У Москві готуються до Курбан-байраму на тлі сутичок

мусульмани Копирайт изображения Getty
Image caption Влітку у святкуванні Ураза-байраму, іншого важливого свята, в Москві взяли участь десятки тисяч мусульман

У Москві мусульман попросили приходити на святкування Курбан-байраму з паспортами, оскільки представники поліції і міграційної служби, які чергуватимуть біля мечетей, будуть вибірково перевіряти документи.

Курбан-байрам або День жертвопринесення - одне із головних свят в ісламі. Цього року урочистості випадають на 4-6 жовтня. На честь свята кожен мусульманин повинен принести в жертву барана, корову або іншу домашню худобу.

Представники Духовного управління мусульман Європейської частини Росії вже заявили про неприпустимість проведення обряду жертвопринесення на території Москви.

Охочі могли заздалегідь замовити жертовне м'ясо і отримати його до свята в запакованому вигляді. Тим, хто хоче бути присутнім під час обряду, доведеться вирушити на спеціальні майданчики у Підмосков'ї.

В деяких інших містах Росії, наприклад в Казані, жертовних тварин вбиватимуть в спеціально відведених для цього місцях.

Як мусульмани штурмували ОМОН

Цього року святкування в Москві відбудеться на фоні сутичок між поліцією і прихожанами мечеті на Великій Татарській вулиці у центрі російської столиці.

У п'ятницю біля будівлі мечеті сталася сутичка між вірянами і співробітниками поліції. Очевидці з числа вірян кажуть, що одного з прихожан затримали під час молитви за скоєне раніше дрібне порушення.

Поліцейські стверджують, що затриманий намагався проїхати на автомобілі тротуаром, де проходила молитва, і наїхав на ногу співробітнику ОМОНу.

Копирайт изображения Ali Charinsky

Відеозапис того, що сталося далі, за два дні набрав понад мільйон переглядів на YouTube і викликав багато обговорень в соціальних мережах та ЗМІ.

На кадрах видно, що натовп з кількох сотень людей оточив поліцейський автобус, біля якого стояли бійці ОМОНу. Обидві сторони діяли імпульсивно. Після довгої суперечки віряни витягли затриманого з автобуса поліції і відвели його.

Очевидці твердять, що за деякий час поліцейські повернулися і відвезли з мечеті три автобуси із людьми, які лишалися у мечеті і не брали участі у сутичках.

Прес-служба московської поліції повідомила, що "всі порушники порядку, які чинили опір співробітникам поліції, були затримані". "Відносно них, згідно зі складених протоколів, суд ухвалив рішення про адміністративний арешт", - йдеться у повідомленні.

Крім того, щодо двох осіб порушено кримінальну справу за статтею "Застосування насильства відносно представника влади".

Пояснень, чому автобус ОМОНу виявився поблизу мечеті в день п'ятничної молитви, у МВС не надали.

Революція чи ні?

Крім зрозумілого і вже звичного для такої ситуації скандування "Аллаху акбар" у натовпі лунали вигуки "Це революція!".

Деякі ісламські активісти впевнені, що це переломний момент у відносинах вірян та ЗМІ, оскільки парафіяни мечеті проявили себе організованою і згуртованою силою.

За деякими прогнозами, у Москві можуть початися масові заворушення за участю вірян, особливо з числа трудових мігрантів, які прибули до Росії з країн Середньої Азії.

Щоб не допустити ескалації конфлікту, інцидент слід обговорити за участю всіх зацікавлених сторін, вважає глава Ради улемів Російської асоціації ісламської згоди муфтій Фарид Салман.

"В основі цієї сутички лежить непорозуміння між парафіянами мечеті та правоохоронцями. Стихійні перевірки документів, а іноді і затримання справді відбуваються після п'ятничних молитов. І мусульмани бувають обурені через це. З іншого боку, претензії правоохоронців до деяких парафіянам, як виявляється пізніше, справді мають підстави. Тут потрібно знайти правильну формулу взаємодії мусульманської громади і влади. У іншому разі ці суперечності призведуть до реального протистояння", - вважає муфтій.

Салман пропонує розглянути інцидент в рамках слухань у Громадській палаті Росії. Причому до дискусії потрібно залучити духовенство з усієї Росії, а не лише з Москви, де діє лише п'ять мечетей.

"У цьому інциденті показово переплелися і проявилися багато суперечностей. І якщо закрити на них очі, невдоволення буде зростати. І наслідки можуть бути жахливими. Наприклад, у Сирії починалося все теж із дрібних сутичок, а призвело до війни. Коли інцидент має конфесійну складову, це завжди несе небезпеку", - додав він.

Надмірно драматизувати ситуацію не слід, вважає старший науковий співробітник Інституту сходознавства РАН, ісламознавець Руслан Курбанов.

"Я схильний вважати, що це був одиничний інцидент, такий сплеск емоцій. Інциденти із затриманням мусульман відбуваються періодично. І невдоволення цими фактами в уммі є. Однак не варто тут робити далекосяжні висновки", - вважає він.

"Звичайно, правоохоронці повелися у цій ситуації неправильно. Потрібно у більш правовому руслі підходити до вирішення суперечок і конфліктів", - додав Курбанов.

Офіційна позиція

Адміністрація мечеті, біля якої відбулася сутичка, не підтримала дії прихожан. Вони вважають, що "парафіяни чинили шкоду і затриманому, і своїм братам".

"Якби він [затриманий] не порушив закон, конфліктної ситуації з ОМОНом вдалося б уникнути", - заявив представник історичної мечеті Махді Зарубіна телеканалу "Дождь".

У зв'язку з інцидентом зі спеціальною заявою виступила Рада муфтіїв Росії, яка контролює більшість мечетей у Москві.

Релігійні лідери закликали мусульман "пам'ятати про необхідність дотримуватися паспортного режиму в мегаполісі і дотримуватися закону та порядку". Вірян також попросили зберігати спокій.

"Ми звертаємося до керівництва правоохоронних органів з проханням знайти шляхи вирішення цього питання, які сприятимуть збереженню стабільності в багатонаціональному і багаторелігійного російському суспільстві", - заявили в Раді муфтіїв.

Брак мечетей

Святкування Курбан-байрам в Росії традиційно збурює дискусію про взаємини мусульман і представників влади в Росії.

Послідовники ісламу в Москві обурюються нестачею мечетей.

П'ять мечетей Москви можуть вмістити 10-15 тисяч людей, тоді як, за оцінкою фахівців, у Москві проживає понад два мільйони мусульман.

Тому на п'ятничні молитви, і, тим більше, на святкові служби, біля мечетей збираються сотні людей, які перекривають прилеглі вулиці. Стихійні спільні молитви проводяться на ринках і будмайданчиках.

Рада муфтіїв сподівається домогтися будівництва у Москві хоча б десяти мечетей - по одній у кожному адміністративному окрузі. Однак поки що ці спроби наштовхуються на опір жителів столиці.

2012 року узгоджений план зведення мечеті в районі Мітіно згорнули після стихійних мітингів.

В уряді Москви вважають, що переповненість мечетей виникає насамперед через те, що туди приходить багато трудових мігрантів.

Мусульманам, які прописані у Москві, цілком вистачило б мечетей, твердять чиновники.

Новини на цю ж тему