Кого Україна відправляє на Оскар

Статуетка Оскар Копирайт изображения Getty

Рішення направити від України у номінацію на нагороду Оскар стрічку "Поводир" викликало хвилю критики як від головного конкурента, так і від кіноспільноти, а також поставило питання – хто визначає переможців в українському кіно.

Оскарівський комітет при Асоціації продюсерів цьогоріч обирав претендента від країни на нагороду Американської кіноакадемії у категорії Кращий фільм іноземною мовою серед трьох стрічок – історичної драми Олеся Саніна "Поводир", музичної комедії Анатолія Матешка "Трубач" та кримінальної драми Мирослава Слабошпицьокого "Плем’я".

Останній фільм вважався фаворитом, оскільки він був відзначений на Тижні критики Каннського кінофестивалю та вже мав довгу фестивальну історію. Цей фільм відібрали до довгого списку номінантів на нагороду Європейської кіноакадемії.

Команда "Племені" опротестувала рішення Оскарівського комітету, яке оголосили у переддень виходу фільму в прокат, а пан Слабошпицький закликав "люструвати оскарівський комітет".

"Як убили реального претендента на "Оскар" від України - нічого ще не закінчилося. Навіть якщо "Плем'я" потопили - в ім'я майбутніх фільмів закликаємо всіх висловити недовіру оскарівському комітету. Вистачить кулуарних міжсобойчиків", - написав режисер у Facebook.

Критик Юрій Володарський у Facebook також одразу засудив рішення комітету, який обрав не "Плем'я", а "Поводир", який він назвав "пафосною тріскучою агіткою".

Копирайт изображения arthousetraffic.com
Image caption Фільм "Плем'я", знятий мовою глухих за участі непрофесійних акторів, чорна драма про життя підлітків у інтернаті

Продюсери фільму заявили, що троє з дев'яти членів комітету опосередковано пов’язані з фільмом-переможцем, а голосування відбулось без кворуму за участі лише чотирьох експертів.

За декілька днів представник комітету у відритому листі спростував ці звинувачення та заявив, що рішення приймало "прозоро, без порушень, з дотриманням правил Американської кіноакадемії".

Він ствердив, що голосували семеро експертів, троє членів комітету, за його словами, - Сергій Тримбач, Ада Роговцева та Андрій Курков - голосували дистанційно.

У комітеті наголосили, що продюсер "Поводиря" Ігор Савиченко не брав участі в голосуванні згідно з регламентом, а претензії щодо інших двох членів комітету, яких назвали причетними до виробництва фільму - Дмитра Колеснікова та Анатолія Кокуша, назвали невиправданими.

"Враховуючи те, що, по-перше, в діях комітету порушень не виявлено; по-друге, комітет не підпорядковується ані Державному агентству з питань кіно, ані міністерству культури, вважаємо недоцільним проведення повторного засідання, переголосування та залучення представників Держкіно і міністерства з метою контролю за діяльністю комітету", - сказано в заяві комітету.

Під час цієї суперечки про свій вихід зі складу комітету заявили його очільник Олег Фіалко, кінокритик Володимир Войтенко, голова національної Спілки кінематографістів Сергій Тримбач та Ігор Савиченко.

Представник компанії, яка опікується дистрибуцією "Племені" в Україні - Денис Іванов, у Facebook назвав відповідь комітету непереконливою, і заявив, що Україну можуть дискваліфікувати з гонки за Оскаром через скандал з порушеннями.

Він повідомив, що стрічка за перші вихідні у прокаті зібрала 170 тисяч грн, що, за його словами, співмірно з касовими зборами каннського призера "Життя Адель".

Копирайт изображения povodyr.com
Image caption Фільм "Поводир" про американського хлопчика та кобзаря у Радянській Україні в час терору

Режисер Олесь Санін під час показу своєї стрічки у Рівному запропонував "Племені" позмагатись у касових зборах.

"У роботі оскарівського комітету проблем не бачу… Єдине, що можу запропонувати картині "Плем'я" та усій компанії, яка займається її промоцією - прийняти виклик. Я викликаю на дуель. У нас є екран, і тільки він говорить правду. І глядач має вирішити, хто піде на Оскар, народний Оскар. Давайте позмагаємося у кінозалі!", - цитує режисера рівненський сайт "Все".

Це вже друга робота Олеся Саніна, яка висувається на Оскар після дебютної стрічки "Мамай", яку міністерство культури відправило до Кіноакадемії у 2003 році.

Кінокритик та головний редактор журналу "Кіно-Театр" Лариса Брюховецька вважає, що нова стрічка Олеся Саніна заслуговує та має шанси на нагороду в США.

Як відзначила пані Брюховецька в коментарі ВВС Україна, режисер зробив висновки зі свого фільму "Мамай", який, за її словами, був слабкий в драматургії та сильний у зображенні, і у фільмі "Поводир" зробив "дуже динамічну та напружену дію".

"Я бачила лише один з цих двох фільмів - "Поводир"...він торкається чуттєвих струн і говорить про несправедливість, яку ми сьогодні переживаємо. Цей фільм актуальний, хоча в ньому йдеться про сталінський терор, ми сьогодні теж переживаємо агресію з боку Кремля. Тому цей фільм резонує в глядацьких емоціях", - сказала пані Брюховецька.

Скандал довкола оскарівського комітету Лариса Брюховецька вважає штучним.

"Я не прихильник скандалів. Якщо до комітету в попередні роки не було претензій, чому ці претензії виникли сьогодні. Тому що комусь не сподобалось рішення?", - запитує кінокритик.

Кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський каже, що скандал довкола Оскару "налив води на млин українського кінематографу" і привернув увагу глядачів до українських стрічок.

"Такої реклами як для цих двох фільмів і загалом для українського кіно годі було шукати", - сказав Ярослав Підгора-Гвяздовський в коментарі ВВС Україна.

Він відзначив, що обидва фільми - "Плем’я" та "Поводир" достойні номінації на Оскар, однак за його словами, в Україні є інші гідні фільми.

За словами пана Підгори-Гвяздовського, вибір Американської кіноакадемії зазвичай передбачуваний, якщо проаналізувати минулорічних переможців.

Український Оскар

Згідно з правилами Американської кіноакадемії, країна може висунути лише один фільм для участі у категорії Кращий фільм іноземною мовою, до якої відбирають лише п’ять стрічок.

За всі роки незалежності Україна сім разів безуспішно відправила у номінацію свої фільми.

Минулоріч оскарівський комітет віддав перевагу біографічному фільму про Сергія Параджанова, в той час як на номінацію претендувала нова екзистенційна стрічка Кіри Муратовою "Вічне повернення" та фільм про депортацію кримських татар "Хайтарма".

Пані Брюховецька відзначила, що, на її думку, "Хайтарма" був значно сильнішим претендентом та мав більше шансів потрапити у номінацію. "Цей фільм був реальним кандидатом на цю нагороду, але оскарівський комітет натомість запропонував дуже слабеньку картину "Параджанов", - додала кінокритик.

А позаминулого року фільм Михайла Іллєнка "ТойХтоПройшовКрізьВогоню" обійшов фільм Єви Нейман "Будинок з башточкою", який, до речі, був відзначений на фестивалі у Карлових Варах.

Міністерство культури свого часу відправляло на номінацію на Оскар "Ілюзію страху" Олександра Кірієнка, - фільм, знятий за мотивами книжки українського політика Олександра Турчинова та "Приятеля небіжчика" В'ячеслав Криштофович, поставлений за мотивами повісті Андрія Куркова.

Також на Оскар претендували стрічки "Аврора" Оксани Байрак - про порятунок дитини з Чорнобиля після аварії та "Водій для Віри" Павла Чухрая, який відхилили через те, що у стрічці переважало російське виробництво.

Українці поки привозили з Лос-Анджелесу лише "технічні Оскари". 2005 року Американська кіно академія відзначила науково-технічними нагородами Анатолія Кокуша, Юрія Поповського та Олексія Золотарьова за розробку операторського крану, на якому камера обертається на 360 градусів. Окрім того, пана Кокуша, який до речі також входить до українського оскарівського комітету, відзначили за створення легких за вагою операторських кранів серії "Каскад", які дозволяють знімати на великій відстані.

Здобутки сусідів

Від Росії у категорії кращого іноземного фільму вже були п’ять робіт: серед них дві стрічки Микити Михалкова – нагороджений Оскаром "Стомлені сонцем" та ремейк американського фільму "12".

Крім того, у номінації на Оскар були три анімаційні короткометражки Олександра Петрова – "Русалка", "Моя любов" та "Старий і море", яка була нагороджена Оскаром.

Від Польщі в останні два десятиліття до номінації у категорії кращого іноземного фільму потрапили дві стрічки, обидві розповідають про події Другої світової війни - "Катинь" Анджея Вайди та "У темряві", в які до речі події розгортаються в окупованому нацистами Львові.

Крім того, статуетку отримав короткометражний мультик "Петро і вовк", спільного виробництва Британії та Польщі.

Фільми від Болгарії, Румунії та Молдову в останні роки в номінацію на Оскар не пробивались.

Чехія за останні двадцять років тричі потрапила у номінацію Кращого іноземного фільму, в першій номінації у 1996 році фільм "Коля" був відзначений статуеткою.

Від Грузії за останні двадцять років у номінацію потрапили два фільми - в категорії кращий фільм іноземною мовою "1001 рецепт закоханого кулінара", створений в копродукції в тому числі з українською стороною, та короткий документальний фільм "Художники і сироти: справжня драма", спільного зі США виробництва.

Для Угорщини був вдалим 2004-й рік, коли їх спільний зі США фільм "На узбіччі" потрапив одразу в п’ять основних номінацій, в отримав статуетку за кращий адаптований сценарій.

Як пише видання Hollywood reporter, Україна цьогоріч не єдина в скандалах довкола номінантів. Так у Болгарії рішення Національної ради кінематографії висунути на Оскар фільм "ветерана кіно" Івана Нічева "Болгарська рапсодія" викликало хвилю критики.

Як сказано в поширеній у мережі петиції "Правосуддя для болгарського кіно – чи ми досі в 80-х?", рішення викликало обурення, оскільки сам режисер входить до ради кінематографії при Національному кіноцентрі і два його фільми раніше претендували на Оскар.

Представник кіноцентру повідомив Hollywood reporter, що Івана Нічева не брав участі у відборі та голосуванні висуванців на нагороду.

Фаворитами номінації до таємного голосування вважались фільм-учасник фестивалю Санденс "Вікторія" та відзначений нагородою у Венеції "Відчуження".

Іноземні фільми можуть подаватись і в інші категорії, якщо дотримаються умов прокату в США. Так минулого року поза категорією кращого іноземного фільму потрапили п’ять іноземних фільмів стрічок, серед них документальний фільм "Майдан", знятий в копродукції США-Єгипет. Окрім того, в минулому році Оскари дістались короткометражному мультику "Пан Ілюмінатор", виробництва Франція-Люксембург, та короткий ігровий фільм "Гелій", Данія.

Новини на цю ж тему