Краматорськ і Слов'янськ: сліди війни

З того часу, як Україна повернула під свій контроль Краматорськ, Слов'янськ й деякі інші міста на Донбасі, минуло вже три з половиною місяці.

За цей час багато пошкоджених будинків устигли відновити: дірки в стінах закладені цеглою чи зацементовані, місцями кидаються в око нові пластикові вікна. Проте деякі руйнування були настільки серйозними, що відбудова триває і досі. А подекуди вона ще навіть і не почалася.

Краматорськ

Цей будинок приїжджим до Краматорська показують як одне з найбільш промовистих нагадувань про жахіття війни, яка триває зовсім поруч.

Відновити дім до початку холодів практично немає шансів.

А це - балкон будинку в самому центрі Краматорська, біля виконкому. Ліворуч - фото, зроблене в липні. Праворуч - у жовтні.

Будинок на вул. Хмельницького. Слід від пробоїни в стіні нині практично непомітний.

Нижче - одна з двох обстріляних висоток на околиці міста. Біля іншої працює монтажний кран.

Місцеві люди розповіли, що жителі постраждалих квартир тимчасово переселилися до гуртожитків або до родичів.

Едуард, який мешкає в іншому будинку, згадує: "Ми живемо на першому поверсі дев'ятиповерхівки. У підвалі були готові свічки, сірники, продукти і вода. Спочатку при кожному обстрілі спускалися в підвал, а потім перестали".

Одна жінка розповіла, що найважче для неї було - пояснити дітям, що відбувається.

Вирва від міни калібром 122 мм під вікнами багатоповерхівки. Деякі такі ями стали стихійними смітниками.

Відновлювати цю кав'ярню поки що ніхто не збирається.

Миколаївка

Нижче - одна з двох зруйнованих п'ятиповерхівок у Миколаївці - містечку біля Слов'янська. ЗМІ повідомляли, що на початку липня тут загинули щонайменше чотири людини.

Про відбудову мова поки що не йде. Територія довкола будинку досі закидана уламками від вибуху.

Слов'янськ

На перший погляд, картина у Слов'янську, на вул. Бульварній, 4, схожа на попередню фотографію. Проте є дві важливі відмінності. По-перше, в цьому будинку ніхто не загинув - майже всі мешканці ховалися від обстрілів у підвалі.

По-друге, цей будинок влада визнала таким, що може і повинен бути відбудований. Мешканці зруйнованих квартир кажуть, що Київ навіть виділив гроші на ремонт. Проте вони побоюються, що відновити будинок до морозів не встигнуть.

Постраждали також квартири у двох сусідніх стояках. Пошкоджено несучі стіни.

Голова житлового кооперативу Людмила Косенко живе в іншому, вцілілому під'їзді, але багато часу проводить тут, в аварійному стояку. Каже, що відчуває моральну відповідальність перед людьми, котрі втратили житло в її будинку.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Людмила Косенко: "Не хочеться навіть згадувати цей жах" (аудіо)

На запитання, хто стріляв у дім, відповідає: "Без поняття". Але додає, що, коли місто було в руках сепаратистів, найсміливіша сусідка з вікна просила бойовиків відвести подалі від їхніх помешкань артилерійські установки "Нона".

Від іншого приміщення на околиці Слов'янська залишилася тільки піч.

Колись це була бензозаправка.

Східна околиця Слов'янська.

Люди на Донбасі відбудовують свої помешкання всіма можливими способами: хтось отримує допомогу від влади, бізнесу чи доброчинців, а хтось покладається лише на власні сили. І ті, й інші намагаються не скаржитися журналістам на життя, але з тривогою згадують про наближення холодів.

Дощ і мороз - найбільші вороги напівзруйнованих осель.

Новини на цю ж тему