"

Копирайт изображения Getty
Image caption У батальйоні "Київ" нарікають, що деякі солдати з їх підкріплення пройшли лише кілька днів військової підготовки

У 12-му батальйоні територіальної оборони кажуть, що мають зараз чотири головні вимоги до військового керівництва:

1. Визначення місця постійної дислокації батальйону на рівні Міноборони та київської міської ради. Це, принаймні, дозволить покращити ситуацію з допомогою від волонтерів.

2. Визначення чітких бойових завдань батальйону. Досі підрозділ виконував функції утримання блокпостів, розвідки, евакуації біженців, і навіть задачі протитанкової бригади, не маючи при цьому гармат.

3. Проведення ротації особового складу. Зараз батальйон знаходиться у зоні АТО вже четвертий місяць. За цей час бійці мали лише кількаденні відпустки додому.

4. Оснащення батальйону озброєнням і технікою, відповідно до визначених бойових завдань та обов'язкове навчання вояків.

Допомога від Кличка

Київська міська державна адміністрація (КМДА) у своєму коментарі ВВС Україна пояснила - проблеми з виділенням коштів на "Київ" виникли тому, що підрозділ створили вже після того, як ухвалили бюджет міста.

"Основна допомога відбувається не за бюджетні кошти. За власний кошт мера та деяких столичних чиновників і депутатів регулярно відправляють в зону АТО, і 12 батальйону зокрема, військове спорядження, бронежилети, тепловізори, транспортні засоби, медикаменти та харчі", - говорять у прес-службі КМДА.

"Наш обов’язок – підтримувати і надавати допомогу київському батальйону. Що необхідно – техніка, обмундирування, продукти, – надавайте інформацію, будемо допомагати", - заявив мер Києва Віталій Кличко 22 серпня.

Раніше він повідомляв, що виділив з власних коштів понад 3 млн грн для забезпечення батальйону.

Крім того, столична влада передала "Києву" 2000 сучасних аптечок, медикаменти і засоби гігієни, однак сталося це ще до обстрілу бази на Луганщині.

У КМДА запевняють, що намагаються оперативно реагувати на прохання бійців про постачання необхідних у зоні АТО речей та обладнання.

"Зараз готуються до відправки автомобілі швидкої допомоги кільком батальйонам. 5 авто відновили власними силами, і 5 будуть готові на наступному тижні. Також звернулися до волонтерів за допомогою в доукомплектації швидких необхідним медобладнанням. Щодо необхідного зимового спорядження - київська влада зробить все, щоб бійці були ним забезпечені", - розповіли ВВС Україна у мерії.

Також у КМДА пообіцяли зробити все можливе, аби забезпечити солдат зимовим спорядженням - на заміну того, що згоріло 4 вересня.

Військова частина біля Броварів

У Київському військоматі підтверджують факт того, що 12-й батальйон територіальної оборони "Київ" все ще не має постійного місця дислокації, однак коментувати ситуацію відмовляються. Міністерство оборони пообіцяло ВВС Україна відповісти на запит про долю батальйону за кілька днів.

"Столична влада виділить батальйону місце дислокації і зараз працює над цим", - пообіцяли у КМДА.

Водночас, депутат Київради Володимир Бондаренко, який очолював КМДА у період формування батальйону, розповів ВВС Україна про плани розмістити підрозділ на постійне місце дислокації на території військової частини, яка знаходиться між Києвом та Броварами у районі Биківні.

"Там велика територія, де дислокується кілька невеликих підрозділів. Я звернувся до Генерального штабу та Міністерства оборони України з проханням вивчити можливість дислокації батальйону там. Зараз це питання розглядається", - говорить Володимир Бондаренко.

Політик застерігає, що даному рішенню може завадити надзвичайно повільна реакція військового керівництва, а також дії лобістів-забудовників, які можуть мати власні плани щодо території військової частини під Биківнею.

Володимир Бондаренко додає, що головним завданням для підрозділу, після його повернення з Донбасу, планується визначити оборону мостів Києва, водозаборів, телевежі та деяких хімічно небезпечних об'єктів.

Інший депутат міської ради Києва Ігор Луценко апелює до столичного міського голови Віталія Кличка, який, на його думку, має зараз приділити більше уваги 12-у батальйону територіальної оборони.

"Батальйон треба відвести на ротацію і переформувати. Тих, хто категорично не хоче в зону АТО - залишити в тилу для підготовки оборонних споруд і т.п. Інших - виключно добровольців - відправити назад на бойові завдання. Але це треба зробити через консолідовану позицію київської влади та мера Кличка, які повинні звернутися до Міноборони", - вважає депутат.

Тим часом у столиці

Копирайт изображения AP
Image caption Частині бійців батальйону "Київ" пообіцяли 10-денну відпустку

10 вересня у Києві родичі бійців з батальйону територіальної оборони "Київ" вже вдруге пікетували Міністерство оборони з вимогою провести ротацію.

Крім того, рідні військових просять покращити їхню матеріальну базу, яка була майже вся знищена обстрілами 4 вересня.

Представники військового відомства поки що про ротацію не говорять, однак пообіцяли надати принаймні частині військовослужбовців десятиденну відпустку, а також медичну та психологічну допомогу.

Новини на цю ж тему