Кримського активіста зсадили з потяга на виїзді з Криму

Російські вояки у Криму Копирайт изображения Reuters

Російські прикордонники силою зняли з потягу Сімферополь-Львів та кілька годин протримали у імпровізованій камері активіста кримськотатарського національного руху, голову ревізійної комісії Курултаю (національного з’їзду) кримських татар Алі Озенбаша.

"Влада сама вирішує, кого випускати з Криму"

Як розповів ВВС Україна пан Озенбаш, йому пошкодили руку, кинули лицем на землю, погрожували.

"Мені не пояснили чому затримали, у чому підозрюють. Запитували, чому кримські татари в опозиції до Росії. Я відповів, що їхні дії протизаконні, і що вони не мають права ставити мені таки питання", - розповів громадський активіст.

За словами Алі Озенбаша, прикордонники заявили йому, що влада анексованого Криму має право сама вирішувати, кому й куди можна виїжджати з Криму.

Врешті-решт, кримськотатарського політика відпустили та дозволили сісти на потяг сполученням Сімферополь-Київ, не компенсувавши при цьому витрат на білет. Пан Озенбаш каже, що після повернення судитиметься з прикордонниками.

Голова Меджлісу Рефат Чубаров назвав цей інцидент "черговим свавіллям".

Обшуки тривають

За повідомленням низки кримських медіа, у середу знову відбулись обшуки в будинках кримських татар у Сімферополі. Озброєні силовики під приводом пошуку наркотиків та забороненої ісламської літературі обшукали будинки двоюрідних братів Нарімана та Ерена Аметових. Силовики вилучили два ноутбуки, мобільний телефон, а також кілька книг.

Далі братів забрали до райвідділку, де кілька годин допитували.

За інформацією члена родини Ідріса Аметова, під час обшуку їм не дозволили викликати адвоката.

"Я попросив можливості запросити незалежних понятих, але мені відмовили", - передає агенція "QHA" слова Ідриса Аметова.

Впродовж останніх кількох тижнів російські силовики провели у Криму низку обшуків у будинках кримських татар, зокрема, активістів кримськотатарського Меджлісу, повідомляє позаштатний кореспондент ВВС Україна.

Обшуки ініціювали під приводом пошуку наркотиків, зброї, забороненої літературу. У кількох будинках вилучили книги на ісламську тематику.

Влада анексованого Криму у понеділок, за результатами зустрічі із муфтієм півострову Еміралі Аблаєвим, визнала, що неприпустимо проводити обшуки мусульман та ісламських закладів з грубим порушенням прав вірян.

"Ні силовим структурам, ні будь-яким іншим державним службовцям ми не дозволимо порушувати рівень коректності і моралі навіть при проведенні якихось слідчих дій. Я обіцяю зі свого боку, що влада зробить все можливе, щоб таких випадків більше не було" - запевнив муфтія в.о. голови Криму Сергій Аксьонов.

Українські активісти їдуть із Криму

В понеділок силовики провели обшук у будинку української активістки, блогерки Єлизавети Богуцької, після чого її допитували 6 годин на предмет наявності в її дописах "екстремістських висловлювань". У жінки вилучили комп’ютер.

Звинувачень пані Богуцькій не висунули, але громадська активістка припускає, що обшук та затримання пов'язані з майбутніми виборами у Криму, які відбудуться 14 вересня. У вівторок вона оголосила, що покинула півострів через небезпеку арешту.

26 серпня через загрозу арешту вимушений був покинути Севастополь український активіст Віктор Неганов, який організував 24 серпня невелику акцію зі святкування Дня незалежності України.

"Ніхто не подавав заявку на проведення масових заходів, приурочених до святкування Дня незалежності України в Севастополі. Те, що сталося - це несанкціонований захід, за який її учасникам доведеться відповідати відповідно до чинного законодавства РФ", - говорив про акцію в.о. губернатора Севастополя Сергій Меняйло.

9 серпня генеральному координаторові інформагенції "QHA", раднику голови Меджлісу з питань Туреччини Ісмету Юкселю заборонили в’їзд на територію РФ та в анексований Крим до 2019 року.

Пан Юксель є громадянином Туреччини, однак як етнічний кримський татарин у 1995 року переїхав на постійне місце проживання до Криму.

5 липня 5-річну заборону на в’їзд до Криму винесли голові Меджлісу Рефату Чубарову, а 22 квітня - лідерові кримськотатарського народу, депутату Верховної Ради України Мустафі Джемілєву.

Новини на цю ж тему