Москва: вулична боротьба з "чужими" символами

Копирайт изображения Anna Ratafyeva
Image caption Та сама толстовка, через яку Анна Ратаф'єва отримала ляпаса у метро

"А потім вона підійшла до мене зі словами "підстилка американська" і вліпила ляпаса", - написала на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook журналістка Анна Ратаф'єва.

Причиною інциденту, який стався 26 вересня в московському метро, слугувала не професійна діяльність пані Ратаф'євої, яка є заступником випускового редактора газети "Ведомости", а зображення на її толстовці.

Увагу "звичайної жінки років п'ятдесяти", як охарактеризувала Анна нападницю, привернула толстовка із зображенням персонажа коміксів, собаки Снупі, що тримає у своїх лапах британський прапор.

"Зліва на моєму обличчі свербить недосинець, добре, що "недо" - почервоніння. Бо через Снупі і його прапор я отримала ляпаса у метро, - написала Ратаф'єва. - Ласкаво просимо до оновленої реальності".

Російська служба Бі-бі-сі зв'язалася з Анною Ратаф'євою - вона відмовилася від коментарів, але прислала нам фотографію своєї толстовки із зображенням Снупі, який, як свідчить напис на ній, "гордий бути британцем".

Це не єдиний публічний випадок прояву агресивного ставлення до іноземців або іноземної символіки у Москві за останній час. Об'єктами нападок або образ все частіше стають громадяни, у одязі яких переважає символіка таких держав, як США чи Україна.

У прес-службі МВС Росії по Москві Бі-бі-сі повідомили, що звернень до правоохоронних органів з приводу інцидентів, пов'язаних з тією чи іншою символікою, поки не було. Однак у московській поліції не виключають, що це може бути пов'язано з тим, що такі випадки не носять масового характеру.

Право на думку

Копирайт изображения Alexandra Boyarskaya
Image caption Учасниця Московського марафону Олександра Боярська зазнала образ через українську майку

Під час Московського марафону, який відбувся 22 вересня, одна з вболівальниць накинулася на учасницю забігу у майці жовто-синіх українських кольорів з написом "Ukraine". За словами бігунки Олександри Боярської, вона отримала плювок в обличчя від жінки 50 років зі словами "ах ти тварюка, забирайся у свою країну, нема чого моє місто ганьбити і бігти наш марафон".

Крім того, вболівальниця вибила з рук Боярської склянку з напоєм-ізотоніком, який та взяла на проміжному пункті харчування. "До тітки на дистанції приєдналися різні люди. Робітники плескали і кричали "Слава Україні", хтось кричав "ганьба хохлам". Змішані почуття", - написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Олександра Боярська розповіла, що інцидент стався посеред Великого Устьїнського мосту, десь на 23-му кілометрі дистанції.

"Я, якщо чесно, кліпала від подиву очима. Після цього я дійшла до кінця мосту і повернула біля нього, щоб почекати на друзів. На інцидент звертати чиюсь увагу мені не хотілося, бо це безглуздо. Тому що вона має право на подібну думку, і єдине, що мені залишається - це жалкувати, що така думка є, що такі люди є, і що я її зустріла", - говорить Боярська.

Директор Московського марафону Дмитро Тарасов заявив Бі-бі-сі, що організатори нічого не знали про інцидент на трасі. За його словами, у нинішньому забігу взяли участь бігуни з 61 країни.

"Для нас немає поділу на країни. У нас у самих є друзі в Україні. Серед учасників також було багато українських хлопців, двоє людей - в призерах", - сказав пан Тарасов.

Півтора роки тому Олександра Боярська стала креативним директором Московського марафону, тому, за її словами, вона дуже хотіла подивитися трасу і "відчути атмосферу", так як травма не дозволила їй взяти участь у забігу рік тому.

"Не політичний вчинок"

Як пояснює Боярська, вона розуміла, що її майка, в якій вона бігла вже не перший марафон, може в теперішній ситуації викликати здивування, але не думала, що хтось може пов'язати українську символіку з ненавистю.

"Мій вчинок - не політичний. Для мене це як бігти в майці з написом "Ні війні", з пацифіком (міжнародним символом миру), тому що війна - це маячня, тому що ненавидіти когось за паспортом - це найбільш тупе і безкрайньо жахливе, що можна робити", - каже Олександра.

Психоаналітик Михайло Страхов, член Європейської школи психоаналізу, пов'язує подібні прояви агресії з певною озлобленістю в суспільстві на тлі конфлікту в Україні, а також з пошуками національної ідеї, про які не раз заявляла російська влада.

"Політичну ситуацію в даному випадку використали для того, щоб створити такий елемент, як "чужий" або "інший", під виглядом, зокрема, українця або представника західної цивілізації, - пояснює він в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі, - навколо цього вибудовується особлива форма, що базується на примітивних психічних тенденціях душі, яка пов'язана з тим, щоб створити когось "іншого", звинувачуючи його у всілякій гидоті і водночас проектуючи на нього свої агресивні душевні тенденції".

За словами пана Страхова, це відбувається штучно, оскільки саме найпростіші ідеї, що нагадують своєрідний "фастфуд", із задоволенням поглинаються суспільством.

Копирайт изображения EPA
Image caption В руках у демонстрантів, що вийшли на "Марш миру" в Москві, були і російські, і українські прапори

Небезпека націоналізму

Одна моя знайома - колишній редактор російського ділового видання - написала нещодавно, що якось, не замислюючись, наділа жовту футболку та сині штани. І вже в роздягальні фітнес-клубу подивилася на себе в дзеркало і зрозуміла, що на ній одяг з кольорами українського прапора.

"Мені ніхто нічого не сказав, на щастя, але мене жахає думка про те, чому я повинна боятися тепер навіть жовтого і синього кольору. Чому повинна боятися одягати одяг із зірочками або в червону смужку? Що діється з нашим суспільством? Дуже сумно, що політика настільки проникла в наше життя", - нарікала вона.

На "Марші миру" в Москві, який проходив в один день з Московським марафоном, багато хто з учасників йшли з українськими прапорами в руках або жовто-синіми стрічками на грудях. Деякі з тих, що спостерігали за маршем через, встановлені вздовж всього маршруту, огорожі, називали його учасників "націонал-зрадниками" і таврували їх криками "ганьба".

Термін "націонал-зрадники" був використаний президентом Росії Володимиром Путіним у його "кримській" промові 18 березня, в день підписання ним договору про прийняття Криму до складу Росії.

"Деякі західні політики вже лякають нас не тільки санкціями, а й перспективою загострення внутрішніх проблем. Хотілося б знати, що вони мають на увазі: дії якоїсь п'ятої колони, різного роду націонал-зрадників або розраховують, що зможуть погіршити соціально-економічне становище Росії і тим самим спровокувати невдоволення людей. Розглядаємо подібні заяви як безвідповідальні і явно агресивні і будемо відповідним чином на це реагувати", - заявив пан Путін.

Михайло Страхов з Європейської школи психоаналізу стверджує, що мейнстрим-ідеї, що розквітають в суспільстві, засновані не на особистому аналізі окремих людей, і не є результатом їх роздумів.

"Соцмережі, телебачення... Думаю, все разом. На тлі розширення цієї тенденції вся нація заражається небажанням щось знати. Для того, щоб будь-якому режиму, незалежно від країни, створити якийсь внутрішній статус-кво, необхідно мати якусь зовнішню точку опори. Іншими словами - направляти зовні якісь негативні тенденції і роздратування", - вважає пан Страхов.

Культивування в суспільстві негативних тендецій, на думку пана Страхова, може призвести до найбільш небезпечної формі націоналізму - такому, який грунтується на запереченні та ненависті, направленої на іншого чужого для них порядку.

Новини на цю ж тему