Скіфське золото повернулося, але не все

Меч
Image caption Скіфський меч із Товстої могили вже у Києві

Нідерланди повернули до України скіфське золото та скарби сарматів, однак лише ту частину експозиції, яку брали з Києва. Експонати із кримських музеїв досі залишаються у приватному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.

Суперечка з приводу права на володіння цінними предметами із музеїв анексованого півострова триває між Україною та Росією вже півроку.

Хоча експозиція "Крим - золотий острів у Чорному морі" в Амстердамі завершилася три місяці тому, приблизно 565 експонатів із музеїв Сімферополя, Керчі, Бахчисарая і Херсонеса залишатимуться у Нідерландах до юридичного вирішення суперечки.

19 коштовних предметів старовини, що повернулися до Києва, виставили на показ у Музеї історичних коштовностей України в Києво-Печерській Лаврі.

Персонал музею вже констатує підвищений інтерес глядачів до експозиції.

"Тільки до України"

Виставка, що від минулого року мандрувала Європою, так само викликала інтерес і в тамтешньої публіки. А драматичні події, що паралельно розгорталися на їхній батьківщині - Євромайдани, анексія Криму - лише підігрівали його, розповіла ВВС Україна завідувач музею Людмила Строкова.

За її словами, експозицію в Амстердамі відвідали 35 тисяч людей.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Проблеми виникли тоді, коли експозиція завершилася, і настав час повертати коштовності до України, частину якої на той момент вже анексувала Росія. Це спричинило юридичну колізію для музею в Амстердамі.

"Музей Алларда Пірсона отримав ноту від України, у якій зазначено, що ці експонати належать музейному фондові України і повинні бути повернутими сюди. Також була вимога від кримських музеїв, аби коштовності повернули до Криму. Через це музей не взяв на себе відповідальність самостійно вирішити це питання", - розповіла пані Строкова.

Аби убезпечитися від судових позовів, експонати вирішили залишити в Амстердамі, доки суд не вирішить їхньої подальшої долі.

Людмила Строкова, висловлюючи позицію української сторони, апелює до міжнародного законодавства.

"Крим - це українські території, тимчасово окуповані російськими військами. Згідно з міжнародним законодавством про культурну спадщину, ввозити культурні цінності на окуповані території заборонено. Оскільки Крим і кримські музеї - у складі України, то куди повинні повернутися ці експонати? Тільки до України", - вважає вона.

Безцінна колекція

У числі тих предметів, які повернули до Києва, меч з Товстої могили, золоті прикраси та інші предмети. Вони належали скіфам і сарматам, які жили на території України, починаючи з середини першого тисячоліття до нашої ери.

Страхова вартість київської частини експозиції - майже 11,5 мільйонів євро.

Попри значну чисельну перевагу, кримська колекція дешевша - приблизно 1,5 мільйона євро. Це пов'язано, зокрема, з тим, що у ній багато виробів з кераміки та інших матеріалів.

"Але я не думаю, що від цього треба відштовхуватися при оцінці кримських матеріалів, тому що це, безперечно, дуже гарні і цінні колекції", - наголошує Людмила Строкова.

Image caption Славнозвісну пектораль з України не вивозили

За її словами, для України ті предмети, перш за все, становлять культурну та історичну цінність.

"Для мене все це взагалі безцінне", - додає вона.

"Частина російської культури"

Міністерства культури та закордонних справ України наполягають на поверненні усіх предметів Києву, а не анексованому Криму.

У середині травня міністр культури України Євген Нищук своїм наказом передав їх на постійне зберігання Національному музею історії "до стабілізації політичної ситуації в Автономній Республіці Крим".

"Позиція нідерландської сторони є досить конструктивною і дає нам всі підстави розраховувати, що ці музейні експонати не будуть передані до АР Крим, щоб вони не опинилися в руках іншої держави", - заявляв з цього приводу ще у березні речник українського зовнішньополітичного відомства Євген Перебийніс.

Втім, у Сімферополі та Москві також вважають, що музей Алларда Пірсона на їхньому боці.

Image caption Повернені речі вже експонують у музеї в Києві

"Щойно закінчиться строк прямого договору, повертатимемо експозицію у Крим. Музейники голландської сторони висловлюють абсолютну переконаність у тому, що за прямими договорами виставка має повернутися у лоно Криму", - заявляла в інтерв'ю ВВС Україна міністр культури самопроголошеної Республіки Крим Арина Новосельська.

"Оскільки на даний момент музеї Криму є частиною російської культури, міністерство культури РФ і міністерство закордонних справ, зрозуміло, надають всіляке сприяння, для того щоб ці речі повернулися назад", - у свою чергу сказав спеціальний представник президента Росії з міжнародного культурного співробітництва Михайло Швидкой в інтерв'ю газеті "Новые известия".

У квітні член президії кримського парламенту Валерій Косарев заявив, що у разі неповернення експозиції, самопроголошена республіка перерве будь-яку співпрацю з музеями Європи.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів