Злочин і кара: як боротись із криміналом в "ЛНР"?

Луганська область Копирайт изображения AFP

У обласній міліції Луганської області заявляють, що розкрити злочини, які кояться на території самопроголошеної "ЛНР" і покарати винних, правоохоронці не мають можливості.

Зокрема, за словами міліції, на контрольованій сепаратистами території викрадають людей, відбирають у водіїв автомобілі.

Нещодавно в релізах прес-служби обласної міліції з’явився ще один розділ – "воєнні злочини". Це нові, незвичайні види злочинів для Луганщини, півроку тому про таке місцеві жителі дізнавалися хіба що з художніх фільмів, кажуть в міліції.

Представники "ЛНР" твердять, що обстріли житлових районів Луганська, вбивства, пограбування та викрадення людей чинить українська армія і обіцяють власне розслідування злочинів.

Винних не знайти?

Підприємець Артем працював у луганській філії одного з київських підприємств. На початку минулого літа його фірма була змушена згорнути бізнес у Луганську. На службовому легковику Артем намагався виїхати на північ області, який контролюють українські війська.

"Я проїхав один блокпост "ЛНР", а на другому мене затримали так звані "ополченці". Їх зацікавив намальований на дверях автомобіля логотип фірми. Коли з’ясували, що машина "службова", вони її відібрали. А мене відвезли до якогось підвалу та зателефонували моїй дружині, казали, що вона має передати їм тисячу доларів, і тоді мене звільнять", - розповідає Артем.

Жінка зібрала гроші, і чоловіка відпустили. Але машину не повернули. Виїхавши з "ЛНР", Артем пішов до відділення міліції та написав заяву про крадіжку авто. За його словами, це потрібно фірмі для звітності, щоб зафіксувати та визначити збитки. Саму машину швидше за все вже вивезли з України, або розібрали на запчастини, вважає підприємець, бо зараз крадіїв шукати нема кому: української міліції на території, яку контролює самопроголошена "ЛНР", немає.

Тому він навіть не планує писати заяву про те, що був у заручниках - все одно покарати винних немає можливості, каже пан Артем.

Не звертався до міліції і житель селища Михайлівка Костянтин, який через бойові дії втратив житло. Працює він у Донецькій області, тому додому приїздив в вихідні раз на місяць.

"В середині липня сусіди телефоном повідомили, що мій будинок спочатку пограбували, а потім в ньому оселились терористи - так звані донські козаки. Вони побудували блокпост на дорозі між Михайлівкою та Алчевськом, ті хто не чергував там, спали у домі. Через три тижні сусіди знов зателефонували та кажуть, що під час обстрілу у будинок влучив снаряд, і той вщент згорів. В мене навіть зимових речей не залишилось", - каже пан Костянтин.

Він вважає, що розслідування може відбутится лише після звільнення області від сепаратистів. Коли це станеться, невідомо, тому шансів знайти винних, засудити та отримати компенсацію майже немає.

"Народна" міліція

Тим часом у самопроголошеній "ЛНР" вже заявили, що проведуть власне розслідування злочинів, жертвами яких стали жителі Луганської області. Сепаратисти твердять, що обстріли житлових районів Луганська, вбивства, пограбування та викрадення людей коїть українська армія.

Копирайт изображения Getty
Image caption У травні відбувся так званий "референдум" про суверенітет "Луганської народної республіки"

Про це наприкінці вересня повідомив офіційний інтернет-сайт "Луганської народної Республіки". За його інформацією, розслідування вестиме так зване "Міністерство Внутрішніх Справ ЛНР".

Власне "МВС" у "ЛНР" створили у травні. Призначили і свого "міністра внутрішніх справ". Це - пенсіонер Юрій Івакін, генерал-майор, колишній очільник Житомирської обласної міліції, який починав свою кар'єру в міліції ще за часів СРСР.

Також сепаратисти ухвалили тимчасовий закон про міліцію. У цьому законі зазначено, повідомляє сайт "ЛНР", що до прийняття власних кодексів у "республіці" будуть користуватись українськими кодексами.

Нещодавно в "МВС ЛНР" заявили, що у Луганську знов працює міліцейська телефонна лінія "102", а в місті поновили роботу районні відділення міліції.

"Чи багато жителів до них звертається, мені невідомо, з моїх знайомих ніхто цього не робив, - каже пенсіонерка Олена з Луганська. - Особисто я до них боюся звертатися, навіть якщо, не дай Боже, щось трапиться. Бо невідомо, чого від них чекати. Вони вночі патрулюють вулиці, хапають перехожих. Тому я з дому майже не виходжу, тільки вдень до магазину".

Коментуючи діяльність так званого "МВС ЛНР", представники луганського обласного управління МВС України кажуть, що на контрольованій "ЛНР" території немає правоохоронних органів, які діють відповідно до українського законодавства, всі інші – є незаконними.

Силовики у вигнанні

Після того, як 18 травня бойовики "ЛНР" захопили будівлю управління обласної міліції, його керівництво передислокувалося до міста Старобільськ на півночі області.

Згодом у самому Луганську та населених пунктах, які опинилися під контролем "ЛНР", припинили роботу відділення міліції, прокуратура, СБУ та судові установи. Керівництво цих правоохоронних структур також переїхало на північ Луганщини, де діє українська влада.

Місто Сєверодонецьк сили АТО взяли під контроль наприкінці липня. Відтоді до міської міліції кожного дня надходять десятки заяв про злочини, що були скоєні на території, підконтрольній "ЛНР".

"Заява негайно реєструється, її вивчають співробітники слідчого підрозділу. Якщо є склад кримінального правопорушення, протягом двадцяти чотирьох годин дані вносять до єдиного реєстру досудових розслідувань і починається кримінальне провадження, триває воно відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України", - розповів начальник штабу Сєверодонецького міського відділу міліції Віталій Коваленко.

Десять тисяч злочинів

Від початку травня до середини жовтня на території самопроголошеної "ЛНР" зареєстровано понад 10 тисяч кримінальних правопорушень, кажуть у прес-службі луганської обласної прокуратури.

Ці злочини були зареєстровані за повідомленням у ЗМІ та за заявами громадян, яким виїхали із тих територій. У прес-службі обласної прокуратури додають, що є всі підстави вважати що рівень злочинності на підконтрольній "ЛНР" території значно вищий, ніж на решті території України.

Копирайт изображения AFP
Копирайт изображения Getty
Копирайт изображения Getty

Суму збитків луганчан поки що не підрахували.

Постраждали і юридичні особи Луганщини. Під час бойових дій було пошкоджено та зруйновано близько сотні об’єктів, які належали як приватним, так і державним підприємствам.

Збитки склали понад 1,3 млрд гривень, кажуть фахівці луганської облдержадміністрації.

Серед втрат – Лисичанський нафтопереробний завод, обладнання якого було пошкоджене під час обстрілів і поновити його неможливо. Поблизу Алчевського металургійного та коксохімічного комбінатів стрілянини не було, але вони повністю зупинили виробництво, констатують в управлінні економіки Луганської ОДА.

Ці підприємства ще зовсім недавно забезпечували понад половину надходжень до держбюджету від Луганської області.

Немає механізму

Українська правоохоронна система не має упорядкованого законом механізму для "дистанційного" розслідування кримінальних правопорушень, констатують в прокуратурі.

Хоча навіть за межами території, контрольованої сепаратистами, луганські правоохоронці розслідують злочини, наскільки це можливо: проводять слідчі дії, допитують свідків, які опинилися за межами "ЛНР", призначають експертизи.

Але ефект від цього не дуже великий, бо якщо злочин розкривають, підозрюваних все одно неможливо затримати. Їх можуть судити заочно, як це передбачено змінами до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів, які на початку жовтня ухвалила Верховна Рада України, кажуть у прес-службі обласної прокуратури.

"Подавати до міліції заяву про злочин треба обов’язково, навіть коли існують сумніви, що його можна розкрити", - каже адвокат.

За його словами, потерпілий має право контролювати хід розслідування.

"Коли заява написана, не зайвим буде переконатись, що дані про злочин внесені до єдиного реєстру досудових розслідувань, для цього заявнику достатньо отримати в міліції відповідну довідку", - зазначає Володимир Приходько.

За законом України "Про боротьбу з тероризмом", компенсувати збитки громадян повинна держава за рахунок коштів держбюджету, але в подальшому ці суми стягують з осіб, винних у заподіянні шкоди.

Воєнні злочини і "геноцид"

Нещодавно у Києві СБУ презентувало мапу злочинів проти людства, скоєних з 14 квітня до 1 жовтня на Донбасі. На ній позначені місця тортур, розстрілів, масових поховань мирних жителів та українських військовослужбовців.

Мапа була створена за даними свідчень місцевих жителів та затриманих бойовиків, а також за даними супутникових знімків, повідомив представник голови СБУ Маркіян Лубківський.

Тим часом, так зване "МВС ЛНР" порушило кримінальну справу за фактами "геноциду населення Луганщини", який буцімто був здійснений українськими військовими.

"Розслідуванням злочинів, скоєних української воєнщиною, займається спеціально сформований з цією метою відділ Міністерства внутрішніх справ республіки", - йдеться у повідомленні на сайті "ЛНР".

Новини на цю ж тему